شش سال حبس براى یک پناهنده اهوازی در کشور هلند بعد از بازگشت به اهواز

ضیاء سوارى 24 ساله از اهالى کوى علوى(حی الثوره) که در مارس 2016 از هلند به اهواز برگشته بود در 14/04/2016 توسط قرارگاه امنیتى سپاه ابوالفضل العباس دستگیر و به اتهام عضویت در جنبش آزادى بخش الأحواز و فعالیت تبلیغى علیه نظام جمهورى اسلامى ایران محاکمه و به استناد مواد 500 و 499 ناظر به ماده 5 قانون مجازات اسلامى به 6 سال حبس تعزیرى توسط شعبه 2 دادگاه انقلاب اسلامى اهواز محکوم شد.

حکم اولیه بعد از درخواست تجدید نظر در شعبه 16(قاضى سعید کوشا) بررسى و ضمن رد اعتراض تجدید نظر خواه رأى شعبه 2 دادسراى انقلاب را تایید و اخیراً به ضیاء سوارى ابلاغ گردید.

بنا به حکم صادره، ضیاء سوارى در 19/05/2015 بدلیل شرکت در حوادث بعد از بازى الهلال سعودى و فولاد اهواز توسط نیروهاى امنیتى بازداشت و با قید وثیقه آزاد و همراه یک خواننده عرب اهوازى بنام عماد عبیات به کشور هلند پناهنده شده بود. در جزئیات حکم صادره وبنا به گزارش قرارگاه امنیتى سپاه حضرت ابوالفضل العباس ضیاء سوارى با یکى از بستگانش و فعال عرب بنام عیسى سوارى در ارتباط بوده و در فضاى مجازى فعالیت زیادى داشته است و در تظاهرات مقابل سفارت جمهورى اسلامى ایران در هلند شرکت کرده بود.

ضیاء سوارى بدلیل فشار دادگاه انقلاب اهواز بر خانواده او در مورد وثیقه سپرده شده مبنى بر مصادره ملک آنها و همچنین نداشتن اوراق پناهندگى و پشتیبانى مالى و سهل انگارى اداره مهاجرت کشور هلند و وضعیت وخیم پناهندگى در آن کشور در مارس 2016 به اهواز برگشته بود و در آوریل 2016 توسط قرارگاه امنیتى سپاه حضرت ابوالفضل العباس اهواز دستگیر مى شود.

عیسى سوارى پناهنده و فعال عرب در هلند مى گوید: ضیاء سوارى چند روزى نزد من بود و با هیچکدام از تشکیلات یا سازمان هاى سیاسى ارتباط نداشته است و بدلیل روشن نشدن وضعیت پناهندگیش در هیچ فعالیتى شرکت نکرده و حتى زمانى که ضیاء سوارى در هلند بود، تظاهراتى در مقابل سفارت ایران نداشتیم.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)