روژی کورد: نادیا مراد، دختر کورد ایزدی که به عنوان سفیر آزادی سازمان ملل انتخاب شده است و برای آزادی زنان کورد ایزدی اسیر شده توسط داعش فعالیت می کند، در مصاحبه با شپیگل آمان گفته است: “هنوز هم بیش از سه‌هزار زن که اکثر آنان ایزدی هستند،به عنوان برده جنسی در چنگال داعش اسیرند.”

نادیا مراد به مجله شپیگل ۷ خرداد، می‌گوید داعش هنوز هم جنایت می‌کند و بیش از ۳ هزار زن را به اسارت گرفته است. در میان آنان خواهرزاده ۱۷ ساله او هم اسیر است.

شپیگل از قول نادیا همچنین می‌نویسد، زنان در فرهنگ مشرق زمین درباره آزارهای جنسی سکوت می‌کنند. اما او فریاد آن دسته از زنان ایزدی است که هنوز هم در چنگال داعش به عنوان برده اسیرند.

نادیا در مصاحبه خود با اشپیگل تعریف می‌کند که وضعیت ایزدی‌ها هنوز هم بهتر نشده است. بعد از فرار و عقب نشینی داعش آتش جنگ بین شبه نظامیان شیعه و پیشمرگه‌ها شعله ور شده است. ترکیه هم مواضع گروه پ ک ک را بمباران می‌کند. خانواده‌های ایزدی بازهم مجبور شدند برای حفظ جان خود فرار کنند.

«نادیا مراد» و «لامیا حاجی‌بشار»، دو دختر کورد ایزدی هستند که جایزه ساخاروف ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا را دریافت نموده اند.

«نادیا مراد» و «لامیا حاجی‌بشار» پس فرار از اسارت گروه داعش به آلمان پناهنده شدند. آنها مانند هزاران دختر جوان ایزدی عراقی در تابستان ۲۰۱۴ در حمله داعش به منطقه سنجار در شمال غرب عراق به اسارت این گروه درآمدند. نادیا مراد سه ماه پس از اسارت موفق به فرار از چنگ داعش شد.

به گفته نادیا مراد گروه داعش ۱۲ هزار مرد یزدی را کشته و از زنان و دختران آنها را به عنوان بردگان جنسی استفاده کرده است.

نادیا مراد پس از آن به عنوان نماینده کوردهای ایزدی‌ی که مورد آزار و ستم داعش قرار گرفته‌اند به شورای امنیت سازمان ملل رفت و گزارشی تکان‌دهنده از رفتار تبهکارانه داعش با اسرای خود عرضه کرد. سخنان او بازتابی گسترده در سراسر جهان یافت. او از جمله گفت: «توسط آدم‌کشان گروه تروریستی داعش به حدی مورد تجاوز گروهی قرار می‌گرفتم که کاملاً بی‌هوش می‌شدم.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)