روژی کورد: روز پنجشنبه ، ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ شمسی، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، از طریق شبکه اجتماعی توئیتر به اظهارات تند رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا پاسخ داد و نوشت: «اتهامات نخ‌نمای آمریکا نمی‌تواند اعتراف آن کشور به اینکه، ایران به تعهدات برجامی خود عمل کرده را بپوشاند.»

ظریف از ایالات متحده خواست، به تعهداتش عمل کند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ شمسی گفت: “ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است و مسئول تشدید درگیری ها در چند کشور مانند سوریه یمن، عراق و لبنان است که به منافع آمریکا لطمه می زند. این کشور همچنان از حملات به اسرائیل حمایت می کند.”

وی با ذکر اینکه امروز می خواهم به اقدامات خطرناک و تحریک آمیز ایران درگسترش ترور و خشونت بطور همزمان در بیش از یک کشور (منطقه خاورمیانه)اشاره کنم گقت: “واشینگتن درحال بازنگری جامع سیاست های خود در قبال ایران است.”

وی از توافقنامه هسته‌ای با ایران به شدت انتقاد کرد و گفت: “این توافق “دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌اندازد، اما متوقف نمی‌کند”.

یلرسون که در ساختمان وزارت امور خارجه در واشینگتن با خبرنگاران صحبت می کرد،‌ گفته است: بررسی جامع سیاست ها در قبال ایران مستلزم آن است که همه تهدید هایی که از جانب این کشور متوجه منطقه و جهان می شود در نظر گرفته شوند و به آنها پاسخ داده شود.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفته است که توافق هسته ای با ایران یا «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در جلوگیری از دست یابی تهران به سلاح هسته ای «شکست» خورده است.

رکس تیلرسون تصریح کرده است: این توافق «فقط» دستیابی ایران به سلاح هسته ای را به تعویق انداخته است.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفته است، اشتباهی که در جریان دستیابی به توافق هسته ای با ایران صورت گرفت این بود که به جز تهدید هسته ای، همه تهدید های جدی دیگری که ایران به وجود می آورد، نادیده گرفته شد.

آقای تیلرسون تاکید کرده است: به همین دلیل می بایست ما از یک منظر جامع به ایران بپردازیم یعنی به همه تهدیدهایی که از جانب ایران متوجه منطقه و جهان است، پرداخت.

از سوی دیگر، جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا که در ریاض پایتخت سعودی به سر می‌برد، امروز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۵۵ شمسی با تاکید بر اینکه ایران عامل همه بحران‌های منطقه است، گفت : “باید با تلاش‌های ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه مقابله کرد. او افزود، هنگامی که مشکلی در منطقه پیش‌می‌آید، ایران را همانجا می‌شود یافت.”

وزیر دفاع آمریکا از منتقدان اصلی نقش و عملکرد جمهوری اسلامی در منطقه است.

او پیشتر در تماسی تلفنی با همتای سعودی خود، از «جلوگیری از مداخله ایران در منطقه» حمایت کرده و در موضعی جداگانه جمهوری اسلامی را «بزرگ‌ترین دولت حامی تروریسم در جهان» نامیده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا عصر روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ شمسی در یک کنفرانس خبری که به مناسبت دیدار نخست وزیر ایتالیا و ترامپ برگزار شد از برجام انتقاد کرد و گفت ایران به «روح توافق» وفادار نبوده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به برجام حمله کرد و بار دیگر آن را «معامله‌ای افتضاح» خواند. او گفت: «ما داریم [برجام] را دقیق برسی می‌کنیم و در آینده‌ای نه چندان دور حرف‌هایی برای گفتن در این زمینه داریم.»

رئیس جمهور امریکا همچنین افزود: “گفت: «باید ببینیم چه می‌شود.» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که ایران باید به روح توافق هسته‌ای وفادار باشد.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)