“گارت هنري” پناهجوي همجنسگرا زمان آزادش را صرف نمود تا زندگي افراد دگرباش را در جاماييكا نجات دهد كه نياز به فرار از شكنجه و آزار و اذيت يا حتي مرگ دارند.

اين كشور كارائيب يكي از ٧٦ كشور است كه در آن روابطهمجنس با رضايت طرفين جرم حساب مي شود.

اين پناهجوي ٣٩ ساله كه در تورنتو زندگي مي كند، يك فعال برجسته در اين كشور جزيره اي كوچك است كه او سابقا آن را خانه ناميد.

هنري يك رييس پيشين گروه مدافع انجمن همجنسگرايانزن، تمام اميال جنسي و همجنسگرايانمرد بارها به افرادي كه جرم هاي بر اساس تنفر را به پليس گزارش مي كنند، كمك كرد.

او گفت ١٣ نفر از دوستانش در حمله هاي همجنسگراستيز كشته شدند.

هنري به “ان بي سي آوت” گفت :”با تمامي اتفاق هايي كه در حال رخ دادن است، اين رويدادها بي توجه ماند، كسي آنها را نشنيد، زيرا خشونت عليه جامعههمجنسگرايان هنجار شده است.”

“اين كه افراد توسط ترس فلج شده اند حاد و شديد است و آنها تنها يك روز در يك زمان زندگي مي كنند و پيش بيني و اميد براي بهترين روزها را دارند، و راهي براي بشريت وجود ندارد كه به حيات ادامه دهد و وجود داشته باشد.”

كوشش هاي هنري براي ايجاد تغيير منجر شد كه قانون او را هدف بگيرد. او گفت كه در سال ٢٠٠٧، گروهي از پليس ها او را در يك داروخانه در حالي كه جمعيتي مسخره كنان نگاه مي كردند، كتك زدند.

او گفت كه اين سومين بار بود كه آنها به او حمله كردند. او خيلي زود خودش را براي مدتي در يك مكان مخفي پنهان نمود. سپس امسال در حالي كه پشت چراغ قرمز بود، يك افسر پليس بطور غير منتظره به ماشينش نزديك شد.

هنري به گويش محلي جامائيكايي گفت :”او به پنجره زد و به من گفت كه آنها من را پيدا كرده اند و مي خواهند من را بكشند.”

او وحشت زده براي پناهجويي ثبت نام كرد و سال بعد به كانادا فرار نمود.

او گفت :”نقل مكان به كانادا فرصتي براي من بود كه بين زندگي و مرگ انتخاب كنم.”

در كانادا هنري در “مردم تورنتو با بنياد ايدز” كار پيدا كرد، جايي كه در حال حاضر او در مقام مدير موقت خدمت مي كند. هنگامي كه او در اين بنياد كار نمي كند، براي انجمن رنگين كمان داوطلبي فعاليت مي كند، يك انجمن غيرانتفايي كانادايي كه به دنبال استفاده از افراد انجمن زيرزميني در كمك به نقل مكان افراد دگرباش است كه در تعقيب و آزار و اذيت سراسر جهان زندگي مي كنند.

اين فعال تعدادي از داستان هاي وحشتناك را بازگو كردند كه شامل پناهجوياني بود كه او در طول سال ها به آنها كمك كرد، بسياري از آنها جوانان گروه “ملكه هاي خندق” هستند، يك اصطلاح جامائيكايي به معناي رانده شدگان دگرباشي است كه خانه هاي شان را در فاضلاب ها و گورستان ها در جزيره مي سازند.

ليست او طولاني است : فردي ٢٩ ساله كه معده اش تقريبا كاملا توسط سگ هاي پيت بول پاره شده بود، مرد جواني كه توسط يك اوباش عصباني كه بر بدنش اسيد ريخته بود بدشكل شده بود، مرد دگرجنس گونه اي كه توسط مرداني كه قصد داشتند هويتجنسيتي او را درست كنند مورد تجاوزجنسي قرار گرفته بود. اما پناهجويي كه بيشتر از همه در ذهن هنري قرار دارد، مرد جواني است كه مادرش براي كمك رسيد.

او گفت :”من تحت تاثير آن قرار گرفتم كه فعال بودن او را ديدم و اينكه او با انجمن رنگين كمان تماس مي گيرد كه بگويد :”من پسري همجنسگرا دارم، او بايد اينجا را ترك كند.” شما هميشه لازم نمي بينيد كه كمك كنيد، اما آنچه شما مي خواهيد شاهد آن باشيد چيزي است كه در جهان و جامعه ي ما اتفاق مي افتد و اين است كه در آن والدين شجاع باشند و به دختران و پسران همجنسگراي شان افتخار كنند و آنها را بپذيرند و از آنها به بهترين شكل ممكن حمايت كنند.”

