روژی کورد: به گزارش خبرگزاری رویتزر به نقل از بیانیه وزارت خارجه روسیه، آقای لاوروف به رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش، برای نخستین بار پس از حمله هوایی آمریکا به خاک سوریه، گفت‌وگوی تلفنی کرده‌اند و در این گفت‌وگو سرگئی لاوروف آمریکا را متهم کرده که با این اقدام «آب به آسیاب افراط‌گرایان می‌ریزد».

بنا بر این گزارش، لاوروف به رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش، هشدار داده که «حمله به کشوری که درگیر نبرد با تروریسم است، تنها آب به آسیاب افراط‌گرایان می‌ریزد و تهدیدات امنیتی منطقه‌ای و جهانی ایجاد می‌کند».

وی همچنین بار دیگر بر موضع کشورش مبنی بر دست نداشتن حکومت سوریه در حمله شیمیایی ادلب تأکید کرده و گفته استکه این اتهام «منطق بر واقعیت نیست».

آقای تیلرسون قرار است سه‌شنبه آینده دیداری دو روزه از مسکو داشته باشد، و رویترز گزارش کرده که طرفین در گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه توافق کرده‌اند، تبادل نظر در مورد سوریه را در این دیدار ادامه دهند.

حمله سحرگاه جمعه آمریکا با واکنش شدید مسکو همراه بود و تنها ساعاتی پس از آن، دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه هشدار داد که که کشورش این اقدام را «تجاوز به یک کشور مستقل» می‌داند که به روابط آتی آمریکا و روسیه ضربه خواهد زد.

از سوی دیگر، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا که قرار بود روز دوشنبه راهی مسکو شود، روز شنبه اعلام کرد که سفر خود را به دلیل تحولات سوریه لغو می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا که کشور به طور جدی حمله شیمیایی هفته گذشته در سوریه را محکوم کرده و از حمله سحرگاه جمعه آمریکا استقبال کرده است، یادآور شد که تحولات اخیر به طور بنیادی شرایط را تغییر داده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)