در روز پایانی ژانویه خبر تنظیم پیش‌نویس فرمان اجرایی جدید و تبعیض‌آمیز علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی در کاخ سفید، بر روی وبسایت کمپین حقوق بشر قرار گرفت.

در این خبر اعلام شد که منابعی چند از احتمال امضای فرمان اجرایی جدید رئیس جمهور آمریکا طی چند روز آینده برای اعمال تبعیض «با تکیه بر اعتقادات مذهبی» علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو خبر داده‌انداین منابع به شرط آشکار نشدن هویتشان اعلام کرده اند که این فرمان تبعیض آمیز قرار است در حوزه های استخدام، خدمات اجتماعی، تجارت و به سرپرستی گرفتن فرزند اعمال شود.

بر اساس گزارشات دریافتی، ابعاد این فرمان ممکن است بسیار گسترده باشد. از جمله اختصاص منابع مالیاتی برای اعمال تبعیض علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو در حوزه خدمات اجتماعی، اعمال تبعیض علیه پدران و مادران ال‌جی‌بی‌تی‌کیو توسط مراکز واگذاری فرزند که کمک هزینه دولتی دریافت می کنند و نیز بی اثر ساختن محافظت‌های قانونی افراد ال‌جی‌بی‌تی در محل کار تا امکان اخراج کارمندان و پیمانکاران دولتی (فدرال) بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی ممکن شود.

این فرمان همچنین به کارمندان فدرال اجازه خواهد داد که با تکیه بر اعتقادات مذهبی خود مبنی بر اینکه ازدواج باید فقط و فقط یک پیمان میان یک زن و یک مرد باشد، و نیز بر اساس غیر قابل تغییر بودن جنسیت از آنچه در زمان تولد تعیین شده است، علیه افراد هم‌جنس‌خواه و تغییرجنس‌خواه تبعیض قائل شوند که این خود می‌تواند به مزایای دولتی متعدد افراد ضربه وارد کند.

انتظار می‌رود این فرمان در قالب معروف «آزادی‌های مذهبی» ارائه شود. ادعای دفاع از آزادی‌های مذهبی بیان می‌کند که صرف اعتقادات مذهبی یک شخص در مخالفت با هم‌جنس‌گرایی یا تغییرجنس‌خواهی کافی است تا شخص قانونا از عرضه خدمات و فروش کالا به افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو خودداری کند.

تبعیض بر اساس آزادی‌های مذهبی ابعاد بسیار گسترده ای دارد. از ممانعت از ثبت ازدواج همجنسگرایان (که خود مزایای مربوط به ازدواج را از دسترس هم‌جنس‌گرایان خارج می کند)، ثبت ارث و میراث و هر نوع خدمات اداری گرفته تا چراغ سبز به هر نوع خشونتی با افراد ترنس، لزبین، گی، دوجنس‌گرا و اینترسکس در امکان عمومی. چنین فرمانی در صورت صدور، در راستای شعارها و صحبت های پیش از انتخابات ترامپ می‌باشد.

و البته این خبر بلافاصله موجب نگرانی و خشم فعالان این حوزه شده و مخالفت‌ها با تنظیم و صدور چنین فرمانی حتی پیش از تایید قطعی خبر آغاز شد. این حجم مخالفت گسترده و مداوم سبب شد که تنها طی چند ساعت، کاخ سفید از رویه‌ای که در پیش گرفته بود عقب نشیند.

به گزارش تایمز، بیانیه کاخ سفید از این قرار است: «رئیس جمهور ترامپ همچنان به احترام و حمایت از حقوق ال‌جی‌بی‌تی ادامه می‌دهد، همانطور که در کارزار انتخاباتی شاهد آن بودیم. رئیس جمهور مفتخر است که نخستین کاندیدای جمهوری‌خواهی باشد که لفظ ال‌جی‌بی‌تی را در نطق پس از پیروزی خود بر زبان آورده و متعهد به محافظت از این جمعیت در برابر خشونت و تبعیض شده است».

حال چرا این پاسخ در روزهای پیشین و در ارتباط با زمزمه‌های لغو فرمان‌های اجرایی محافظتی از افراد ال‌جی‌بی‌تی مربوط به دوران اوباما به خبرنگاران داده نمی شد، خود سوالی است که پابرجاست. در مصاحبه های طی این ده روز، نماینده های کاخ سفید در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره لغو فرمان های محافظت از افراد ال‌جی‌بی‌تی در برابر تبعیض گفته بودند: «نمی دانم» یا از دادن پاسخ خودداری کرده بودند. اما با فشار فعالان حقوق بشر، ترامپ که وعده فسخ تمام دستورات اجرایی اوباما را داده بود از لغو دستورات محافظتی افراد ال‌جی‌بی‌تی عقب نشینی کرد.

در صورت سکوت و عدم آگاهی بخشی و مبارزه فعال و پیشگیرانه از سوی کنشگران این حوزه احتمال صدور چنین فرمانی به غافلگیری صدور فرمان منع مهاجرتی از هفت کشور مسلمان بسیار بالا بود.

و اما چاد گریفین، رئیس کمپین حقوق بشر، در توئیتر خود نوشت: «ادعای هم‌پیمان بودن [با جامعه ال‌جی‌بی‌تی] با استناد به فسخ نکردن پیشرفت‌های حاصل شده توسط  نفر قبلی (اوباما) خیلی استاندارد پایینی است.»

البته باید به این نکته دقت داشت که کاخ سفید هنوز هم ادعای کمپین حقوق بشر مبنی بر برنامه‌های آتی دولت ترامپ برای صدور فرمان اجرایی در حمایت از «آزادی های مذهبی» را انکار نکرده است. ترامپ در مراسم سالانه صبحانه دعا از ورود نهادهای مذهبی و کلیسا به سیاست دفاع کرد و گفت که دولت او تمام توان خود را برای دفاع از آزادی‌های مذهبی به کار خواهد بست.

وی در طول کارزار انتخاباتی خود نیز وعده داده بود که لایحه معروف به فادا را امضا خواهد کرد که تبعیض با تکیه بر اعتقادات مذهبی در تضاد با حقوق ال‌جی‌بی‌تی را تضمین می‌کند.

وبسایت شش‌رنگ:
http://6rang.org

صفحه فیسبوک شش‌رنگ:
https://www.facebook.com/6rang.Iran

کانال شش‌رنگ در تلگرام:
https://t.me/Iran6Rang

فضای اختصاصی شش‌رنگ در تریبون زمانه:
https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)