روژی کورد: علی اکبر ولایتی در دیدار با معاون وزیر خارجه آلمان انگیزه حضور ایران در کشورهایی مانند عراق و سوریه را حفظ ثبات منطقه نامیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا ولایتی گفته است: «به نظر می‌رسد که برخی کشورها علاقه‌ای به حل و فصل موضوعات نداشته باشند و به دنبال پیچیده کردن مسائل منطقه و طولانی‌تر شدن مشکلات در این منطقه هستند.»

مشاور عالی خامنه ای و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، این سخنان را صبح شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، در دیدار با مارکوس ادرر، معاون وزیر خارجه آلمان عنوان کرده است.

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید ایران می‌تواند برای “جلوگیری از تضعیف و تجزیه کشورهای منطقه و در راستای صلح و ثبات بین‌المللی” نقش مهمی ایفا کند.

سخنان ولایتی در حالی ابراز می شود که مخالفتهای شدیدی در داخل خود نظام نیز بر علیه حضور نظامی ایران در سوریه شنیده می شود.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است که روز شنبه ۹ اردیبهشت در مراسم گشایش ستاد انتخاباتی حسن روحانی در اصفهان سیاست‌های جمهوری اسلامی در سوریه را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: “ما هم دلمان می‌خواهد که در سوریه و لبنان و یمن و … صلح برقرار بشود، دفاع از مظلوم بشود، شیعیان آن‌جا تقویت بشوند، ولی آیا این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن و این‌ها درست می‌شود؟”

از سوی دیگر آمریکا و برخی کشورهای غربی، همچنان که بسیاری از کشورهای عربی، از جمله عربستان سعودی، ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها متهم می‌کنند.

شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی در مصاحبه‌ای که به طور همزمان شامگاه سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶۶ شمسی از شبکه العربیه و تلویزیون سعودی پخش شد تاکید کرد که نظام ایران، سعودی را هدف اصلی خود قرار داده است.

به گزرش العربیه، شاهزاده محمد بن سلمان در این مصاحبه، پرسشی درباره نحوه تفاهم با ایران مطرح کرده و خاطرنشان کرد که این کشور می‌خواهد بر جهان اسلام چیره شود. او افزود منطق مقام‌های ایرانی در این سیاست، ایجاد زمینه‌ای مساعد برای ظهور مهدی منتظر است.

وزیر دفاع عربستان اضافه کرده است، ایران هرگز رویکردی صادقانه در قبال ریاض نداشته است و به همین دلیل اظهارات مقام های این کشور برای ترمیم روابط بیشتر به «طنز» شبیه است.

وزیر دفاع عربستان در ادامه این مصاحبه تصریح کرده است که کشورش قادر است در یک عملیات سریع نیروهای شیعه حوثی مورد حمایت ایران را ریشه‌کن کنند، اما تلفات چنین عملیاتی برای هردو طرف بالا خواهد بود.

در جنگ در یمن نیز ایران از شبه نظامیان حوثی حمایت می کند و در مقابل عربستان و ائتلاف کشورهای عرب از حکومت عبدربه منصورهادی پشتیبانی می کنند.

این در حالی است که ایران در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می کند و در مقابل عربستان و کشورهای عرب از مخالفان حکومت سوریه حمایت می کنند.

وی درباره یمن گفته است که ائتلاف عربی قادر است «طی روزهای اندکی» شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن را ریشه کن کند.

روابط ایران و عربستان طی سال‌های به دنبال آغاز اعتراضات در برخی از کشورهای عرب موسوم به «بهار عربی» تیره شد .

عربستان و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایران را به مداخله در کشورهای عرب منطقه متهم می کنند. ایران این اتهام را رد می کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)