اعلاميه حزب مشروطه ايران (ليبرال دمکرات)

باکمال تأسف خبر درگذشت یكى از صادق‌ترین خدمتگزاران كشور در دوران پادشاهى، دكتر جمشید آموزگار را دریافت كردیم.

دكتر جمشید آموزگار از آن دسته ایرانیان لایق و وطن‌پرستی بود كه سال‌ها در مقام‌های گوناگون از وزارت كشور و دارائى گرفته تا كشاورزى، كار و بهداشت و سرانجام نخست‌وزیری خدماتى بسیار ارزنده را به ایران و ایرانى ارائه داد و از هیچ تلاشى براى پیشرفت ایران فروگزار نكرد.

او نماینده ایران در اوپك و ریاست دوره‌ای این سازمان را نیز در دهه هفتاد میلادى به عهده داشت. نقشى كه شاید با درایت و شایستگى مثال‌زدنی‌اش بیشتر از خدمات دیگرش در خاطره‌ها ماندگار باشد. در دوران نمایندگى او در اوپك و با رهبرى پادشاه فقید ایران این سازمان بی‌اغراق طلایی‌ترین دورانش را پشت سر گذاشت و به اوج قدرت و نفوذ بین‌المللی خود رسید. به همین مناسبت و برای قدردانی از خدماتش به دریافت نشان درجه‌یک تاج مفتخر گردید. توضیحا اینکه اصولاً نشان درجه‌یک تاج فقط به نخست وزیران کشور اعطاء می‌گردید و شادروان جمشید آموزگار قبل از اینکه به مقام نخست‌وزیری نائل گردد به علت خدمات ارزنده‌اش به دریافت این نشان مفتخر شد.

خدمات دكتر جمشید آموزگار به کشور كه اقتصاددانی بارز و تكنوكراتى به تمام معنى كاردان بود. بیشتر از آن است كه در این مختصر گنجیده شود. همین اندازه بس كه پادشاه فقید در كتاب «پاسخ به تاریخ» از قبول استعفاى زودهنگام او از مقام نخست‌وزیری در ابتداى شروع انقلاب ویرانگر اسلامى ابراز تأسف كرده و آن را اشتباهى بزرگ دانسته‌اند.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمكرات) ضمن بزرگداشت خدمات زنده‌یاد دكتر جمشید آموزگار، درگذشت این خدمتگزار راستین ایران را به خانواده محترم و بازماندگان ایشان و همه ایران دوستان تسلیت گفته نام و یاد ایشان را گرامى می‌دارد.

روانش شاد، یادش گرامى و چون او خدمتگزارانى شایسته به ایران و ایرانى بی‌شمار باد

پاينده ايران
زنده باد ملت ايران

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)