روژی کورد: بنا بر نظر جامعه شناسان، نژادپرستی در ایران روز به روز دامنه دار تر می شود. دامنه این نژادپرستی اینک در حوزه های علمی نیز پدیداری آشکار دارد هرچند که سالهاست ملیتهای غیرفارس از پذیرش در برخی از دانشگاهها و برخی از رشته ها محروم بوده اند اما اینک دانش آموز نخبه افغان را نیز در بزرپترین جشنواره علمی ایران، مشمول خود کرد.

اولیای یک مدرسه در ایران یک دانش‌آموز نخبه افغانستانی را که در ایران تحصیل می‌کند و از بورسیه بنیاد کودک هم برخوردار است را از شرکت در جشنواره خوارزمی محروم کرده اند.

اولیای مدرسه به دلیل ملیت او که تبعه افغانستان است از معرفی‌اش به بزرگ‌ترین جشنواره علمی ایران خودداری کرذه‌اند.

ژمان قضائی، مدیرعامل انجمن «پانک» در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ماجرای این تبعیض قومی را به این شکل شرح داده است:

رضا که نام خوانوادگیش فاش نشده است؛ یک دانش‌آموز افغانستانی‌ست که در ایران تحصیل می‌کند. او با دشواری از ورامین خود را به کلاس‌های آموزش رباتیک می‌رساند و موفق شده در نخستین دوره مسابقات رباتیک رتبه پنجم و در دومین دوره این مسابقات رتبه سوم را به دست بیاورد. اما اولیای مدرسه به دلیل تابعیتش از معرفی او به این جشنواره علمی خودداری کرد‌ه‌اند.

«پانک» – پناهگاه نوجوانان بااستعداد اما فقیر – امکاناتی را برای نوجوانان نخبه فراهم می‌آورد که در زمینه رباتیک فعالیت می‌کنند. بنیاد کودک در ایران بورسیه‌ای هم برای این نوجوانان نخبه در نظر گرفته است.

جشنواره خوارزمی را سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی در ایران برگزار می‌کند. این جشنواره یک بخش ویژه برای نوجوانان هم دارد که زیر نظر مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان وزرات آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com