معصومه ضیاء، فعال عرفان حلقه که در پنجم فروردین‌ماه به سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل شده، از حق تماس با خانواده محروم است.

یک منبع مطلع از وضعیت معصومه ضیاء به خبرنگار تارنگار حقوق بشر در ایران گفت: “معصومه پنجم فروردین‌ماه به سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل و بازجویی از وی آغاز گشته است؛ طی این مدت امکان تماس نداشته و مراجعات خانواده به دادسرا برای پیگیری وضعیت اش بی‌پاسخ مانده است.”

منبع مطلع پیش‌تر اعلام کرده بود: “مسئولین زندان گفته‌اند که حکم یک سال حبس تعلیقی در پرونده قبلی خانم ضیا نیز به اجرا در آمده و او برای سپری کردن این حکم باید در زندان اوین بماند.”

این منبع مطلع در گفت‌وگو با تارنگار حقوق بشر در ایران از عدم پذیرش وکیل تعیین‌شده برای این فعال عرفان حلقه از سوی دادسرا خبر داده و افزوده بود: “مسئولین دادسرا اجازه دسترسی وکیل به پرونده را نداده‌اند و هیچ اطلاعی از جزییات پرونده و دلیل تداوم بازجویی از معصومه به‌دست نیامده است.”

شایان ذکر است، معصومه ضیاء به همراه چند تن دیگر از هم پرونده‌ای‌های خود در ۲۲ اسفندماه ۹۵ از بند ۲۰۹ اوین به بند نسوان این زندان انتقال یافت؛ وی به مدت چند روز در اعتراض به عدم تهیه لباس گرم از سوی مسئولین و عدم امکان تماس با خانواده در اعتصاب غذا به سر برده است.

گفتنی است، در آخرین هفته سال ۱۳۹۵، مسئولین قضایی علیرغم تعیین وثیقه از آزادی این فعال عرفان حلقه خودداری کردند.

یک منبع مطلع پیش‌تر در خصوص آخرین پرونده خانم ضیا به تارنگار حقوق بشر در ایران گفته بود: “مسئولین دادسرای فرهنگ و رسانه گفته‌اند که تصمیم‌گیری در مورد این پرونده در اختیار دادسرا و قوه قضاییه نیست، بلکه به دست دادستانی و ارگان‌های امنیتی است و دستورها باید از سوی این مقامات ابلاغ شود.”

معصومه ضیاء، از فعالان عرفان حلقه، روز جمعه ۱۷ دی‌ماه ۹۵، هنگام بازگشت از سفر خارج کشور در فرودگاه توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت شد.

معصومه ضیاء که پیش‌ازاین در جریان تجمع هوادارن گروه عرفان حلقه در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شده بود، در دادگاهی که در تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه سال گذشته به ریاست قاضی احمدزاده برگزار شد، به اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی، به تحمل یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد؛ این حکم عیناً در دادگاه جدید نظر تأیید گشت.

معصومه ضیاء پیش‌تر نیز در ارتباط با شرکت در تجمع اعتراض‌آمیز زنان باهدف تغییر در قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان، در میدان هفت تیر در تاریخ ۲۲ خرداد سال ۸۵ بازداشت و سپس به یک سال زندان تعلیقی محکوم شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com