روژی کورد: گروه داعش، انفجار دو کلیسیای طنطا مرکز استان الغربیه و المرقسیه در استان اسکندریه مصر را که وز یکشنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۶ شمسی رخ داد را بر عهده گرفت.

خبرگزاری اعماق وابسته به گروه تروریستی داعش اعلام کرد که این گروه، انفجارهای انتحاری دو کلیسا را بر عهده می‌گیرد.

عد از انفجار در دو کلیسای قبطی در دو شهر مصر، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر شامگاه گذشته اعلام کرد که می‌خواهد به مدت سه ماه در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کند.

این دو انفجار حدود ۴۵ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت. هر دو انفجار انتحاری بودند و دو کلیسیا را هنگامی هدف حمله قرار ددند که قبطی‌های مصر یکی از جشن‌های مذهبی خود را برگزار می‌کردند.

در سال‌های گذشته در مصر به خاطر بحران‌های داخلی و برای مهار کردن خشونت معترضان، چندین بار وضعیت اضطراری برقرار شده است. در اینگونه مواقع منع رفت و آمد شبانه، بازداشت خودسرانه بدون حکم دادستان و تفتیش خانه‌های شهروندان در مصر به یک امر عادی بدل می‌شد.

عبدالفتاح سیسی گفته است با اعلام وضعیت اضطراری قصد دارد تعداد سربازان و نیروهای امنیتی را افزایش دهد و به طور مؤثرتری با تروریسم و اسلام‌گرایی مقابله کند.

سیسی گفت: «مبارزه با تروریست‌ها دردناک و طولانی خواهد بود.»

رئیس جمهوری مصر برخی کشورها را متهم کرد که از تروریسم در مصر پشتیبانی می‌کنند اما به طور مشخص از کشور مشخصی نام نبرد.

او همچنین اعلام کرد که قصد دارد در مصر تشکیلات اداری تازه‌ای با عنوان «شورای مقابله با تروریسم» دایر کند.

پیش از این، سیسی به ارتش مصر دستور داده بود که از ساختمان‌های دولتی به طور ویژه محافظت کند.

انفجار کلیسای قبطی‌های طنطا آخرین حمله از سلسله حملات اسلام‌گرایان افراطی به اقلیت مسیحی مصر است. این اسلام‌گرایان افراطی که با گروه «دولت اسلامی» (داعش) هم‌پیمان شده‌اند، تا کنون بمب‌گذاری‌های مرگباری را در کلیساهای مصر انجام داده‌اند.

گروه تروریستی داعش در شبه جزیره‌ی سینا در مصر، ۴ نفر مصری دیگر را به اتهام “جاسوسی” برای دولت این کشور به طرز فجیعی اعدام کرد.

تصاویر ویدئویی این اعدامها بلافاصله در پیج‌های وابسته به داعش منتشر شد، اما هیچگونه اشاره‌ای به چگونگی “همکاری” و یا “جاسوسی” این افراد برای دولت مصر ارائه نکرده است.

تاکنون گروه “انصار بیت المقدس” که در سال ٢٠١۴ به داعش بیعت داده، ده‌ها نفر از شهروندان مصری را به صورت دسته جمعی اعدام کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)