شش سال حبس براى يك پناهنده اهوازي در كشور هلند بعد از بازگشت به اهواز

ضياء سوارى ۲۴ ساله از اهالى كوى علوى(حي الثورة) كه در مارس ۲۰۱۶ از هلند به اهواز برگشته بود در ۱۴/۰۴/۲۰۱۶ توسط قرارگاه امنيتى سپاه ابوالفضل العباس دستگير و به اتهام عضويت در جنبش آزادى بخش الأحواز و فعاليت تبليغى عليه نظام جمهورى اسلامى ايران محاكمه و به استناد مواد ۵۰۰ و ۴۹۹ ناظر به ماده ۵ قانون مجازات اسلامى به ۶ سال حبس تعزيرى توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اسلامى اهواز محكوم شد.

حكم اوليه بعد از درخواست تجديد نظر در شعبه ۱۶(قاضى سعيد كوشا) بررسى و ضمن رد اعتراض تجديد نظر خواه رأى شعبه ۲ دادسراى انقلاب را تاييد و اخيراً به ضياء سوارى ابلاغ گرديد.

بنا به حكم صادره، ضياء سوارى در ۱۹/۰۵/۲۰۱۵ بدليل شركت در حوادث بعد از بازى الهلال سعودى و فولاد اهواز توسط نيروهاى امنيتى بازداشت و با قيد وثيقه آزاد و همراه يك خواننده عرب اهوازى بنام عماد عبيات به كشور هلند پناهنده شده بود. در جزئيات حكم صادره وبنا به گزارش قرارگاه امنيتى سپاه حضرت ابوالفضل العباس ضياء سوارى با يكى از بستگانش و فعال عرب بنام عيسى سوارى در ارتباط بوده و در فضاى مجازى فعاليت زيادى داشته است و در تظاهرات مقابل سفارت جمهورى اسلامى ايران در هلند شركت كرده بود.

ضياء سوارى بدليل فشار دادگاه انقلاب اهواز بر خانواده او در مورد وثيقه سپرده شده مبنى بر مصادره ملك آنها و همچنين نداشتن اوراق پناهندگى و پشتيبانى مالى و سهل انگارى اداره مهاجرت كشور هلند و وضعيت وخيم پناهندگى در آن كشور در مارس ۲۰۱۶ به اهواز برگشته بود و در آوريل ۲۰۱۶ توسط قرارگاه امنيتى سپاه حضرت ابوالفضل العباس اهواز دستگير مى شود.

عيسى سوارى پناهنده و فعال عرب در هلند مى گويد: ضياء سوارى چند روزى نزد من بود و با هيچكدام از تشكيلات يا سازمان هاى سياسى ارتباط نداشته است و بدليل روشن نشدن وضعيت پناهندگيش در هيچ فعاليتى شركت نكرده و حتى زمانى كه ضياء سوارى در هلند بود، تظاهراتى در مقابل سفارت ايران نداشتيم.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)