Panic Attack
حمله پانیک یا حمله وحشت نوعی بیماری روانی در گروه اختلالات اضطرابی‌ست؛ که به وضعیتی گفته می‌شود که بدون هیچ مقدمه‌سازی و هشدار قبلی فرد در آن یک احساس قوی و غیر قابل توضیح از ترس و هراس را تجربه می‌کند. این احساس در طول ده دقیقه به اوج خود می‌رسد و حداقل با چهار علامت از نشانه‌های زیر همراه است:
• ضربان قلب
• لرز
• احساس خفگی
• سرگیجه
• تعریق شدید
• کوتاهی تنفسی
• تهوع
• کرختی یا بی حسی
علاوه بر این نشانه‌ها احساس‌هایی نیز بیمار را همراهی می‌کنند. احساس دیوانگی، از دست دادن کنترل و یا نزدیکی مرگ از جمله احساس‏های شایع بیماران است. در کنار این‌ها احساس غیر واقعی بودن محیط اطراف و یا جدا شدن از جسم هم می‌تواند در طول یک حمله پانیک رخ دهد. افراد مبتلا به این نوع اضطراب اغلب جوان هستند.
علت اصلی حملات پانیک هنوز شناخته نشده است. با این حال عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی مانند استرس ممکن است جزو پارامترهای مهم در ایجاد این حملات باشند. فاکتورهای خطرناک دیگری مانند سابقه سوءاستفاده در بچگی، تجربه یک رویداد بسیار بد و آسیب‌زا، حاملگی، جدایی و یا مرگ یکی از عزیزان می‌توانند در ایجاد این بیماری دخیل باشند. تشخیص و درمان مناسب حملات پانیک مکرر ضروری می‌باشد. عدم درمان حملات پانیک می‌تواند عوارض عاطفی و فیزیکی شدیدی را به دنبال داشته باشد.

راه‌های درمان
مهمترین راه درمان صحیح این حملات مراجعه به روان‌پزشک است. همچنین شما می‌توانید از دمنوش‌هایی مانند بابونه یا سنبل‌الطیب استفاده کنید که آرامش‌بخش اعصاب هستند.
اگر بدون هیچ‌هشداری حمله به شما دست داد؛ سریع بنشینید تا دیگر ترسی از افتادن و بیهوشی نداشته باشید. سپس عضلات ساق پا، دست و شکمتان را سفت کنید. این کار باعث می‌شود تا خون بدن شما به سمت سرتان جریان پیدا کند و البته این جریان از بیهوش شدن شما جلوگیری می‌کند. سعی کنید فکرتان را از وقوع حمله منصرف کنید. در مقابل یورش افکار منفی سعی کنید به سراغ کارهای ساده و راحت بروید. می‌توانید تنها سکوت کنید و بنشینید و یا این که به سراغ تماشای تلویزیون بروید. حتی می‌توانید اتاقتان را مرتب کنید. درست شنیدید. به سراغ کمد لباس‌ها بروید و بعد هم سری به میزتان بزنید. حتماً چیزی برای منظم کردن وجود دارد.
در نهایت هنوز هم امکان رفتن به بیمارستان وجود دارد. اگر نمی‌توانید هیچ کمکی به خودتان بکنید و باز هم احساس یک حمله قلبی و یا سکته را دارید به اطرافیان بگویید که شما را به اورژانس برسانند؛ تا توسط یک پزشک برای شما داروهای مورد نیاز نسخه شود.
وقتی که حمله‌تان تمام شد، واقعاً آن را تمام شده بدانید. این امر طبیعی است که شما برای یک تا دو روز احتیاج به استراحت داشته باشید و علاقه‌مند نباشید تا دوباره به همان محل یا موقعیتی بازگردید که در آن حمله اتفاق افتاده است، اما اگر این وضعیت بیشتر از سه روز طول بکشد آن وقت است که باید به یک روان‌پزشک مراجعه کنید تا به شما برای وفق یافتن با شرایط کمک کند.
حملات پانیک اگرچه ناتوان کننده هستند. اما از سوی دیگر یکی از درمان پذیرترین بیماری‌های‌روانی نیز هستند. درمان شناختی به تنهایی و یا همراه با داروهای ضد‌افسردگی می‌تواند در ۷۰ تا ۹۰ درصد از بیماران به کاهش و یا جلوگیری کامل از وقوع حملات پانیم بیانجامد.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)