شش نشانه که ممکن است شما واقعا به فرد عزیز ترنسجندرتان احترام نمی‌گذارید.
افراد زیادی هستند که از حقوق ترنسجندرها حمایت می‌کنند اما میان حمایت از حقوق ترنسجندرها و احترام واقعی به هویت افراد ترنسجندر تفاوت وجود دارد. بعضی افراد در سخن حامی خوبی هستند اما در عمل، رفتار متفاوتی از خود بروز می‌دهند. البته مشخصا وقتی به عنوان یک ترنسجندر تازه آشکارسازی کرده‌ایم، مهم است که صبور باشیم و به عزیزانمان آموزش و آگاهی لازم و صحیح را ارائه دهیم. اما بعضی از افراد هرگز واقعا رفتار خود را تصحیح نمی‌کنند. البته شاید این افراد قصد بدی ندارند اما آیا وقتی شما قصد نداشتید که انگشت پای دیگری را لگد بزنید تنها این قصد نداشتن، از درد آن فرد کم می‌کند؟

شش نشانه عدم احترام به افراد ترنسجندر

۱- در غیاب فرد عزیزی که ترنسجندر است او را با ضمیر اشتباه خطاب می‌کنید.
مثلا در حال صحبت با شخصی در مورد عزیز خود هستید و زمانی‌که قصد معرفی و اشاره به آنها را دارید، نمی‌دانید که بگویید دختر؟ پسر؟ و با خود می‌گویید جنسیت او را چگونه بیان کنم؟
در لحظه استرس، فرد عزیزتان را با جنسیت اشتباه معرفی می‌کنید و با خود می‌گویید اینگونه مجبور نیستم به سوالات احتمالی طرف مقابل جواب بدهم! شاید هم فکر می‌کنید نمی توانید به فردی که با او در حال صحبت هستید آگاهی لازم در مورد عزیز خود ارائه دهید و آنها را آموزش دهید.
وقتی فردی صراحتاً از شما می‌خواهد برای مثال وی را با ضمیرهای زنانه خطاب کنید و شما این کار را انجام نمی‌دهید اصلا درست نیست. درست مثل این است که بگویید من ترجیح می‌دهم به عزیزم ضربه بزنم وبه دیگری یاد بدهم که به او ضربه بزند تا اینکه با این موقعیت نامطلوب برخورد کنم.
به خاطر داشته باشید ناراحتی موقت شما در لحظه‌ی معرفی صحیح عزیزتان، اصلا قابل مقایسه با ضربه‌ ای نیست که به وسیله اشتباه خطاب قرار دادن عزیزتان به او می‌زنید.

۲- مرزهای تعیین شده توسط آنها را رعایت نمی‌کنید.
برای مثال زن ترنسجندری از والدین خود بارها خواهش کرده بود تا عکس دوران کودکی‌اش را از سالن پذیرایی خانه بردارند. زیرا مشاهده این عکس وی را آزار می‌داد و مهمان‌ها با دیدن عکس کودکی او که یک پسربچه بود شگفت زده می‌شدند. اما پدرومادر وی به دلیل علاقه به این تصویر و یادآوری دوران شادی که داشتند از این کار سرباز می‌زدند.
والدین زیادی هستند که به نیازهای افراد ترنسجندر احترام نمی‌گذارند. اغلب به این دلیل که افراد نمی‌توانند گذشته را رها کنند. شاید در ابتدای پذیرش فرد ترنسجندر این رفتارها طبیعی به نظر برسند اما اصلا درست نیستند.
افراد ترنسجندر اقدام به مرزبندی می‌کنند تا بتوانند موقعیت‌های بسیار رنج‌آور را تحت کنترل بگیرند. آنها ممکن است درخواست کنند تا در مورد موضوعات خاصی صحبت نشود. به اسامی خاصی صدا زده نشوند و یا بخش‌هایی از گذشته‌شان دوباره مورد بازدید قرار نگیرد.
راه حل این مشکل این است که بسادگی، به مرزهای تعیین شده توسط آنها احترام بگذارید. اگر در رابطه با موقعیت آنها احساسات و درگیری‌های درونی خود را دارید این مسئله طبیعی است، اما مهم است که در تنهایی شخصی خودتان به آن بپردازید و شاید هم از یک مشاور کمک بگیرید.

