جامعه‌ی جهانی، جنگی به تمام معنا علیه گروهکهای تروریستی آغاز کرده و لذلک، به نظر می‌رسد، همه می‌بایست خود را آماده‌ی این پیکار بزرگ کنند و کانالهای همکاری بین کشورها مهیا شود تا بتوان تفکرات تروریستی را ریشه کن کرد و تمامی گروههای تندرو را از بین برد و منابع مالی و حمایت کننده‌ی آنها را نیز خشک نمود.

در این راستا می‌توان گفت که تلاشهای جامعه‌ی جهانی برای مقابله با تروریسم علیرغم دستاوردهای مهم به دست آمده من جمله تضعیف نفوذ برخی از گروهکهای تروریستی که در راس آنها داعش بوده ولی تاکنون این تلاشها تکمیل و تمام نشده است. البته، لازم به ذکر است که تلاشهای جامعه‌ی جهانی در خشک کردن منابع مالی و تضعیف کشورهای حامی تروریسم که رژیم جمهوری اسلامی ایران در راس این کشورها قرار دارد، موفق نبوده است.

آنچه به نظر می‌رسد، در این مرحله مهم و ضروری است ایجاد یک راهبرد استراتژیک برای مقابله با تروریسم، و افزایش همکاری میان نیروهای ائتلاف بین‌المللی است. این مساله باید در چارچوب یک طرح هدفمند و توسط کارشناسان و متخصصان مبارزه با تروریسم ارائه شود تا بتوان ریشه‌ی تفکرات تروریسم، منابع مالی و حامیان اصلی گروههای تندرو را نیز از بین برد. بنابراین، با قطع راههای منبع اصلی کمکهای مالی و تسلیحاتی که همانا رژیم جمهوری اسلامی ایران است تمامی شبه‌نظامیان فعال در منطقه و مزدوران تهران از بین خواهند رفت و دیگر بهانه­ای برای تحقق اهداف توسعه‌طلبانه‌ و مخرب این رژیم در مناطق مختلف منطقه وجود نخواهد داشت.

گروه تروریستی داعش نتیجه‌ای است حتمی از فعالیتهای آن دسته از تشکلاتی که از دین اسلام و قضیه‌ی فلسطین برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند و در واقع این تشکلات، حامی اصلی تروریسم و اقدامات مخرب آن در منطقه هستند. به طور مثال: حزب‌الله در لبنان، در یمن حوثیهای مزدور و تمامی شبه‌نظامیان شیعه که جمهوری اسلامی ایران در عراق راه‌اندازی و ایجاد کرده که جنایتهای هولناکی در حق ملت عرب در این کشورها انجام دادند و بسیار طبیعی است که داعش و اخواتها اعلام وجود کنند. حال با وجود ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه، رژیم ولایت فقیه از این شرایط بهره برده تا پروژه‌ی مذهبی و توسعه‌طلبانه‌ی خود را پیش ببرد.

به هر حال، بسیار ضروری است که برای از بین بردن گروه تروریستی داعش باید شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران که تحت نام دین اسلامی و مقاومت متاجره می‌کنند را نیز از بین برد. کما اینکه، استفاده از عامل بازدارنده برای پایان دادن به رفتارهای شیطانی حزب الله و دیگر جماعتهای طایفه‌ای و فرقه‌ای وابسته به ایران از ضروریات و بلکه تنها راه پایان دادن به فعالیتهای تروریستی در منطقه است.

حمله‌ی تروریستی که روز جمعه‌ی گذشته اتوبوس حامل شهروندان مسیحی مصری در استان المینا را هدف قرار داده بود یک جنایت هولناکی و نفرت‌انگیز بوده است. همچنین تجاوز تروریستی شهر منچستر انگلیس در ۲۲ می ۲۰۱۷ و دیگر حملات و اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان کاملا از ارزشهای یک جامعه‌ی انسانی به دور است و نتیجه‌ای از وجود جماعتهای تندرو که در پرورش و راه‌اندازی گروهکهای تروریستی سهم داشته‌اند، است.

در این بین، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه ممکلت عربی سعودی، در سخرانی خود در اجلاس مهم بین‌المللی ریاض که برای مقابله با تروریسم در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۷ و با حضور ۵۵ کشور عربی و اسلامی تشکیل شده بود گفت که رژیم ایران از بدو انقلاب اسلامی تاکنون راس تروریسم جهانی بوده است. همچنین در این اجلاس تمامی شرکت کنندگان موافق این مساله بودند که باید با داعش مقابله کرد و همه‌ی گروهکهای تروریستی و گرایشهای دینی و مذهبی آنها را از بین برد.

مقابله با تروریسم نیازمند یک راهبرد استراتژیک جامع و محکم و مبتنی بر یک دیدگاه توافقی باشد تا بتوان تمامی گروهکهای تروریستی را بدون استثنا از بین برد. کما اینکه، جامعه‌ی جهانی نیازمند مقابله با حامیان تروریستها و خشکاندن منابع مالی و تسلیحاتی گروههای تروریستی نیز است.

همچنین، با شناسایی منابع و حمامیان تروریستها که فعالیتهای آنها را آسان می‌کنند و نیز با از بین بردن قدرت گروههای تروریستی در جذب نیرو به ویژه در فضای اینترنت می‌توان به راحتی تروریسم را از بین برد. بنابراین، از عمده‌ترین مسایلی که ممکن است مقابله با تروریسم جهانی را آسان کرد ایجاد یک رویکرد فعال برای مقابله با سیاستهای رژیم جمهوری اسلامی ایران است. چراکه، این رژیم مسبب اصلی ناامنی و بی‌ثباتی در عراق، سوریه و یمن است و تنها رژیم جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران هستند که حامیان گروههای تروریستی در خاورمیانه‌اند. و مساله‌ای که در این خصوص بسیار حائز اهمیت این است که در اجلاس ریاض کشورهای شرکت کننده به توافق رسیدند که رژیم جمهوری اسلامی ایران و گروههای تروریستی و شبه‌نظامیان شیعه‌ی وابسته به تهران مسبب اصلی ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه و جامعه‌ی جهانی است و باید با این رژیم که تهدید کننده‌ی صلح و ثبات جهان است، مقابله شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)