روژی کورد: کاروانی از وسایل نقلیه زرهی ترکیه که در پایگاهی در نزدیکی مرز سوربه مستقر شده‌اند که تنش را با شبه نظامیان کورد مورد حمایت آمریکا را تشدید می‌کنند.

فیلمهای هوایی شب جمعه خودروهای زرهی و شخصی را در جاده نشان می‌دهد.

آژانس خبری خصوصی ایلهال گزارش می‌دهد آنها به طرف استان سانلی اورفا از کیلیس در غرب منتقل شدند که با نیروهای تکمیلی مرزی در سوریه عمل کنند. که ممکن است از آنها علیه نیروهای یه‌په‌گه در صورت نیاز استفاده شود.

تشدید اوضاع منجر به گشت نیروهای آمریکایی در طول نوار مرزی شد.

از سویی دیگر، یک گروه ناظر در جنگ سوریه و فعالان کورد روز جمعه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی، خبر دادند که خودروهای زرهی آمریکایی در حال حرکت به سمت مناطق شمال سوریه در طول مرز پرتنش این کشور با ترکیه مشاهده شدند.

این اقدام درپی هجوم و تعرض هواپیماهای ترکیه به کوردستان عراق و سوریه صورت می گیرد که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ تن از گریلاها و پیشمرگان و مردم عادی گردید.

فعالان کورد در کوردستان روژآوا خبر داده اند که هواپیماهای ائتلاف به رهبری امریکا در مرزهای بین کوردستان روژآوا و ترکیه، به حالت آماده باش درامده اند.

همچنین به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک فیلم منتشر شده توسط فعالان سوری روی اینترنت نشان می‌دهد که کاروانی متشکل از خودروهای زرهی آمریکا در حال حرکت در یک جاده روستایی به سمت دهکده درباسیه هستند که چند صد متر بیشتر با مرز ترکیه فاصله ندارد.

مصطفی بالی، یک فعال کورد در منطقه به خبرگزاریهای گفته است که تحرکات نیروهای آمریکایی عصر جمعه آغاز شد و همچنان ادامه دارد. به گفته او، اعزام این نیروها از نوار مرزی با عراق گرفته تا منطقه درباسیه در بخش عمدتا کردنشین شرق سوریه ادامه دارد.

منابع خبری از کوردستان سوریه گزارش داده اند که طی دو روز گذشته، هلی کوپترهای جنگی هم پیمانان در مناطق مرزی بین ترکیه و کوردستان سوریه، در حال پرواز و امده باش بوده اند.

این منابع خبری افزوده اند که هلی کوپترهای هم پیمانان بویژه در مناطق مرزی و به طور مداوم و شبانه روزی در حال گشت زنی بوده اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)