روژی کورد: کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده، روز پنج‌شنبه ۴ خرداد ماه، طرحی را که خواستار تحریم‌های جدید علیه ایران است، به تصویب رساند.

این طرح با کسب ۱۸ رای مثبت در برابر ۳ رای منفی به تصویب رسیده است.

این تحریم‌ها به دلیل توسعه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا، انتقال سلاح و نقض حقوق بشر در این کشور در نظر گرفته شده است.

در تازه‌ترین اقدام برای محدود کردن برنامه موشکی ایران، ۱۴ سناتور دمکرات و جمهوریخواه طرحی را به سنای آمریکا تقدیم کرده‌اند که در آن تحریم سپاه پاسداران و شرکت‌ها و نهادها و اشخاص مرتبط با برنامه موشکی ایران پیش‌بینی شده. این طرح همچنین رییس‌جمهوری آمریکا را ملزم می‌‌کند، تا هر فرد و نهادی که ممنوعیت سازمان ملل درباره خرید و فروش تسلیحات با ایران را نقض کند، مورد تحریم قرار دهد. پیش‌نویس این طرح، ۲۵ مه/ ۴ خرداد (به وقت آمریکا) در سنا به بحث گذاشته می‌شود. در حالی که در آستانه بررسی این طرح، جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا نسبت به وضع تحریم‌هایی که برجام را نقض کند هشدار داده است، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در سخنرانی‌اش در دزفول از تأسیس کارخانه زیرزمینی تولید موشک سپاه پاسداران پرده برداشت.

نمایندگان حامی این طرح می‌گویند به نظر آنها این طرح که برای تبدیل شدن آن به قانون باید از سوی مجلس نمایندگان و نیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مورد حمایت قرار گیرد، توافق هسته‌ای بین‌المللی را که در سال ۲۰۱۵ میان کشورهای پنج + یک و ایران امضا شده نقض نمی‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com