به گزارش خبرگزاری بهایی نیوز در تاریخ۱۱ دی ۱۳۹۵ شش تن از شهروند بهایی که در دانشگاه آزاد رودهن مشغول به تحصیل بودند به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از دانشگاه اخراج شدند.

بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز ثنا هوربخت ، جهانگیر هدایتی و چهارتن از شهروندان بهایی دیگر که تمایلی به ذکر نام آنان در رسانه های اجتماعی نبود پس از احراز هویت آنان به صورت همزمان از دانشگاه اخراج شدند و با دستکاری در سایت دانشجویی آنان این دانشجویان با عنوان انصراف از دانشگاه ، از ادامه تحصیل منع شدند.
به گفته یک منبع مطلع این دانشجویان پس از پیگیری های بسیار دریافتند که اخراج آنان ارتباط مستقیم با ریاست حراست دانشگاه آزاد رودهن داشته است.
ثنا هوربخت یکی از دانشجویان محروم از تحصیل در سال ۱۳۹۴ پس از شرکت در کنکور سراسری و آزاد و نقص در پرونده در کنکور دانشگاه سراسری ، توانست وارد دانشگاه آزاد شود و در رشته مهندسی معماری تحصیل کند اما در تاریخ ۸ دی ماه متوجه می شود که سایت وی به همراه ۵ تن از دیگر شهروندان بهایی در این دانشگاه بسته شده است و دیگر اجازه ورود به کاربری دانشجویی خود را ندارد.

جهانگیر هدایتی دیگر دانشجوی محروم از تحصیل از جمله دانشجوان منتخب علمی دانشگاه آزاد رودهن نیز به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی اخراج شده است . وی دو هفته پیش از اخراج از سوی ریاست دانشگاه به عنوان یکی از دانشجویان منتخب علمی تقدیر شده بود و در مراسمی به این دانشجوی محروم از تحصیل لوح تقدیری اهدا کرده بود. جهانگیر هدایتی دانشجوی ترم۵ نرم افزار و کامپیوتر پیشتر در کنکور آزاد و سراسری با نقص در پرونده روبرو بود و به صورت آزاد و بدون کنکور در این دانشگاه ثبت نام کرده بود.

به گفته این منبع نزدیک به گزارشگر بهایی نیوز دیگر دانشجویان بهایی نیز در فرم ثبت نام دانشگاه عنوان اعتقاد به دیانت بهایی ذکر کرده بودند و تمامی آنان دسترسی خود را به کاربری دانشجویی از دست داده اند و گفته می شود که با وجود عدم دسترسی به کاربری از سوی افرادی که معلوم نیست چه کسانی هستند وارد سایت شده و عنوان انصراف از دانشگاه را ذکر کرده اند . این منبع مطلع می گوید که ورود به سایت دانشجویی دانشگاه تنها از سوی مسئولین دانشگاه امکان پذیر می باشد.

دانشجویان محروم از تحصیل پس از این اتفاق با مراجعه به دفتر ریاست دانشگاه از عدم اطلاع وی درخصوص این اخراج آگاه شدند و به گفته ریاست این دانشگاه باید به دفتر رئیس حراست این دانشگاه مراجعه کنند. شش دانشجوی محروم از تحصیل پس از مراجعه به دفتر حراست گوشی آنان گرفته شده و رئیس حراست نیز تنها دو جمله ی ” شما دیگر به دانشگاه نیایید “و ” خودتان میدانید به چه دلیل اخراج شده اید” و با وجود پیگیری مدام باز حراست این دانشگاه عنوان کرد که ” خودتان میدانید به چه دلیل اخراج شده اید”.

به گفته این منبع مطلع پس از پیگیری این دانشجویان در بخش اداری دانشگاه ، متوجه می شوند که مسئولین اداری اطلاعی از دلیل اخراج آنان ندارند و تنها در لیست اسامی در کنار نام آنان ستاره قرمز زده اند که به معنای مراجعه آنان به حراست می باشد.

چهار دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی و دو دانشجو در مقطع کاردانی در دانشگاهی سما رودهن مشغول به تحصیل بودند.

همچنین طی روزهای اخیر درنا اسماعیلی و مایده السادات حسینی راد نیز به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شده اند

طی ماه های گذشته بیش از دو هزار شهروند بهایی در نامه ی به حسن روحانی خواستار بهبود شرایط تحصیل برای بهائیان در ایران داشته اند که مجموعه بهایی نیوز آن را منتشر کرده است.پس از انقلاب اسلامی در ایران تا به امروز بیش از صدهزار شهروند بهایی از ادامه تحصیل منع شده اند.
محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ “شورای عالی انقلاب فرهنگی” صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.
بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و “هنگام تحصیل” نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب اسلامی و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com