تعدادی از زندانیان محبوس در بند شش زندان رجایی شهر که پیش‌تر در پی درگیری در بین زندانیان، به سلول‌های انفرادی بند ده منتقل‌شده بودند، همچنان در این سلول‌ها نگهداری می‌شوند و علیرغم پایان ایام عید نوروز تا کنون به بند عمومی منتقل نشده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در اوایل سال جاری در پی تشویق و تحریک زندانیان عادی از سوی مسئولان رندان رجایی شهر، درگیری‌هایی بین زندانیان رخ داد که در جریان آن تعدادی از زندانیان، به سلول‌های انفرادی بند ده منتقل شدند و تا این لحظه همچنان محروم از امکانات بهداشتی در این سلول‌ها به سر می‌برند

هویت زندانیان منتقل شده عباس سرمدی، مرتضی کریمی، ناصر هشترودی، پیمان احمدی و محمد آزاد احراز شده است؛ این زندانیان در بند شش ضرب و شتم شدند و سپس از این اندرزگاه به سلول‌های انفرادی بند ده انتقال یافتند.

این زندانیان به خاطر تنش و درگیری با “محمد جعفری” که ارتباط نزدیکی با مسئولان زندان ازجمله “داریوش امیریان” دارد، همچنان در انفرادی زندان نگهداری می‌شوند.

لازم به یادآوری است، درگیری‌هایی نیز در بند یک و چهار زندان رجایی شهر رخ داده بود که در پی آن یک زندانی به نام داریوش تقیان، به‌شدت مورد ضرب‌وجرح قرارگرفته و از ناحیه بیضه دچار نقص عضو شده بود. ضرب و شتم این زندانی، از سوی دو زندانی دیگر در بند یک زندان رجایی شهر، به نام‌های “فرهاد خضری” و “داریوش سلطانی” و به تحریک و تشویق مسئولین صورت گرفته بود.

درگیری و خشونت در زندان رجایی شهر کرج اتفاقی سابقه‌دار است و باندهای مافیایی فعال در این زندان، که احتمالاً از سوی برخی مسئولان زندان، حمایت می‌شوند هم، این زندان را به یکی از خطرناک‌ترین زندان‌های ایران تبدیل کرده است.

شرایط زندان رجایی شهر در حالی چنین گزارش می‌شود که علی‌اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها، دوازدهم اسفند ماه سال ۹۴ و در حاشیه سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت که «امروز زندان‌های ایران ازنظر رعایت حقوق زندانیان در سطح بسیار بالایی قرار دارد و نه تنها در منطقه خاورمیانه بی‌نظیر است، بلکه در سطح دنیا نیز کم‌نظیر است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com