برای اولین‌بار، شرکت‌های خصوصی در سیستم عدالت انتقالی به جنایت علیه بشریت متهم شدند. به گزارش رسانه‌های محلی، حدود ۲۰۰ شرکت داخلی و بین‌المللی با اتهام جنایت علیه بشریت در رابطه با تامین مالی جوخه‌های مرگ شبه نظامیان در شمال کلمبیا روبرو هستند.
دفتر دادستان کل اعلام کرد که برای اولین‌بار در سیستم قضایی، شرکت‌های خصوصی به جنایت علیه بشریت متهم شدند. این اتفاق در گذار کلمبیا به صلح پس از بیش از ۵۰ سال جنگ بین دولت و نیروهای مسلح کلمبیا یا فارک تأثیر‌گذار است.

به عنوان بخشی از الگوی عدالت انتقالی، اعضای فارک، هزاران نفر از غیرنظامیان، شرکت‌ها و مقامات دولتی به ارتکاب جرایم مرتبط با جنگ متهم شده‌اند. شرکت‌های چند‌ملیتی، از جمله دل‌مونته، شرکت مواد غذایی دل و چیکیتا به شکل داوطلبانه به تأمین مالی گروه‌های شبه‌نظامی راست‌گرا در ناحیه شمالی اورابا که ویژگی این ناحیه تولید موز است پرداخته‌اند. نیروهای دفاع کلمبیا (AUC) یکی از مخوف‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی کلمبیا هستند. دولت کلمبیا آن را یک سازمان تروریستی می‌داند و این سازمان در سال ۲۰۰۶ از سوی دولت کلمبیا منحل شد. این گروه مسئول شماری از قتل‌عام‌ها، نقض حقوق بشر، آدم‌ربایی و اخاذی بوده که منجر به آوارگی هزاران نفر از مردم کلمبیا شده است. تخمین زده می‌شود که گروه‌های شبه‌نظامی راست‌گرا مسئول اکثر کشتار‌ها طی درگیری‌های خونین کلمبیا هستند که در این درگیری‌ها میلیون‌ها تن کشته شدند. اغلب این گروه‌های شبه‌نظامی از حمایت سیاستمداران کشور برخوردار هستند.
شرکت‌هایی مانند کوکا‌کولا، شرکت بزرگ نوشابه پوستبون کلمبیا، شرکت سیمان آرگوس و شرکت دولتی نفت اکوپترول، به تامین مالی جوخه‌های مرگ متهم شده‌اند.

کانال تلگرام عدالت برای ایران را دنبال کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com