مروفایتی: بنا بر گزارشات رسیده به سازمان حقوق بشر کوردستان – روژهلات و همچنین گزارش دیگر فعالین حقوق بشر در کوردستان در ایران، طی ۱۰ روز اخیر، بیش از ۱۵۰ تن از شهروندان کورد در شهرهای مختلف کوردستان در ایران، از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، به اتهام همکاری با گروه داعش و اقدام علیه امنیت ملی، دستگیر شده اند.

در برخی از این دستگیریها، نمازگزاران هنگام برگزاری نماز فروب در مساجد به صورت گروهی دستگیر شده اند و سرنوشت آنها تاکنون مبهم است.

سازمان حقوق بشر کوردستان – روزهلات، روز گذشته طی بیانیه ای، نسبت به وخامت اوضاع حقوق بشر در کوردستان در ایران و سکونت سازمانها و نهادهای حقوق بشری و برخی از رسانه های فارسی زبان در این رابطه، هشدار داده بود.

اسامی برخی از بازدشت شدگان دستگیرهای اخیر در کوردستان که به سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات رسیده است و برخی از این اسامی از دیگر نهادها و وبسایتهای فعال حقوق بشری در کوردستان در ایران از قبیل وبسایت جوانه ها اخذ شده است، به شرح ذیل می باشد.

ثلاث باباجانی:
۱. سردار امینی ۲. غدیر امینی ۳. سردار نوروزی ۴.محمود احمدی

در پاوە :
۵. قانع خون سیاوشان ۶. ماکوان احمدی ۷.یاسر حسن‌زادە ۸. یوسف بهرامی

روانسر:
۹.فرمان مظفری ۱۰. فاروق مظفری ۱۱.بهمن غلامی ۱۲. یاسر ولدبیگی ۱۳. فریبا بهرامی

ارومیە:
۱۴. ملا علی ایوبی ۱۵. هدایت علیزادە

پیرانشهر:
۱۶. سیروان قنبردوست ۱۷. احمد شیرینی ۱۸. احمد قنبردوست ۱۹. احمد

سردشت:
۲۰. آوارە ۲۱. صلاح ۲۲. عبدالقادر

مهاباد:
۲۳. عزیز ۲۴. سالار عبدالهی ۲۵. مصطفی شهروزی ۲۶. محمد امینی ۲۷. جمال ۲۸. ناصر خیاط

جوانرود:
۲۹. علی عزیزی

نوسود:
۳۰. نعمان آذری

بوکان:
۳۱.جعفر محمدی ۳۲. محمد محمدی ۳۳. فتاحی‌پور ۳۴. هادی اگنیجەای ۳۵. ملا محسن و دو تن از طلبه های وی در مسجد (حفظ شیخ عبدالباسط) روستای “به زرد”. ۳۶.۳۷.۳۸. ملا محمد شریفی مسوول مدرسه علمی- دینی بهمراه ۲ نفر از روحانیان دیگر شهرستان بوکان

سنندج:
۳۹. سهیلا زندی ۳۶. نسرین پرشنگی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)