روژی کورد: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۵ شمسی، در کاخ سفید با محمد بن سلمان،با جانشین ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد، دیداری که انتظار می‌رفت به بحث درباره مسائل اقتصادی و نقش ایران در منطقه خاورمیانه گذشته باشد.

پس از این دیدار،۲۴ اسفند ۱۳۹۵ شمسی، یک مقام ارشد دفتر ولیعهد عربستان بیانیه‌ای را در توضیح دستاوردهای دیدار منتشر کرد که در آن از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به عنوان «خطری بزرگ برای خاورمیانه» یاد شده. عربستان سعودی در این بیانیه یک بار دیگر ایران را متهم کرده که با حمایت از حزب‌الله لبنان، القاعده و داعش قصد دارد قدرتش را در منطقه توسعه دهد.

در این بیانیه، از جلسه ترامپ با ولیعهد عربستان به عنوان «یک نقطه عطف تاریخی» در روابط دو کشور یاد شده است. با اشاره تلویحی به دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و اختلاف‌های عربستان با دولت اوباما، بیانیه می‌گوید «با این حال، نشست امروز همه ‌چیز را در مسیر درست قرار داده و یک تغییر قابل‌توجه در روابط فی‌مابین، در بعد سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی است.»

حمد بن سلمان، شاهزاده سعودی و وزیر دفاع عربستان در دیدار با ترامپ تأکید کرده که توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی خطرناک است و تنها می‌تواند «در یک دوره زمانی کوتاه» تولید سلاح هسته‌ای را در ایران متوقف کند.

او همچنین گفته است که ایران در منطقه جاه‌طلبی‌های «توسعه‌طلبانه» دارد: «ایران در تلاش برای به‌دست آوردن مشروعیت در جهان اسلام با حمایت از سازمان‌های تروریستی» است.

مشاور ارشد ولیعهد عربستان می‌گوید که هدف نهایی ایران «تصرف مکه قبله مسلمانان جهان است.»

در بیانیه مشاور ارشد محمد بن سلمان ایران متهم شده که از گروه‌های شبه‌نظامی اسلامی مانند حزب‌الله، القاعده، گروه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در خاورمیانه حمایت می‌کند.

بیانیه عربستان از فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ برای محدود کردن مهاجرت، صدور ویزا، پناهنده‌پذیری از شش کشور بیشتر مسلمان، حمایت می‌کند.

در این بیانیه آمده است که این فرمان به معنای «منع ورود مسلمانان نیست» و «کشورهای مسلمان و یا دین اسلام را هدف قرار نداده است.» عربستان می‌گوید فرمان اجرایی ترامپ تصمیم یک کشور مستقل برای جلوگیری از ورود تروریست‌هاست.

ترامپ و محمد بن‌سلمان قرار است مجدد روز پنج‌شنبه ۱۶ مارس با یکدیگر دیدار کنند و موضوع این دیدار و تقویت روابط دوجانبه در منطقه خواهد بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)