هنري احساس غرور به مليتش ندارد اما درك مي كند كه جاماييكايي هاي همجنسگرايي وجود دارند كه داراي چشم انداز متفاوتي هستند.

او گفت :”آنها تجربه ي پاسخ دادن به ايميل هاي گوناگون، تماس هاي تلفني و پيام هاي فيسبوكي از افرادي كه چشمانشان را بر روي لبه ي مرگ مي بندند.”

من سال پيش دوستي داشتم، او درخواست كمك كرد، اما انجمن رنگينكمان بودجه نداشت كه به او كمك كند. او خودكشي كرد. و مردم اين چيزها را نمي دانند.”

هنري از طريق كارش با انجمن رنگين كمان به ٦٠ پناهجو كه در سال ٢٠١٦ به كشورهاي جديدي نقل مكان كردند كمك نمود. بسياري از آنها جاماييكايي بودند.

هنري گفت :”مي دانيد، دور شدن مردم از ميهن شان  وضعيت را تغيير نمي دهد. اين راه حل نيست، اما اين كاري است كه ما موقت انجام مي دهيم تا افراد را از به قتل رسيدن نجات دهيم. اين كار به مردم شانس دومي در زندگي مي دهد.”

او افزود :”آنچه مهمتر است چيزي است كه او تغيير يك فرهنگ تعصب عليه افراد دگرباش مي نامد. بر طبق گزارشي كه توسط جي-فلاگ سفارش داده شد، همجنسگراستيزي ميراث قانون مستعمراتي در جاماييكا و ديگر بخش هاي كارائيب است، جايي كه رابطه هاي همجنس در اصل تحت قانون انگليسي جرم شناخته شد. گروه هاي مدافع براي پيشرفت فشار مي آورند و در اثر آن جاماييكا دومين رژه جشنغرور دگرباشان را اوايل امسال برگزار كرد.

در طول اين جشن در كينگستون پايتخت جاماييكا، شهردار در حمايت از اين جامعه سخن گفت. اما هنري باور دارد كه تغيير واقعي تنها زماني رخ مي دهد كه سياستمداران بيشتر از تنها صحبت كردن درباره نياز به برابري انجام دهند.

او گفت:”تنها به سكو نرويد و اين را بگوييد، چون گفتن آن از نظر سياسي درست است. نه، انجامش دهيد. بگذاريد مردم ببينند. جامعه را به چالش بكشيد. با جاماييكاييان، با جامعه چالش كنيد، تا كاري متفاوت انجام دهيد.”

هنري خانه اش در تورنتو را با نامزدش به اشتراك گذاشت، كه او نيز يك پناهجوي جاماييكايي است. مادر، خواهر و دختر برادرش (خواهرش) نيز پس از اينكه به دليل حمايت از او تهديد شدند، به اين شهر كانادايي فرار كردند.

گذشته از خانواده اش، هنري براي مردمي در ميهنش زندگي مي كند كه او بطور خستگي ناپذيري كار مي كند تا آنها را نجات دهد.

او گفت :”انجمن رنگين كمان جايي است كه من زندگي مي كنم و نفس مي كشم.اين انجمني است سبب مي شود كه من ادامه دهم – بدانم كه ما مي توانيم به مردم كمك كنيم و اين دسترسي را فرصتي براي فردي ايجاد كنيم تا ايمن باشد و شانس دومي براي زندگي داشته باشد.

ترجمه تخصصي براي دارما و مارتيا: احسان پارسي

‏‎ما همه جا هستيم، آزاد و برابر:

‏‎فيس بوك ما:

‏‎‏‎‏https://m.facebook.com/DharmaMartia

‏‎وب سايت ما:

‏‎‏http://dharmamartia.org

‏‎صفحه خبر وب سايت :

‏‎‏http://dmblog.dharmamartia.org/home

اينستاگرام ما:

‏dharmamartia

‏www.planettransgender.com

توييتر ما:

‏@DharmaMartia

‏‎كانال تلگرام ما:

‏‎‏https://telegram.me/DharmaMartia

‏‎همكاران ما:

‏‎‏رسانه همياري:

‏‎‏http://media.hamyaari.ca

‏‎‏سايت خودنويس:

‏‎‏www.Khodnevis.org

‏‎‏ فضاي اختصاصي دارما و مارتيا در تريبون زمانه:

www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia

سايت پلنت ترنسجندر:

‏www.planettransgender.com

‏‎منبع :

http://www.nbcnews.com/feature/nbc-out/outfront-gay-jamaican-refugee-helps-others-flee-persecution-n696551

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)