روژی کورد: روز جمعه، ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، رکس تیلرسون، وزیر خارجه در دولت دونالد ترامپ، در پایتخت کره جنوبی به همسایه شمالی این کشور هشدار داد که «شکیبایی استراتژیک» آمریکا در قبال این کشور به پایان رسیده است و گر سطح تهدید از طرف کره شمالی بالا برود، گزینه اقدام نظامی علیه آن نیز «روی میز خواهد بود».

تیلرسون همچنین گفت: «خیلی روشن بگویم که خط‌مشی شکیبایی استارتژیک [در قبال کره شمالی] تمام شد. ما اکنون داریم مجموعه‌ای از اقدامات امنیتی و دیپلماتیک تازه را بررسی می‌کنیم. تمام گزینه‌ها روی میز است.»

او در ادامه تهدید کرد که هر گونه اقدام تهدیدآمیز از سوی کره شمالی با هدف کره جنوبی «با واکنشی متناسب» پاسخ داده خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، ۲۶ اسفند نیز گفته بود که افزایش تهدیدهای ناشی از برنامه‌ هسته‌ای کره شمالی ضرورت «رویکردی جدید» در قبال این کشور را به خوبی ثابت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون روز شنبه آینده در ادامه سفر رسمی خود به آسیا به چین خواهد رفت، با هدف اصلی یافتن «رویکرد جدید» مورد اشاره‌اش.

سفرهای آسیاسیی وزیر خارجه ترامپ پس از سفرهای ملک سلیمان پادشاه سعودی به این کشورها انجام می گیرد.

سفرهایی که گفته می شود به منظور ایجاد یک ائتلاف منطقه ای گسترده به این کشورها انجام می شود.

پیش از این خبرگزاری دولتی کره شمالی (KCNA) ورود کشتی‌های آمریکایی به منطقه را بخشی از یک «پروژه بی‌پروا» برای حمله به کره شمالی دانسته و اعلام کرده است، اگر کشتی‌های آمریکایی حاکمیت و کرامت کره شمالی را حتی به‌شکل محدودی نقض کنند ارتش کره شمالی «با بالاترین دقت، با بمباران بی‌رحمانه از طریق زمین، هوا، دریا و زیر آب مقابله خواهد کرد.»

این واکنش کره شمالی در برابر حضور «یو‌اس‌اس کارل وینسون»، ناو هواپیمابر آمریکا است که در یک مانور نظامی مشترک با کره جنوبی در این منطقه حضور دارد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی همچنین افزوده است که تنها در روز شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، چندین فروند «هواپیمای دشمن» از سکوی یک ناو هواپیمابر در امتداد قلمرو کره شمالی به پرواز در آمدند تا بمب‌های خود را آزمایش کنند.

کره شمالی، مانور نظامی مشترک نیروی دریایی آمریکا و کره جنوبی را به‌عنوان تدارک جنگ علیه خود ارزیابی می‌کند. در واکنش به این اقدام، کره شمالی در هفته گذشته چهار موشک به سمت دریای شرقی (ژاپن) شلیک کرد که پس از طی مسافتی حدود یک‌هزار کیلومتر به داخل دریا فرود آمدند. مقام‌های نظامی کره جنوبی احتمال دادند که این موشک‌ها از نوع بالستیک بوده و از منطقه «دونگ چانگ ری» در نزدیکی مرز کره شمالی شلیک شده‌اند. ژاپن نیز به شلیک این موشک‌ها اعتراض کرد.

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفته است که ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس کارل وینسون» طبق برنامه قبلی در منطقه حضور دارد. مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی از روز ۱۱ اسفند آغاز شده است.

نیکی هِیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرده است که در استراتژی جدید آمریکا در مورد کره شمالی «تمام گزینه‌ها» در نظر گرفته می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)