روژی کورد: احتمال شکل گیری ائتلافی منطقه ای به رهبری امریکا بر علیه ایران، مسئله ای است که بویژه با سفر ترامپ به سعودی، ایران را بیش از پیش خشمگین نموده است.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در گفت‌وگو با شبکه المنار عربستان سعودی را تهدید کرده که چنانچه بخواهد جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند، جز مکه و مدینه، جایی از این کشور باقی نمی‌ماند.

سخنان دهقان به سخنان محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان اشاره دارد که در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که عربستان منتظر نمی‌ماند که ایران جنگ را به داخل خاک سعودی بکشاند، بلکه تلاش می‌کند که این نبرد در داخل ایران اتفاق بیفتد.

غلامعلی خوشرو، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، طی نامه‌ای به دبیرکل این سازمان اظهارات وزیر دفاع عربستان سعودی را «غیرقانونی»، «تحریک‌آمیز»، «تهدیدی آشکار» و «اعتراف به همکاری با گروه‌های تروریستی در داخل ایران» خواند.

وی همچنین اظهارات وزیر ذفاع عربستان سعودی مبنی بر این که «هدف ما کشاندن نبرد به داخل مرزهای ایران است» را «تهدید آشکار» علیه ایران خواند.

دهقان نیز در این باره افزوده است: “من درک نمی‌کنم که چگونه می‌خواهند آن‌ها چنین کاری انجام دهند ، آنان گمان می‌کنند آنقدر نیروی هوایی قدرتمندی دارند که بتوانند چنین کاری انجام دهند. به آنان توصیه می‌کنم چنین حماقتی را مرتکب نشوند اما اگر این حماقت را مرتکب شوند بعید است از عربستان جز مکه و مدینه، جای دیگری باقی بماند.”

جمهوری اسلامی ایران، جنبشهای نظامی در کوردستان و بلوچستان را به عربستان سعودی نسبت و عربستان را به پشتیبانی از این احزاب و جنبشها متهم می نماید.

از نوروز سال ۱۳۹۵ شمسی، با پیام نوروزی مصطفی هجری، دبیر کل حزب دمکرات کوردستان ایران، مبارزات مسلحانه در کوردستان تحت نام راسان شروع شده است که طی نبردهای انجام شده بین پیشمرگان این حزب و نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، شمار زیادی از نیروهای رژیم ایران کشته و زخمی شدند.

با شروع سال جدید شمسی، دیگر احزاب برجسته و مسلح کوردستان ایران نیز نیروهای خود را به مناطق مرزی فرستاده و آمادگی خود را برای حملات نظامی اعلام نموده اند.

همچنین شامگاه چهارشنبه ۶ اردیبهشت در منطقه مرزی میرجاوه واقع در شرق استان سیستان و بلوچستان افراد گروه جیش‌العدل به ۱۱ نفر از مرزبانان ایران حمله کرده و ۱۰ نفر از آن‌ها را کشتند. محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در سخنانی در دانشگاه علوم انتظامی عربستان را به حمایت از گروه‌های مسلح مخالف جمهری اسلامی متهم کرد و گفت: «متاسفانه مناطق همجوار شرقی ایران در خاک پاکستان به مامن و محل آموزش آماده‌سازی و تجهیز تروریست‌های جیره‌خوار عربستان مورد تایید آمریکا بدل شده است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)