روژی کورد: شرکت چینی «زد تی ای» که به خاطر معامله با ایران به پرداخت جریمه چند صد میلیون دلاری محکوم شده بود، اتهام‌های وارد شده به خود را پذیرفت.

شرکت «زد‌تی‌ئی» به خاطر «انتقال غیرقانونی» ۳۲ میلیون دلار فناوری آمریکایی به ایران، حدود ۹۰۰ میلیون دلار جریمه می‌دهد.

شرکت چینی «زد‌تی‌ئی» که از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات ارتباطاتی، ۱۷ اسفند سال گذشته اعلام کرد برای پایان دادن به پرونده‌ای که علیه این شرکت در آمریکا باز شده، پذیرفته ۸۹۲ میلیون دلار جریمه بپردازد.

شرکت بزرگ چینی، سوم فروردین ماه، رسما سه اتهام واردشده به خود را پذیرفته است: اتهام برای طرح‌ریزی صادراتِ فناوری ساخت آمریکا به ایران بدون کسب مجوز از دولت آمریکا، ممانعت از اجرای عدالت، و انتشار اظهارات جعلی.

شرکت چینی تولید تجهیزات ارتباطاتی زد‌‌تی‌ای (ZTE) اعلام کرد که در پایان پرونده‌ای که نهادهای دولت آمریکا علیه این شرکت تشکیل داده بودند تخلفات خود در فروش تجهیزات ساخت آمریکا به ایران را پذیرفته و قبول کرده ۸۹۲ میلیون دلار جریمه بپردازد.

تحقیقات وزارت بازرگانی پس از انتشار گزارش‌های خبرگزاری رویترز در سال ۲۰۱۲ آغاز شد که برملا کرد شرکت زد‌‌تی‌ای برای فروش میلیون‌ها دلار سخت افزار و نرم افزار تولید برخی از مشهورترین شرکت‌های کامپیوتری آمریکا به بزرگترین شرکت مخابراتی ایران با آن کشور قرار داد بسته است.

تهام این شرکت نقض قوانین امریکا در خصوص محدودیت فروش تجهیزات و فناوری به ایران اعلام شده است.

براساس این تصمیم، شرکت‌های آمریکایی برای هر گونه صادرات و ارسال محصولات به شرکت «زد تی ای» (ZTE) نیازمند دریافت گواهینامه صادراتی شدند که این موضوع در ارتباط با تنبیه های در نظر گرفته شده برای این شرکت به خاطر تخطی از قواعد تجارت با ایران است.

این شرکت به خاطر مصون ماندن ار جریمه به دلیل معامله با ایران در زمان تحریمها، سال گذشته ایران را ترک نموده است.

مدیران «زد تی ای» (ZTE) بهمن سال گذشته با برگزاری یک نشست در تهران ورود رسمی به بازار تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی ایران را اعلام کردند اما به فاصله کوتاهی در اردیبهشت ۹۵ مدیران این شرکت به صورت رسمی اعلام کردند که از بازار ایران خارج شده‌اند.

خروج این شرکت چینی از ایران پس از آن صورت گرفت که دولت ایالات متحده آمریکا مارس ۲۰۱۶ اعلام کرد که تامین زنجیره تولید این شرکت را به خاطر نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران محدود خواهد کرد.

در پی لغو قرارداد این شرکت با شرکت «یاس جهان» ایران، مدیران این شرکت گفتند که به همکاری با وزارت خزانه‌داری، بازرگانی و دادستانی آمریکا ادامه خواهند داد. این همکاری سبب شد که ممنوعیت‌های اعمال شده برای «زد تی ای» (ZTE) ابتدا به مدت سه ماه و پس از آن تا یکسال تعلیق شود.

اما بر گزارش وزارت بازرگانی، این شرکت چینی در سال ۲۰۱۲ میلیون‌ها دلار نرم‌افزار و سخت‌افزار پیشرفته را به بزرگ‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ایران فروخته است. بخشی از این تجهیزات از سوی دولت ایران برای شنود مکالمات تلفنی مورد استفاده قرار گرفته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)