روژی کورد: مسئله رفراندوم استقلا کوردستان واقع در عراق که اینک با همصدایی بیشتر احزاب این بخش از کوردستان روبروست، اینک به مسئله ای جدی در جهان بدل شده و در جلسه شورای امنیت سازمان ملل نیز به بحث و بررسی گذاشته شد.

یان کوبیش نماینده سازمان ملل متحد در عراق، در این نشست شورای امنیت سازمان ملل با بیان این‌که اقلیم کوردستان خواهان برگزاری رفراندوم استقلال در سال جاری میلادی است، گفت: ه”دف کوردها نشان دادن نیتشان به جهان برای تشکیل یک کشور مستقل است.”

کوبیش که روز سه‌شنبه ۲ خرداد ماه ۱۳۹۶ شمسی، در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد سخن می‎گفت، افزود: «همه‌پرسی اقلیم کردستان نخستین گام در مسیر استقلال از عراق است».

او گفت: «مسئولان بلندپایه در کوردستان اخیرا اعلام کردند که در پی برگزاری رفراندوم درباره سرنوشت اقلیم در سال جاری هستند».

او تاکید کرد که مسئولان اقلیم کوردستان پیش از حرکت به سمت استقلال فوری، در پی نشان دادن اراده مردمشان به جهانیان هستند.

نماینده سازمان ملل متحد در گزارش خود افزود: «۳۰ مارس ۲۰۷، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان به شکل رسمی به ما ابلاغ کرد که در سال ۲۰۱۷، همه‌پرسی برگزار خواهد کرد».

وی همچنین افزود: “کوردها ناخرسندی خود را از آن‌چه «سیاست‌های دولت عراق در محروم کردنشان از حقوقشان» می‌نامند ابراز می‌کنند.”

اقلیم کردستان مناطق مورد مناقشه‌ای با عراق دارد که تا حل نشدن مسائل متعلق به این مناطق، به نظر نمی‌رسد استقلال یا حتی برگزاری همه‌پرسی استقلال، آسان باشد. استان نفت خیز کرکوک، یکی از مهمترین منطقه مورد مناقشه است.

دولتهای ایران و ترکیه نیز بارها به صراحت به مخالفت خود با استقلال این بخش از کوردستان پرداخته و حتی مسئله دخالت نظامی را نیز در این شرایط، به میان اورده اند اما کوردها می گویند که بر این تصمیم و خواست ملی و طبیعیشان، تحت هر شرایطی مصر می باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)