کارشناسان حقوق بشر برای کنفرانسی در خصوص اصول یوگیاکارتا در تایلند گرد هم آمدند

ده سال پس از تنظیم اصول یوگیاکارتا، بیش از ۱۰۰ کارشناس از موسسات ملی حقوق بشر، سازمان‌های مدنی ال‌جی‌بی‌تی‌آی، مجموعه‌های پژوهشی، سازمان ملل و سایر سازمان‌ها از ۲۵ کشور چهان برای کنفرانسی در بانکوک گرد هم آمدند. این کنفرانس که توسط بخش برنامه توسعه سازمان ملل، یوان‌دی‌پی (United Nations Development Programme – UNDP) و فروم آسیا اقیانوسیه از موسسه ملی حقوق بشر (AFP) برگزار شد، به بزرگداشت ده سال عملکرد اصول یوگیاکارتا و بررسی نتایج آن در سراسر جهان پرداخت.

به گفته مانیشا دهاکال مدیر اجرایی «جامعه الماس آبی» نپال و یکی از مدیران ایلگا آسیا: «اصول یوگیاکارتا ابزاری ارزشمند برای دفاع از تغییرات لازم در خط مشی و قانون با توجه به اقلیت‌های جنسی و جنسیتی بوده است. این اصول همچنین در تقویت ظرفیت جامعه مدنی در دفاع از حقوق بشر این افراد موثر واقع شده است.»

پروفسور ویتیت مونتاربورن، گزارشگر ویژه خشونت و تبعیض بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی که در سال ۲۰۰۶ یکی از روسای کمیته تنظیم اصول یوگیاکارتا بود، در این کنفرانس بر اهمیت استراتژیک این اصول در «جرم‌زدایی از روابط هم‌جنس‌گرایانه» و سایر حوزه‌های نیازمند اقدام قاطع تاکید کرد.

به نقل از پیپ دارگان از AFP، «اکنون که به ۱۰ سال گذشته می‌نگریم، انجام این فعالیت‌ها در حوزه حقوق ال‌جی‌بی‌تی‌آی با این حجم و پیوستگی برایمان غیرقابل تصور بود. اکنون تاریخ راهنمای ماست و به ما نشان می‌دهد که ظرف ۱۰ سال آینده چه میزان پیشرفت و تقویت محافظت از حقوق افراد ال‌جی‌بی‌تی‌آی ممکن خواهد بود.»

این کنفرانس همچنین گسترش ابعاد اصول یوگیاکارتا برای شامل شدن حقوق و نیازهای افراد اینترسکس را در چشم‌انداز خود قرار داد.
“شش رنگ” نیز در چهارچوب فروم استانبول که نظرخواهی پیرامون تغییرات این اصول انجام شده بود، پیشنهادات خود را در مورد اضافه کردن “حق بیان جنسیتی” ، در کنار نکات دیگر ارائه کرده بود، که قرار است در این بازنگری، مورد توجه قرار گیرد.

🏳️‍🌈 https://6rang.org/
🏳️‍🌈 https://t.me/Iran6Rang
🏳️‍🌈 https://www.facebook.com/6rang.Iran
🏳️‍🌈 https://www.instagram.com/6rangiran
🏳️‍🌈 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org
#YP10 #YogyakartaPrinciples #یوگیاکارتا #UNSOGI #اقلیت_جنسی#گرایش_جنسی #هویت_جنسیتی #نه_به_تبعیض #نه_به_خشونت #برابری #ال‌جی‌بی‌تی#جامعه_مدنی #حقوق_بشر #شش_رنگ #لزبین #گی #ترنس #ترنسجندر

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com