روژی کورد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده که با تضمین ترامپ حاضر است با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود عباس، روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی، با اعلام اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دعوت فلسطین را برای دیدار از کرانه باختری پذیرفته است گفت: “ما اکنون منتظریم که او به‌زودی از بیت‌لحم دیدار کند.”

اعلام این خبر از سوی عباس در حالی صورت می گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد در نخستین سفر خارجی‌اش ابتدا به واتیکان و عربستان سعودی برود و سپس به اسرائیل و کرانه باختری سفر کند.

محمود عباس و بنیامین نتانیاهو از سال ۲۰۱۰ تاکنون دیدار رو در روی قابل توجهی نداشته‌اند و تلاش برای حل یکی از قدیمی‌ترین تنش‌ها در جهان، از ماه آوریل سال ۲۰۱۴ با شکست ابتکار دیپلماتیک آمریکا متوقف شده است.

محمود عباس در رام‌الله با فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان دیدار کرده بود گفت در جریان مذاکرات هفته گذشته با ترامپ در واشنگتن “ما به او گفتیم که آماده‌ایم با او همکاری کنیم و با تضمین او برای ایجاد صلح، با نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کنیم.”

محمود عباس روز سه‌شنبه در رام‌الله گفت در دیدار اخیر خود از واشنگتن از تعهد فلسطین “در حمایت از صلحِ مبتنی بر عدالت و قطعنامه‌های بین‌المللی و راه حل دو کشور”، یعنی ایجاد یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل و در صلح، با ترامپ سخن گفته است.

عباس تأکید کرد که کشور فلسطین باید “یک کشور مستقل در چارچوب مرزهای سال ۱۹۶۷ و با پایتختی شرق بیت‌المقدس” باشد.

دونالد ترامپ بارها تمایل خود برای مدیریت پیشبرد توافق صلح بین اسرائیل و فلسطین را اعلام کرده، موضوعی که پیشینیان او در کاخ سفید قادر به انجام آن نشدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)