دانیال خنده‌رو: در این بخش ترجیح می‌دهم به‌جای نوشتن چند پرسش مطرح کنم. این پرسش‌ها بعد از بازی ایران و قطر برایم ایجادشده است.
یک: ملت یگانه ایران ملتى با گویش‌های مختلف هستند؟
دو: نداشتن تابعیت (Stateless) خوب است یا بد؟
سه: تعریف ملت و ملیت چیست؟
چهار: آیا گویش به زبانى خاص دلیلى براى متمایز خواندن ملیت است؟
پنج: آیا یک آفریقایى فرانسه زبان، فرانسوى است؟
بعد از رسیدن به پاسخ‌های فردی خودتان، لطفاً این نتیجه‌گیری را مدنظر داشته باشید: «فحش دادن به ملت و زبان هر کشور عملى زشت است حتى اگر در استادیوم و در حین بازى فوتبال باشد اما از آن بدتر ایرانیان عرب‌زبانی هستند که دل درگرو کشورى دیگر دارند.»

بهمن زاهدی: طعم تلخ دخالت در سیاست
زمانی که مشروطه خواهان با تماس‌های پی‌درپی خود، شاهزاده را از دخالت مستقیم در سیاست پرهیز می‌کردند، دو کارمند دفتر ایشان این تماس‌ها را رفته‌رفته قطع کردند. از آن زمان به بعد شاهزاده در زندانی بلورین قرار گرفت. هر چه انتقاد بر آن دو نفر رفت آن‌ها بیشتر خود را در پشت شاهزاده پنهان کرده یا به‌نوعی سنگر گرفتند!
شورای به‌اصطلاح ملی، به سرپرستی کارمندان دفتر شاهزاده، استراتژی سیاسی خود را از روز اول در جمع‌آوری افرادی که کوتاه بین‌تر از خودشان در طیف پادشاهی خواه و جمهوری‌خواه هستند گذاشتند، یا به زبانی ساده‌تر همان داستان مافیای خودی و غیرخودی تجربه‌شده در جمهوری اسلامی را در شورای به‌اصطلاح ملی پایه‌گذاری کردند. هر انتقادی و یا هر گفتگوی سازنده‌ای را به حمله مستقیم به شاهزاده تعبیر می‌کنند و از جایگاه مردمی شاهزاده کمال استفاده‌ها را برده‌اند. اکنون‌که چند سالی است که از تشکیل شورای به‌اصطلاح ملی می‌گذرد، پرسش‌ها فراوان‌تر شده ولی هنوز فردی مسئولیتی در قبال پاسخگویی به مردم از خود نشان نمی‌دهند. به معنای واقعی کلمه این افراد سیستم اداری جمهوری اسلامی را در دفتر شاهزاده برپا کرده‌اند.
حال زمان آن رسیده که یا مشروطه خواهان و ایران دوستان واقعی، شاهزاده و یا «نماد همبستگی ملی» ایرانیان را از دست این افراد نجات دهند و یا شاهزاده به‌تنهایی خود را از این زندان بلورین نجات دهد، زیرا طعم تلخ دخالت در سیاست را شاهزاده به‌وسیله ندانم‌کاری‌های کارمندان دفترش چشیده. کارمندان دفتر شاهزاده را باید بیرون ریخت، چون آنان حتی این مسئولیت‌پذیری را در خود پیدا نخواهند کرد که استعفا دهند و در نظر دارند تا سقوط کامل معنوی شاهزاده که هدف اصلی‌شان هست، پیش بروند!

دانیال خنده‌رو: وقتی‌که خیلی نوجوان بودم، گاهی که می‌خواستم وارد حرف بزرگ‌ترها بشوم پدربزرگم خطاب به من می‌گفت: «سیاست پدر و مادر ندارد» وقتی کمی بزرگ‌تر شد یک‌بار می‌خواستم به‌قول‌معروف مچ پدربزرگ مهربانم را بگیرم. از او پرسیدم چرا فکر می‌کنی سیاست باید پدر و مادر داشته‌ باشد. بدون هیچ‌گونه معطلی گفت سیاست کثیف‌ است حتی اگر پدر و مادر هم داشته باشد و ادامه داد این کثافت را هم با هیچ‌چیز نمی‌توان پاک کرد. در کتاب جاسوس خوب “The Good Spy: The Life and Death of Robert Ames By Kai Bird” نقل‌شده است که «سید محمد بهشتى »نقش مهمى در دستگیرى، ربایش و اعدام «سید موسی صدر» ملقب به امام موسى صدر، رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان که نقش مهمی در به قدرت رسیدن «سید روح‌الله خمینی» و حزب جمهوری اسلامی داشته، ایفا کرده است. این مقام عالی‌رتبه حزب جمهوری اسلامی هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ در تالار حزب جمهوری اسلامی براثر انفجار ساختمان حزب کشته شد که بعد‌ها این انفجار را دولت ایران کار مجاهدین خلق اعلام کرد. مخالفین جمهورى اسلامى مثل بازماندگان رژیم گذشته و جداشدگان از رژیم جمهورى اسلامى بر این باورند که این انفجار بااطلاع هاشمى رفسنجانى صورت گرفت.

