حتماً شده که به یک مشکل ساده و یا حاد در زندگی و کار خود برخورد کرده‌اید و نیاز به کمک و همراهی داشته‌اید اما نمی‌دانستید چگونه می‌توانید درخواست کمک کنید یا حتی اینکه چه کسی را باید برای کمک گرفتن در نظر بگیرید. این مشکل ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. از غرور زیاد ما گرفته تا شرم ما از نشان دادن نقطه ضعف به افراد دیگر؛ در ادامه چند راه مناسب برای کمک طلبیدن را با هم مرور می‌کنیم:

✔️ کمک گرفتن از دوستان:
به تنهایی تغییر کردن کاری سخت است. اما وقتی که از پشتیبانی و حمایت کسی برخوردار هستید، تغییر آسان‌تر می‌شود. به فکر این باشید که از افراد صمیمی و دوستان نزدیک خود کمک بگیرید. به آنها بگویید که هدف‌تان چیست. آنها را از نقشه و طرح خود، آگاه کنید.
برخی اوقات دوستان و اعضای خانواده که واقعا با شما صمیمی هستند ممکن است راهکار خوبی پیشنهاد کنند تا شما بتوانید به سر منزل مقصود برسید. همین که به فکر شناختن چنین افرادی باشید بخشی از فرآیند تغییر است. با کمک از چنین افرادی که نیت خیر دارند و صداقت‌شان برای شما مسلم است به تدریج هم اعتمادتان به دیگران افزایش می‌یابد و هم اینکه متوجه می‌شوید تغییر، امکان پذیر است. اغلب قضاوت دوستان و اعضای صمیمی خانواده درباره‌ی شما، منصفانه‌تر و عادلانه‌تر هست. آنها می‌توانند در بازنگری شواهد تایید کننده تله‌ی زندگی، به شما کمک کنند و حتی ممکن است انگیزه‌ی شما را برای روبه رو شدن با مشکلات، افزایش دهند.

✔️ انتخاب فرد صحیح برای دریافت کمک:
حالا که به مزیت‌های کمک گرفتن از دوستان و اعضای خانواده اشاره کردیم، باید این مسئله را هم به یاد داشته باشیم که ممکن است این روش همیشه سودمند نباشد. ممکن است دوست صمیمی نداشته باشید یا هیچ کدام از اعضای خانواده واقعا خیر و صلاح شما را نخواهند یا به آنها اصلا اعتماد نداشته باشید. البته این احتمال هم وجود دارد که اعضای خانواده یا دوستان از کمک به شما سردرگم و آشفته شوند. ممکن است اعضای خانواده به جای آنکه به شما کمک کنند تا مشکل پیش آمده را رفع کنید بیشتر در جهت بدتر شدن این مشکل حرکت کنند. اگر با چنین شرایطی مواجه هستید از فردی صاحب صلاحیت، کمک بخواهید. این مورد را هم حتماً در نظر بگیرید که بعضی از مشکلات هستند که در حیطه تخصصی افراد صاحب صلاحیت هستند برای مثال، اگر شما از افسردگی شدید رنج می‌برید قطعا مراجعه به یک فرد متخصص در زمینه روانشناسی کمک بیشتری به شما خواهد کرد تا گوش دادن به نصیحت دوستان.

✔️ کمک از فرد صاحب صلاحیت:
بسیاری از اوقات می توانید از افراد صاحب صلاحیت کمک بگیرید. اگر با مشکلاتی مواجه شده اید که سخت عملکرد شما را تحت الشعاع قرار داده اند، اگر سالهاست که درگیر موضوعات حل نشدنی هستید و راه چاره را هم نمی‌دانید و از تغییر ناامید شده‌اید، و اگر با بحرانی در زندگی روبه رو شده‌اید، اگر دوران کودکی سخت ناگواری داشته‌اید، اگر در دوران کودکی مورد سوء‌استفاده‌ی عاطفی، جسمی و جنسی قرار گرفته‌اید، اگر مشکلاتی دارید که به شما و یا دیگران آسیب می‌زند باید حتما به متخصص صاحب صلاحیت مراجعه کنید.
علایم هشدار برای کمک گرفتن را بشناسید:
ممکن است از علایم جدی اضطراب رنج ببرید. به عنوان مثال به حملات وحشت‌زدگی، هراس‌های متعدد، علایم وسواسی-اجباری یا اضطراب فراگیر شدید، مبتلا باشید. شاید از بسیاری از موقعیت‌ها اجتناب می‌کنید و به نظرتان می‌رسد که همین اجتناب، به زندگی حرفه‌ای و اجتماعی شما آسیب می زند. اگر این مشکلات را دارید از افراد صاحب صلاحیت، کمک تخصصی دریافت کنید.
ممکن است به مواد مخدر یا الکل، اعتیاد داشته باشید یا دچار اختلال استرس پس از سانحه باشید. این اختلال در اثر مشاهده یا تجربه‌ی واقعه ای دلخراش و مرگبار به وجود می اید. در این اختلال، کابوس های وحشتناک شما را رها نمی‌کنند.
یا ممکن است دچار احساس تنهایی و بی‌حسی شوید. ممکن است در خورد و خوراک دچار مشکل جدی شده‌اید مثل بی‌اشتهایی عصبی یا پراشتهایی عصبی. اگر از چنین اختلال‌هایی رنج می‌برید حتما باید به متخصص صاحب صلاحیت مراجعه کنید.

این مقاله باکمی تغییر و بهبودسازی از اینجا برداشته شده است.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com