کم‌رویی و درون‌گرا بودن دو ویژگی شخصیتی هستند که اغلب مردمی که یکی یا هردو این ویژگی‌هایی شخصیتی را نمی‌شناسند، آن را یک چیز واحد قلمداد می‌کنند. (در گذشته در مورد #برونگرایی و #درونگرایی صحبت کرده‌ایم) در تست روان‌سنجی مایرز-بریگز درونگرایی ویژگی‌ است که اگر فرد انرژی خود را از فعالیت‌های انفرادی مانند خواندن، نوشتن و اندیشه کردن بدست بیاورد برای داشتن این ویژگی امتیاز بیشتری کسب خواهد کرد. کم‌رویی مشخص می‌کند که یک فرد چگونه با افراد دیگر و موقعیت‌های ناآشنا سروکار دارد. افرادی که کم‌رو هستند، برایشان سخت است تا با افراد جدید ملاقات و گفتگو کنند و اغلب در موقعیت‌های جدید احساس ناراحتی می‌کنند.
قطعا افرادی را مشاهده کرده‌اید که در یک مهمانی یا گردهمایی علاقه‌ای به حضور در آن جمع بخصوص را ندارند حتی ممکن است این فرد خود ما بوده باشیم. چه ما کم‌رو باشیم یا درون‌گرا احتمالا از این‌که افراد فرق بین این دو ویژگی شخصیتی را نمی‌دانند و بدون درک درست از این ویژگی‌ها، خیلی راحت ما را جزء یکی از گروه کم‌رو یا درون‌گرا قرار می‌دهند، دچار اندک دلزدگی شده‌ایم.
از دیدگاه بیرونی، فردی که درون‌گرا است تقریبا همانند فردی که خجالتی است دیده می‌شود. غیرمعمول نیست که هردو این ویژگی‌های شخصیتی در یک فرد باشد برای مثال درون‌گرا و کم‌رو باشد اما این به معنی این نیست که افراد برون‌گرا دچار کم‌رویی نمی‌شوند و یا هر فرد درون‌گرایی که وجود دارد با مشکل کم‌رویی مواجه است.
آن‌ها افراد تازه واردی هستند که هیچ تلاشی برای پیدا کردن یک مکان برای خودشان سر میز نهار نمی‌کنند، کسانی که در طول استراحت خود کتاب می‌خوانند، این افراد کناره گیر و عجیب به نظر می‌رسند. اما تنها از چشم یک فرد برون‌گرا!
یک فرد درون‌گرا هیچ احساس نیازی نمی‌کند که به دنبال تعامل اجتماعی باشد و در واقع تعامل اجتماعی بیش از اندازه می‌تواند از نظر عاطفی و فیزیکی او را خسته کند. در واقع تحقیقی که توسط موسسه “مطالعات زیست شناسی سالک” انجام شد پیشنهاد می‌دهد که مغز افراد درون‌گرا دنیای اطراف آن‌ها را به طور متفاوتی از افراد برون‌گرا به ثبت می‌رساند. در هنگام مطالعه فعالیت‌های مغزی افراد درون‌گرا کشف شد که هنگامی‌که به افراد دیگر نگاه می‌کنند درمقایسه با وقتیکه به اشیا بی‌جان نگاه می‌کنند هیچ فعالیت الکترونیکی بیشتری در مغز آنها رخ نمی‌دهد. این نتایج پیشنهاد می‌دهد که یک علت زیست شناختی وجود دارد که چرا افراد درون‌گرا به دنبال تعاملات اجتماعی نیستند. – آن‌ها فقط توسط تعاملات اجتماعی دچار تحریک مغزی نشده‌اند.
درون‌گرایی یک صفت درونی و شخصیتی است و افراد درون‌گرا معمولا با این ویژگی خود مشکلی ندارند. کم‌رویی اما می‌تواند چنان تشدید پیدا کند و فلج کننده باشد که به عنوان یک مشکل سلامت روان تشخیص داده شود. هرکسی می‌تواند در موقعیت‌های خاصی کم‌رو باشد و قطعا درجات مختلفی از کم‌رویی وجود دارد. اگرچه در موارد شدید، افرادی که از کم‌رویی رنج می‌برند ممکن است خود را درحالی بیابند که در شرایط خاصی قادر به عملکرد نیستند. نمی‌توانند از یک فرد غریبه آدرس بپرسند یا لحظاتی پیش از رسیدن به جلوی صف بازرسی، جایی که تعامل انسانی ضروری است، دچار درد و رنج می‌شوند.
یک درون‌گرا انتخاب می‌کند تا شب جمعه را در خانه باشد، اما کسی که از نوع شدید کم‌رویی رنج می‌برد ممکن است فکر کند که هیچ گزینه‌ی دیگری جز در خانه ماندن، پیش روی خود ندارد در حالی‌که آرزو می‌کند که می‌توانست بیرون برود.
درون‌گراها اغلب یک گروه کوچک دوستان صمیمی دارند. و افرادی که آن‌ها را می‌شناسند درون‌گراها را اغلب شنونده خوبی می‌دانند که می‌توانند نصیحت‌های ملاحظه‌گرانه‌ای بدهند و به شدت همدل هستند. برای فردی که به شدت کم‌رو است ممکن است دشوار باشد تا دوستی‌های صمیمی درست مانند یک فرد درون‌گرا ایجاد کند و حتی در اطراف اعضای خانواده خود و افرادی که تمام عمر آن‌ها را می‌شناسد احساس کم‌رویی و بی‌دست و پایی کند.
یک درون‌گرا مشکلی ندارد که افراد به سمت او بیایند و با وی یک گفتگو را آغاز کنند اما این مسئله برای افراد کم رو می‌تواند درست به اندازه تصور آغاز یک گفتگو وحشتناک باشد.
فرق بسیار بزرگ بین این دو ویژگی (برون‌گرایی و کم‌رویی) در نوع احساسی است که فرد نسبت به نداشتن تعاملات اجتماعی یا تمایل برای یک همراه ثابت دارد. یک درون‌گرا به معنای واقعی کلمه با این مسئله مشکلی ندارد. برای او مشکلی نیست که با افکار خود تنها باشد یا شام آرامی همراه یک یا دو دوست صمیمی داشته باشد. اما کسی که کم‌رو است آرزو می‌کند که شرایط اینگونه نمی‌بود آن‌ها آرزوی یک گروه بزرگ دوستان را دارند اما هرچه‌قدر هم بخواهند، بازهم نمی‌توانند خود را در چنین موقعیتی قرار دهند.
اگر از کم‌رویی رنج می‌برید و این مسئله بر روی زندگی فردی و اجتماعی شما اثر منفی گذاشته است. می‌توانید از خدمات تخصصی رایگان مرکز مشاوره رنگین کمانی بهره‌مند شوید. برای تعییت وقت مشاوره تنها لازم است به ما در تلگرام، فیس بوک یا اینستاگرام پیام بفرستید.
مطالعه بیشتر در مورد تحقیق انجام شده توسط موسسه مطالعات زیست‌شناسی سالک برای دوستان علاقه‌مند

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)