حامد منتظری، پسر احمد منتظری، با تعلیق حکم پدرش اعلام کرد وزارت اطلاعات از او خواسته فایل‌های صوتی مربوط به حسین‌علی منتظری را تحویل این وزارتخانه بدهد اما احمد منتظری با این درخواست مخالفت کرده است.
احمد منتظری به دلیل انتشار فایل صوتی مربوط به کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷، در دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس محکوم شد و روز چهارم اسفندماه سال جاری بدون «احضار رسمی» در پی فراخوانده شدن به دادگاه ویژه روحانیت قم بازداشت و یک روز بعد با عنوان «مرخصی هشت‌روزه» آزاد شد.

 

در این فایل صوتی که تابستان امسال پس از ۲۸سال منتشر شد، حسین‌علی منتظری، قائم‌مقام وقت رهبری به مسئولان این اعدام‌ها، مصطفی پورمحمدی، مرتضی اشراقی، حسین‌علی نیری و ابراهیم رییسی می‌گوید که تاریخ از آنان به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد.
حامد منتظری با تأکید بر این‌که آزادی پدرش بدون تعهد بوده به کمپین بین‌المللی گفته است: «وزارت اطلاعات اصرار داشته فایل‌های دیگر را بیاورید تحویل بدهید و منتشر نکنید، ایشان هم گفته همان‌طور که به آقای شبیری زنجانی هم گفته‌ام فایل‌های دیگر را تا زمانی که لازم نباشد منتشر نمی‌کنیم و فایل‌ها پیش خانواده محفوظ است و تحویل کسی نمی‌دهیم.»
در تابستان ۱۳۶۷، بیش از ۵هزار زندانی سیاسی به ‌طور مخفیانه و بدون برگزاری دادگاه اعدام شدند. پیکر بسیاری از آن‌ها به صورت گروهی و در گورهای جمعی بی‌نام‌و‌نشان انداخته و دفن شده است. بیش‌تر این زندانیان سیاسی، سال‌های زیادی را در زندان، به عنوان مدت محکومیت خود که از سوی دادگاه‌های انقلاب صادر شده بود، سپری کرده بودند. برخی از آن‌ها حتی بعد از سپری کردن دوره محکومیت خود هم آزاد نشده بودند، چون از توبه و ابراز ندامت خودداری کرده بودند.
عدالت برای ایران در گزارش تحقیقی خود با عنوان “داستان ناتمام”، تلاش جمعی مادران و خانواده‌های قربانیان و نقض حقوق آنان را از سوی جمهوری اسلامی به رشته تحریر درآورده است.
گزارش«داستان ناتمام: مادران و خانواده‌های خاوران؛ سه‌دهه جست‌و‌جوی حقیقت و عدالت» را از این‌جا بخوانید.

کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com