۳- تلاش می‌کنید با آنها معامله کنید.
اغلب این مسئله در میان افرادی پیدا می‌شود که در پذیرش ترنسجندر بودن عزیز خود با دشواری مواجه هستند. برای مثال:
– می‌توانی هورمون درمانی کنی اما لطفا عمل تطبیق جنسیت را انجام نده
– به اسمی که می‌خواهی صدایت می‌زنم اما فقط در خانه
– می‌توانی این لباس را بپوشی اما نه در مدرسه یا بیرون.
انجام چنین معامله‌هایی گاهی برای محافظت از فرد عزیزمان انجام می‌شود و گاهی به این دلیل که شما از نظر احساسی آمادگی پذیرش این موضوع و برداشتن گام‌های بعدی را ندارید. اینکه از عزیز خود بخواهید تا خودش را با شما وفق بدهد به جای اینکه او را تشویق کنید تا نسخه شاد و واقعی خودش باشد بسیار مضر است. درواقع این حرکت می‌تواند به این صورت برداشت شود که راحتی من از راحتی تو مهمتر است یا من در واقع با این مسئله موافق نیستم. به جای اینکه بر ترس‌ها و ناراحتی خود غلبه کنید از عزیزخود توقع دارید که به خاطر شما تغییر کند و متحمل رنج و درد مضاعف شود.
وقتی در این موقعیت قرار می‌گیرید، از خود سوال کنید آیا این چیزی که است که او برای خوب بودن، نیاز دارد یا چیزی است که من برای احساس راحتی و امنیت خودم می‌خواهم؟
تطبیق جنسیت یک معامله بین شما و فرد عزیزتان نیست بلکه تصمیم فردی شخص ترنسجندر برای تطبیق بدنش، حق او است.

۴- به جای عذرخواهی بهانه تراشی می‌کنید.
طبیعی است که در ابتدای مسیر برون‌آیی و تطبیق جنسیت عزیز ترنسجندرتان، بارها اشتباه کنید. اما اگر به جای اینکه صادقانه از اشتباه خود عذرخواهی کنید، حالت دفاعی بگیرید به هیچکس کمکی نکرده‌اید. در واقع تنها با بهانه تراشی مسئولیت را به گردن عزیز خود انداخته‌اید و با این کار هرگز مسئولیت ضرری را که باعث آن بوده‌اید برعهده نگرفتید. به جای این کار بدانید که اشتباه کردن از شما آدم بدی نمی‌سازد. مشکل اصلی زمانی است که نمی‌خواهید اشتباه خود را تصحیح کنید.
یک نفس عمیق بکشید مشکل را قبول کنید و سعی کنید بهتر باشید به همین راحتی.

۵- احساسات خود را در مرکز قرار می‌دهید و عواطف آنها را نادیده می‌گیرید.
این یکی از مشکلات رایج است. جملاتی مانند:
-این برای من هم آسان نیست.
-برای تو سخته؟ من حس می‌کنم دختر/پسر خودم رو از دست دادم.
-تو تنها کسی نیستی که آزرده هستی.
انسان‌ها معمولا می‌خواهند تا درد و رنج آنها به رسمیت شناخته شود و مسئله تطبیق جنسیت یک فرد عزیز قطعا با خود غم و اندوه فراوان و گیج شدن به همراه دارد اما سوال اینجاست آیا زمان مناسبی را برای دیده شدن رنج‌مان انتخاب کرده‌ایم؟ گاهی اوقات آنقدر تلاش می‌کنیم تا رنج خود را پنهان کنیم و در درون خود بریزیم که این رنج در زمان نامناسب فوران می‌کند و اغلب هم زمانی است که عزیزمان در حال بیان رنج خود است. به یاد داشته باشید این درباره شما نیست. آنها اقدام به تطبیق جنسیت نمی‌کنند تا شما را ناراحت کنند آنها این‌کار را انجام می‌دهند زیرا این چیزی است که برای شاد بودن و خود واقعی‌شان بودن به آن نیاز دارند.
برای حل این مشکل از یک مشاور کمک بگیرید. در دفترچه خاطرات خود بنویسید و یا دوستی پیدا کنید که در این شرایط سخت همراه شما باشد. هرکاری می‌کنید هرگز عزیز خود را برای اقدام به تطبیق جنسیت سرزنش نکنید.

۶- می‌گویید که مسئله تطبیق جنسیت را درک نمی‌کنید اما تلاشی هم برای درک آن نمی‌کنید.
افراد بسیاری می‌گویند که مسئله ترنسجندر بودن را درک نمی‌کنند اما وقتی از آنها سوال کنید که آیا در این مورد کتابی خوانده‌اند ویا فیلمی دیده‌اند جواب آنها منفی است. اغلب علت اینکه افراد اقدام به دریافت اطلاعات نمی‌کنند این است که نمی‌خواهند واقعیت را قبول کنند. آنها نمی‌دانند که با احساساتی که هنگام فکر به موضوع تطبیق جنسیت عزیزشان با آن مواجه می‌شوند؛ چگونه کنار بیایند. پس وانمود می‌کنند که این اتفاق رخ نمی‌دهد. اما این به هیچ کس کمک نمی‌کند.
اگر شما یکی از این افراد هستید و درحال مطالعه این متن هستید پس تبریک می‌گویم زیرا در حال تلاش برای آموزش خود هستید. اینکه شروع به خواندن این متن کرده‌اید نشان می‌دهد که قصد دارید تا در راه آموزش و افزایش آگاهی خودتان و همراهی فرد عزیزتان در سفر تطبیق جنسیت قدم بردارید.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com