ماه‌ها پیش از انتخابات امریکا، صحبت خروج این کشور از پیمان‌ پاریس جدی شده بود و حتی عنوان می‌شد دونالد ترامپ در اولین روز به قدرت رسیدن، راه خروج کشورش را از این برنامه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای باز می‌کند.
چنین اتفاقی نیافتاد، ولی امروز صبح و در فاصله کمتر از یک هفته با روز جهانی‌ محیط‌زیست، خبرها از واشنگتن می‌گویند که فقط تصمیم نهایی ترامپ باقی مانده تا این کشور – احتمالا امروز – از این پیمان خارج بشود.

عکس از سی‌ان‌ان: پیمان پاریس امیدوار است تمدن بشر از آستانه ۱.۵ درجه رد نشود

دانستن چند نکته در مورد پیمان پاریس الزامی است:
یک – این پیمان تعهدی داوطلبانه است و دولت‌ها در صورت نرسیدن به اهداف برنامه‌هایی که خودشان معرفی کرده‌اند، مجازات نمی‌شوند.
دو – سازمان ملل بعد از تحلیل برنامه‌های ملت‌های جهان، اعلام کرد حتی اگر ۱۰۰ درصد این برنامه‌ها هم کامل و برابر زمان‌بندی‌هایشان اجرا بشوند، زمین در ۲۱۰۰ میلادی از آستانه ۳ درجه سانتی‌گراد گذشته است.
سه – پیمان پاریس می‌خواهد گرمایش زمین را به آستانه ۱.۵ درجه سانتی‌گراد محدود کند و نگذارد زمین از آستانه ۲ درجه رد بشود.
چهار – زمین گرم‌تر می‌شود چون انسان انواع سوخت‌های فسیلی، بخصوص ذغال‌ سنگ، گاز و نفت مصرف می‌کنند. همچنین انسان جنگل‌ها را نابود می‌کند، با پلاستیک دریاها و اقیانوس‌ها را خفه می‌کند، با مصرف فزاینده انواع گوشت انباشت انواع آلاینده‌ها را بر خشکی، آب و هوا افزایش می‌دهد و با حمل و نقل عمومی و تولیدات کارخانه‌ای خود، زمین را به مخاطره کشانده است.
پنج – هرچه زمین گرم‌تر می‌شود، برابر قوانین فیزیک و شیمی حاکم بر طبعیت، اقلیم‌های جهان متفاوت از گذشته می‌شوند. اقلیم اشاره به شرایط درازمدت بخش‌های مختلف زمین دارد. درازمدت در اینجا یعنی چند دهه تا چند (ده) هزار سال.
شش – اگر ملت‌های جهان نحوه کار، زندگی و مصرف‌گرایی خودشان را تغییر ندهند، دنیایی برای نسل‌های آینده باقی نمی‌ماند. این احتمال وجود دارد که بشر در طول زندگی انسان‌های همین‌الان زنده بر زمین، منقرض بشود.
هفت – حتی اگر بشر منقرض نشود، زمین داغ‌تر، تشدید شرایط دنیای هم‌اکنون ۱ درجه گرم‌تر از گذشته است. مشخص‌تر از همه این یعنی شاهد رویدادهای شدید آب و هوایی بیشتری خواهیم بود. مثل همین‌الان که در جنوب آسیا و خاورمیانه افراد از شدت گرمای طول روز از حال می‌روند یا می‌میرند. در آینده‌ای نزدیک افراد در فضاهای بسته هم حتی با وجود سیستم تهویه مطبوع، از شدت گرما در روزهای تابستان خواهند مرد.
هشت – دهه‌ها فعالیت سازمان ملل متحد منجر به شکل‌گیری پیمان پاریس شده است.
نه – این پیمان، تنها نمادی از تعهدی جهانی به تلاش برای مهار تغییرات اقلیمی است.
ده – هدف این پیمان، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای است. هرچند در واقعیت، اگر تا ۲۰۳۰، تولید گازهای گلخانه‌ای تمام کشورهای دنیا تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کند و تا ۲۰۵۰، تمامی ملت‌های دنیا تولید گازهای گلخانه‌ای خودشان را ۱۰۰ درصد کاهش بدهند، اهداف پیمان پاریس محقق خواهند شد.
یازده – ایران متعهد شده است تا ۴ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای خود برابر سطح تولید سال ۲۰۱۲ میلادی در فاصله سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ کم کند. در صورت رفع کامل تحریم‌ها، ایران گفته تا ۱۲ درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای خود کم خواهد کرد.
دوازده – ۱۹۷ کشور دنیا پیمان پاریس را امضا کرده‌اند و تاکنون ۱۴۷ کشور اجرای آن را تصویب کرده‌اند.
شما نظرتان چیست؟
توضیح بیشتر:
نکات سی‌ان‌ان در مورد پیمان پاریس با توجه به احتمال خروج دولت ترامپ از آن
صفحه سازمان ملل برای پیمان پاریس
گاردین: دنیا برابر تعهدهای کنونی اقلیمی در راه گرمایش ۳ درجه‌ای است، سازمان ملل هشدار می‌دهد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)