بهمن زاهدی: معاون وزیر بهداشت و دست‌نشانده خامنه‌ای تأکید کرده که در حال حاضر ۳۰ درصد مردم کشور گرسنه‌اند. این در حالی است که مسئول توزیع شهریه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی میان طلاب افغان و عضو شورای نظارت بر حوزه علمیه هرات، از سوی اداره امنیت ملی افغانستان، بازداشت‌شده است! و از سوی دیگر ثروت‌های خدادادی ایرانیان برای اشاعه هر چه بیشتر «بهار عربی» که از سوی امریکا برای تحت کنترل درآوردن قیمت نفت به اجرا درآمده از سوی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی پشتیبانی می‌شود.
زمانی لورنس عربستان که فردی انگلیسی بود اعراب را علیه دولت عثمانی شورانید. این بار انگاری خامنه‌ای از سوی امریکا و انگلستان مأموریت دارد که خاورمیانه را در جنگی خانمان‌سوز نگه دارد تا بازار نفت تحت کنترل غرب بماند. به همین دلیل هم اصطلاح طلبان جمهوری اسلامی از خانم کلینتون حمایت می‌کنند، زیرا «بهار عربی» را حزب خانم کلینتون برپا کرده است.
گرسنگی بیش از سی درصد از ایرانیان برای جمهوری اسلامی به رهبری خامنه‌ای مهم نیست، بلکه خواست مستقیم خامنه‌ای برای سرکوب ملت ایران است. فردی که خود را ایرانی می‌داند (البته ایشان عرب زاده هستند) هیچ‌گاه نمی‌تواند هم‌وطنان خود را زیر گرسنگی نگه دارد تا غربیان به او اجازه حکومت کردن در ایران را بدهند!

دانیال خنده‌رو: بورکینى یا همان مایوی اسلامی یکی از خبرهای رسانه‌ها در هفته‌های گذشته بوده است. به باور من هیچ انسان عاقلى با چنین لباسی شنا نمى‌کند. شنا ورزشی برای آرامش روح و آماده‌سازی بدن است. در این ورزش بدن به هر چیزی احتیاج دارد الا پوشش. اسلام به‌عنوان مذهبی ایدئوژیک مانند مابقی مذاهب در طول قرن‌ها نیت به فرهنگ‌سازی در تمام جوامع داشته است؛ اما تفاوت اسلام با ادیان دیگر در این است که در اسلام، مسلمین به دنیال اسلامی کردن همه‌چیز هستند. از ابتدایی‌ترین آزادی‌های فردی تا نوع پوشش هنگام شنا چند توصیه برای شنا اگر که مسلمان هستید و می‌خواهید به استخر بروید پیشنهاد می‌کنم (Facekini) استفاده کنید. این جالب‌تر از بورکینى، است. از این لباس زنان در ژاپن و کره جنوبى به‌عنوان مایوهاى مخصوص استفاده می‌کنند تا بدن خود را بلورین نگاه‌دارند. در چین کمى تندرو‌تر هستند و صورت خود را نیز با ماسک می‌پوشانند تا مبادا آفتاب باعث تغییر رنگ چهره آنان شود. خلاصه اینکه اگر در چین، بتمن یا مرد عنکبوتى را در حال شنا دیدید، تعجب نکنید. در استرالیا و نیوزلند به دلیل نازک بودن لایه اوزون، بهتر است که یک تى‌شرت به تن داشته باشید؛ اما در برزیل که مسئولین جمهورى اسلامى تاکنون دو بار در استخر‌های این کشور خبر‌ساز شده‌اند، هرچه کمتر لباس بپوشید بیشتر از گرماى خورشید لذت می‌برید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com