روژی کورد: بنا به گزارش رویترز، سناتورهای جمهوریخواه و دمکرات روز پنجشنبه ۳ فروردین ماه ۱۳۹۶ شمسی، پیش نویس طرحی را برای تشدید تحریم‌های غیر هسته‌ای ایران در سنای آمریکا مطرح کرده اند.

گفته می شود این طرح از حمایت۱۴ سناتور دمکرات و جمهوریخواه برخوردار است.

در صورت نهایی شدن این طرح، تحریم‌های الزام آوری را علیه هر فرد و نهاد مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک ایران و همچنین طرف‌های تجاری با این برنامه اعمال می کند.

این طرح همچنین سپاه پاسداران را مورد تحریم قرار می دهد، وتحریم افرادی که براساس فرمان‌های اجرایی رییس جمهوری به اتهام حمایت از تروریسم اعمال شده،با این طرح قانونی خواهند شد.

قبلا نیز منابع آمریکایی اعلام کردنه بودند که دولت آمریکا مشغول بررسی طرحیست تا سپاه پاسداران ایران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

تد کروز و جیم اینهاف دو سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، چهارشنبه ۱۱ ژانویه گذشته، طرحی را به کنگره این کشور ارائه دادند که بر پایه آن وزارتامور خارجه آمریکا سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی شناسایی کند.

طرح پیشنهادی که دولت ترامپ برای تعیین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک سازمان تروریستی در نظر دارد، پیش از هشدار از جانب مقامات دفاعی و اطلاعاتی متوقف شده است که به گفته مقامات اگاه به این موضوع این حرکت میتواند نتیجه معکوس داشته باشد.

مردم و فعالان سیاسی و مدنی روژهلات کوردستان نیز با برپایی طوفان توئیتری به صورت گسترده از دولت آمریکا خواستند که سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی نماید.

رابرت منندز، سناتور دمکرات، و سناتور باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا تهیه کنندگان طرح تحریم‌های تازه علیه ایران گفته اند، این تحریم‌ها نقض توافق هسته‌ای با ایران نیستند.

سناتور رابرت منندز در گفت وگو با خبرگزاری رویترز تصریح کرده است: ما با وسواس تلاش کردیم که ( طرح تحریم‌های تازه علیه ایران) طوری تنظیم شود که بر توافق هسته‌ای (آن گونه که الان است) تاثیری نداشته باشد.

سناتورهای آمریکایی با انتقاد از آزمایش های موشکی ایران و نیز رفتارهای بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه، هشدار داده‌اند که هیچ چیز مانع از آن نیست که کنگره آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند.

ایران معتقد است که در آخرین قطعنامه شورای امنیت که توافق هسته ای را تایید کرد، تنها از آزمایش موشک‌هایی که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده باشند منع شده و از این رو آزمایش‌های موشکی اخیرش ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)