روز جاری سازمان فری میوز در یک نامه از ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی، خواسته است که برای آزادی مهدی رجبیان و حسین رجبیان، دو هنرمند زندانی، اقدام کند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان فری میوز در نامه خود به حسن روحانی تأکید کرده است که به وعده‌های انتخاباتی‌اش عمل کند و بدون هیچ پیش‌شرطی این دو هنرمند را آزاد کند؛ این سازمان همچنین از روحانی خواسته است که ادامه فعالیت هنری آنها را در ایران تضمین نماید.

این نامه از سوی انجمن هنرمندان اروپا انجمن جهانی قلم، هنرمندان اتحادیه اروپا از صنوف مختلف و چند نهاد فرهنگی هنری وابسته با اتحادیه اروپا امضا شده است.

لازم به توضیح است؛ چند تن از امضاکنندگان این نامه گفته‌اند که در حال رایزنی با اتحادیه اروپا هستند تا رسماً با پادرمیانی اعضای فرهنگی پارلمان اروپا بتوانند با مذاکره در مردادماه امسال این دو هنرمند را از زندان آزاد کنند.

پیش‌تر این دو هنرمند جزو نامزدهای جایزه سفیر وجدان سازمان عفو بین‌الملل معرفی شده بودند.

مهدی و حسین رجبیان که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هرکدام به شش سال زندان محکوم شدند، در شانزدهم خردادماه جهت اجرای حکم راهی زندان اوین گشتند.

حکم صادره از سوی شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب اسلامی، برای هرکدام به سه سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه تعیین و به اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال‌شده بود.

این دو در جریان برگزاری دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند، می‌گوید که محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشیده است. یک منبع آگاه می‌گوید: «آن‌ها در حین بازجویی وکیل نداشته‌اند. در دادگاه هم وکیل نداشته‌اند، چون گفته‌شده که پرونده‌شان به شکلی است که خودشان باید توضیح بدهند.»

مهدی رجبیان سال ۹۲ تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» را آغاز کرد که به نظر می‌رسد بیانیه و توضیح او درباره این آلبوم و اعلام خبر پخش آن در سایت برگ موزیک، ازجمله دلایل بازداشتش بوده است. در این آلبوم تمام جنگ‌های ایران با سه‌تار روایت شده است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)