روژی کورد: انگلا مرکل، صدراعظم آلمان به ترکیه هشدار داد که “احیای مجازات اعدام در ترکیه به معنای پایان مذاکرات اتحادیه اروپا با آن کشور بر سر عضویت‌اش در این اتحادیه خواهد بود.”

مرکل به روزنامه “کلنر اشتات−انتسایگر” گفته است: «تردیدی نیست که ما باید در نقد خود صریح باشیم و به همین شکل باید هوشمند هم باشیم؛ زیرا مناسبات حسنه با ترکیه به نفع خود ماست».

سخنان انگلا مرکل در رابطه با پایان بخشیده شدن به مذاکرات اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر عضویت این کشور در حالی است که اردوغان خود روز سه‌شنبه گذشته ۱۲ اردیبهشت، اتحادیه اروپا را تهدید به قطع مذاکرات کرده بود. رئیس جمهوری ترکیه گفته بود، چنانچه اتحادیه اروپا فصل جدیدی را در روند پیوستن ترکیه به این اتحادیه باز نکند، آنکارا با اروپا “وداع” خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان پیش‌تر اعلام کرده بود که اگر پارلمان ترکیه در مورد بازگشت مجازات اعدام تصمیم‌گیری و با چنین گامی موافقت کند، او نیز آن را تأیید خواهد کرد. او افزوده بود که در کشوهای دیگر نیز مجازات اعدام وجود دارد. اما احیای مجازات اعدام در اتحادیه اروپا “خط قرمز” محسوب می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com