امروز قصد داریم تا با شما در مورد واژه‌های “همیار” و “مدافع” صحبت کنیم. حتماً در اخبار انگلیسی زیاد دیده‌اید که افرادی که خود دگرجنسگرا هستند چگونه، برابری حقوق هم‌جنسگرایان و دیگر اقلیت‌های جنسی برایشان مهم است و در راستای رسیدن به این برابری تلاش می‌کنند. در بحث امروز قصد داریم در مورد این بخش از جنبش حقوق مدنی صحبت کنیم.

در ایران، عامه مردم اگر جزو گروه خاصی نباشند معمولا دغدغه و نگرانی‌های آن گروه را بخشی از خود نمی‌دانند و بعضی حتی سعی می‌کنند با این مثال معروف که نباید در کار دیگران دخالت کرد؛ خود را کنار بکشند. این درحالی است که تلاش برای برابری، از بین بردن تبعیض و بالا بردن آگاهی عمومی، وظیفه تک تک مردم یک جامعه است. شمایی که در حال خواندن این متن هستید ممکن است خود بخشی از اقلیت‌جنسی نباشید و حتی فکر کنید کسی از عزیزانتان هم بخشی از این اقلیت نیست. پس درنتیجه این مشکل، مشکل شما نیست. این درحالی است که اگر قرار بود در تمام جنبش‌هایی که از ابتدای تاریخ بشر تاکنون اتفاق افتاده این طرز نگرش اعمال می‌شد قطعاً نه برده‌داری از بین می‌رفت و نه دیگر اقلیت‌های اجتماعی موفق به بازپس‌گیری حقوق انسانی خود می‌شدند. درنتیجه لازم است تا همه‌ی ما، به بازنگری ارزش‌های خود بپردازیم. تنها با حمایت همه‌ی افراد یک جامعه از حقوق برابر برای همه افراد، اقلیت‌های آن جامعه موفق به بازپس‌گیری حقوق اولیه و انسانی خود می‌شوند. بهتر است این سوال را از خود بپرسید که اگر زمانی این ظلم و ستم متوجه خود شما شود و به دلیل عدم کنشگری‌تان، دیگر گروه‌ها نیز از کمک به شما سرباز بزنند آن وقت چه حسی خواهید داشت؟

✅ همیار ally
افرادی که لزوماً بخشی از جامعه اقلیت جنسی نیستند اما به دلایل مختلف از جمله اعتقادات فردی و یا حضور فرد عزیز نزدیک به آن‌ها در گروه اقلیت جنسی از حامیان حقوق اقلیت‌های جنسی هستند و با انواع همجنس‌گراستیزی و ترنس‌ستیزی و دوجنس‌گراستیزی مبارزه می‌کنند. یک همیار و یا حامی، دگرجنسگرایی ست که از موقعیت خود به عنوان فرد دگرجنسگرا استفاده می‌کند تا با تمرکزنقدش بر هنجارهای دگرجنس‌گرایانه، با همجنس‌گراستیزی و ترنس‌ستیزی مبارزه کند. این نقد بایستی با نقد امتیازات خود به عنوان فردی دگرجنس‌گرا توام باشد. بسیاری از سازمان‌های اقلیت جنسی دارای اعضای دگرجنسگرا هستند. و یا دگرجنس‌گرایان را تشویق به مشارکت در پروژه‌های خود می‌کنند.

✅ مدافع advocate
به فردی گفته می‌شود که دگرجنس‌گرا است. اما از حامیان و مدافعان حقوق اقلیت‌های جنسی است. یک روند سیاسی توسط یک فرد یا گروه که هدف آن تاثیر گزاری در تصمیمات دولتی و سیاست و تخصیص منابع در درون سیستم و نهادهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است. مدافع بودن فعالیت‌های بی‌شماری را پوشش می‌دهد که یک فرد می‌تواند انجام دهد. شامل کمپین‌های رسانه‌ای، سخنرانی‌های عمومی، راه اندازی و انتشار تحقیقات و یا برگزاری نظرسنجی. فرق مدافع و همیار در این است که فرد مدافع یک اقدام عملی سیاسی انجام می‌دهد. و برای حقوق اقلیت‌های جنسی کار و فعالیت می‌کند. اما یک همیار صرفا فردی است که به برابری حقوق اقلیت‌های جنسی اعتقاد دارد و از آنها در حد قدرت شهروندی و اجتماعی‌اش حمایت می‌کند.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com