زمانی‌که سخن از خشونت خانگی می‌شود، به واسطه کلیشه‌های جنسیتی رایج در جامعه، اکثر افراد تصور می‌کنند که منظور آزار و اذیت یک زن توسط شریک مرد خود است. این درحالی است که مردان در روابط دگرجنس‌گرایانه هم ممکن است مورد خشونت خانگی قرار بگیرند و نه تنها دگرجنس‌گرایان بلکه اقلیت‌های جنسی هم نسبت به این موضوع ایمن نیستند.
معضل خشونت خانگی بدون توجه به جنس، جنسیت، نژاد، مذهب و این‌که متعلق به چه گروه اجتماعی هستید رخ می‌دهد. اما متاسفانه به دلیل اطلاع رسانی بسیار کم در این زمینه، همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و ترنسجندرهای زیادی وجود دارند که با وجود تجربه خشونت خانگی توسط شریک زندگی خود نمی‌توانند درخواست کمک کنند. زن لزبینی که توسط شریکش مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرد نمی‌تواند مانند یک زن دگرجنس‌گرا درخواست کمک کند، زیرا جامعه مردسالار، تجاوز را تنها در دخول با زور آلت مردانه تصور می‌کند در حالی‌که این تعریف درست تجاوز و خشونت جنسی نیست.

تجاوز جنسی یعنی چه؟

تجاوزجنسی یعنی این‌که فردی مجبور شود تا بدون رضایت و انتخاب خود وارد یک فعالیت جنسی شود و رابطه جنسی برقرار کند و یا بدون رضایت و با اجبار توسط فرد دیگر به طور جنسی لمس شود یا فرد دیگر را به طور جنسی لمس کند.
این مسئله که طرف مقابل شریک زندگی شما است باعث نمی‌شود تا او نیاز به گرفتن اجازه نداشته باشد. مهم نیست که طرف مقابل همسر، دوست دختر، دوست پسر، سکس فرند و یا یک رابطه یک شبه باشد؛ گرفتن اجازه و رضایت آزادانه‌ی طرفین یکی از ضروری‌ترین موارد است. گاهی اوقات شما راضی به شروع رابطه جنسی هستید اما پس از مدتی نوع رابطه به سمتی می‌رود که شما احساس راحتی نمی‌کنید و دیگر تمایلی به ادامه و انجام آن ندارید. اگر شخص مقابل جواب نه شما را نشنیده بگیرد و به عمل خود ادامه دهد، مورد تجاوز جنسی واقع شده‌اید. به یاد داشته باشید که رضایت برای انجام رابطه جنسی، یعنی شما آزادانه در حالی‌که تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر نیستید، بدون این‌که تحت انواع فشارهای جسمی، کلامی و احساسی قرار گرفته باشید وارد رابطه جنسی می‌شوید. اگر با حقه و کلک، ترساندن، دروغ گفتن و یا اجبار مجبور به انجام رابطه جنسی شده باشید مورد تجاوز و خشونت جنسی واقع شده‌اید.

خشونت خانگی در میان اقلیت‌های جنسی

تجاوز جنسی تنها یکی از نمونه‌های خشونت خانگی است. خشونت خانگی در واقع هرگونه رفتار تهدیدآمیز، خشونت یا آزار بین اعضای یک خانواده و یا دو شریک عاطفی درگیر در یک رابطه است. خشونت خانگی حتی ممکن است بین دو شریکی که از یکدیگر جدا شده‌اند نیز رخ بدهد. خشونت خانگی انواع مختلفی دارد که شامل خشونت و آزار روانی، فیزیکی، جنسی، مالی و احساسی می‌شود. متاسفانه در میان اقلیت‌های جنسی بخصوص اقلیت‌های جنسی ساکن ایران که روابط همجنس‌خواهانه در آن جرم محسوب می‌شود، یکی از رایج‌ترین موارد خشونت خانگی، تهدید به آشکارسازی یا برون‌آیی اجباری فرد مورد خشونت است.
در ادامه مواردی را بیان می‌کنیم که اگر توسط شریک فعلی یا شریک سابق خود و یا حتی اعضای خانواده انجام بگیرد نشان‌دهنده آن است که شما در حال تجربه خشونت خانگی هستید:

• با اسامی توهین آمیز مورد خطاب قرار می‌گیرید؟
• تهدید به آشکارسازی اجباری در رابطه با گرایش جنسی یا هویت جنسیتی خود می‌شوید؟
• از هویت جنسیتی و یا گرایش جنسی شما برای تهدید و آزار شما استفاده می‌شود؟
• به اموال شما آسیب می‌رساند؟
• تهدید می‌کند که به شما و یا افرادی که دوست دارید صدمه و زیان برساند؟
• دسترسی شما به پول را کنترل می‌کند؟
• شما را مجبور به انجام فعالیت‌های جنسی اجباری می‌کند؟ و یا اعمالی که نمی‌خواهید با شما انجام می‌دهد؟
• مشت می‌زند، هل می‌دهد، شما را به اطراف می‌کشاند، لگد می‌زند، اشیا را پرتاب می‌کند (به سمت شما و یا هرسمت دیگری) و یا هرگونه خشونت فیزیکی دیگری روی شما انجام می‌دهد؟
• ارتباط شما با دوستان، اعضای خانواده، کار یا محیط‌هایی که دیگر افراد اقلیت جنسی حضور دارند را کنترل می‌کند؟
• تهدید می‌کند که اگر وی را ترک کنید و یا درخواست کمک کنید به خود صدمه می‌زند؟

تجربه یک یا چند مورد از موارد بالا نشان دهنده این است که شما مورد خشونت خانگی قرار گرفته‌اید. قویاً به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک فرد متخصص در این زمینه مشاوره و کمک دریافت کنید. اگر فرد آزارگر با تلقین حس گناه، عذاب وجدان و گفتن مسائلی مانند این‌که تقصیر خود شما است، سعی در کنترل احساسی و روحی شما دارد به یاد داشته باشید که شما هیچ چیزی برای شرمندگی ندارید. بلکه با اقدام برای درخواست کمک، نشان داده‌اید که فردی قوی هستید که حاضرید برای داشتن یک زندگی خوب، چیزی که لایق آن هستید، مبارزه کنید.
حتی اگر در خانواده و در میان دوستان نزدیک خود برون‌آیی نکرده‌اید و با تهدیدات جدی امنیتی، جانی و مالی از سمت طرف مقابل خود مواجه هستید، مراجعه به مشاور و صحبت در این مورد و درخواست کمک بسیار بهتر از سکوت و تحمل خشونتی است که منجر به انواع صدمات روحی، جسمی و روانی می‌شود. به عنون عضو جامعه اقلیت جنسی به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید و نباید از این‌که مورد خشونت واقع شده‌اید شرمنده و خجالت‌زده باشید. خشونت خانگی برای هر فردی فارق از جنس، جنسیت، گرایش جنسی و هویت جنسیتی رخ می‌دهد.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)