روژی کورد: بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه تروریستی الشباب روز پنجشنبه ۱۸ خرداد ماه با حمله به پایگاهی نظامی در نزدیکی منطقه نیمه خودمختار پانتلند در شمال شرق سومالی، حدود ۷۰ نفر را کشته و چندی دیگر را نیز مجروح کردند.

حمله شبه نظامیان الشباب به این پایگاه در حالی رخ داد که تنها چند روز پیش پنج تن از این شبه نظامیان به خاطر اقدام به حملات تروریستی در پانتلند به اعدام محکوم شدند.

فرمانده ارتش منطقه نیمه خودمختار پانتلند درگیری با شبه نظامیان الشباب را سنگین توصیف نموده است.

به گفته فرمانده این ارتش، این شبه نظامیان همچنین ۱۴ خودروی نظامی این پایگاه را آتش زده و نابود کرده اند.

ساکنان این منطقه از یریده شدن سر چندین تن غیرنظامی و از جمله زنان از سوی گروه الشباب گزارش داده اند.

جنبش جوانان مجاهدین (به عربی: حرکه الشباب المجاهدین) معروف به الشباب یک گروه اسلامگرای سومالیایی است که از سال ۲۰۱۲ بخشی از شبکه تروریستی القاعده شده‌است.

این گروه در گذشته بخش‌هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت اما در سال ۲۰۱۵ شهرهای بزرگ را از دست داده و تنها چند منطقه روستایی را در تصرف خود دارد. تعداد سربازان الشباب در سال ۲۰۱۴ بین ۷ تا ۹۹ هزار نفر برآورد شده‌است.

این گروه در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و امارات قرار دارد. الشباب هدف خود را «جهاد علیه دشمنان اسلام» می‌داند و بارها به نیروهای دولتی واتحادیه آفریقا در موگادیشو حمله کرده است و عملیات‌های خونباری را هم در سایر نقاط آفریقا انجام داده‌است.

این گروه در جریان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ده‌ها تماشاگر این بازی‌ها را قتل عام کردند.

در سال ۲۰۱۳ با حمله به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا ۶۷ نفر را کشتند و در دوم آوریل ۲۰۱۵ با حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه «گاریسا» در کنیا ۱۴۸ دانشجوی مسیحی را کشتند. هر دو حمله توسط مردان نقابدار مسلح انجام شد که افراد را به رگبار گلوله می‌بستند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)