۱۳اسفند‌ماه (سوم مارس) روز جهانی حیات وحش است. هدف از این نام‌گذاری افزایش آگاهی‌های عمومی در باره جانواران و گیاهان وحشی و همچنین گونه‌های در معرض خطر است. ایران عضو کنوانسیون «منع تجارت جهانی گونه‌های در معرض خطر انقراض» است. با وجود این سال گذشته ایران در قاچاق حیات وحش در رتبه‌ سوم جهان قرار گرفت.

در سال جاری سازمان صنعت، معدن و تجارت با فشار وارد کردن بر سازمان حفاظت محیط زیست خواستار اجازه کار در معدن بهرام گور شده است، در حالی که نسل گورخر ایرانی در معرض انقراض قرار دارد و در منطقه حفاظت‌شده بهرام گور که زیستگاه اصلی این گونه است ۹۰۰ راس گورخر زیست می‌کنند. همچنین جمهوری اسلامی با نقض تعهدات بین‌المللی به شکارچیان اجازه می‌دهد پرندگان مهاجر در معرض انقراض در تالاب‌های بین‌المللی میانکاله و فریدونکنار و نواحی سرخرود مازندران را به شکل گسترده قتل‌عام و شکار کنند. در چشم نهاد‌های محیط زیست، قاچاق پرندگان شکاری ایران از سوی شیخ‌نشینان حاشیه خلیج‌فارس در مقایسه با پول‌های کلانی که در ازای آن می‌پردازند کوچک می‌نماید.
سال گذشته سازمان محیط زیست به شکارچیان اسپانیایی با این ادعا که گراز حیوانی زیانکار و آفت مزارع است مجوز شکار داده و در باره هزاران دلاری که شکارچیان خارجی در ازای شکار و جمع‌آوری دندان این حیوان پرداخته‌اند سخنی نگفته است. هزینه‌های دریافتی از فروش پروانه شکار رقمی بالاست اما همان هم به جای استفاده در حفاظت از محیط زیست و واریز به صندوق ملی محیط زیست سر از خزانه دولت در می‌آورد.
قاچاق گونه‌های مختلف جانوری در ۱۰ سال اخیر در ایران رشد بی‌سابقه‌ای داشته است اما برای مقابله با آن اقدامی صورت نمی‌گیرد. همچنین سرکوب و بازداشت اشخاص، نهادها و ان‌جی‌او‌های فعال در زمینه محیط زیست و ربط دادن آن به مسایل امنیتی و تبلیغ علیه نظام عملاً راهی برای فعالیت در این راستا باقی نمی‌گذارد.

گزارش «۶۰ روز انفرادی و بازجویی از فعالان پاک‌سازی طبیعت در شیراز»را از این‌جا بخوانید.
گزارش«نامه سازمان‌های حقوق‌بشری به گزارشگران سازمان ملل: حق حیات مردم جنوب غرب ایران در خطر است»را از این‌جا بخوانید.
گزارش«فشار بر خانواده زکیه نیسی، فعال محیط‌زیست برای تکذیب خبر بازداشت وی»را از این‌جا بخوانید.
«هشدار یک حقوقدان نسبت به کشتار گسترده پرندگان مهاجر در فریدونکنار(مرگ در پرواز…)!» را از این‌جا بخوانید.
گزارش «قسم مسئولان محیط زیست را باور کنیم یا دندان گراز را؟»را از این‌جا بخوانید.
کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)