پس از یورش شب گذشته گارد سیاه‌پوش زندان رجایی شهر به زندانیان سنی مذهب محکوم‌به اعدام، مقامات زندان در تماسی با خانواده شهرام احمدی، زندانی اهل سنت اعلام کردند برای دیدار آخر به این زندان مراجعه کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مقامات قضایی زندان با تماس با خانواده شهرام احمدی اعلام کردند تنها یکی از والدین وی (مادر یا پدر) اجازه ملاقات برای آخرین بار را امروز دارد و صبح فردا وی به چوبه دار سپرده خواهد شد.

خانواده این زندانی اهل سنت با گزارشگر تارنگار حقوق بشر در ایران گفتند حتی اجازه ملاقات را به هر دو ما ندادند و پدر ایشان درراه کرج می‌باشد.

خانواده این زندانی از جوامع حقوق بشری و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد خواستند تا جلوی اعدام فرزندشان را بگیرند.

پس از رد درخواست بررسی مجدد پرونده شهرام احمدی، زندانی اهل سنت محبوس در زندان رجایی شهر توسط دیوان عالی کشور، پرونده به شعبه اجرای احکام ارجاع داده‌شده بود.

این در حالی است که پیش‌تر قاضی اجرای احکام زندان رجایی شهر به زندانیان عقیدتی محکوم‌به اعدام اعلام کرده بود، در صورت رد اعاده دادرسی حکم این زندانیان در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.

فعالان حقوق بشر در گزارشی درباره روند پرونده این زندانی محکوم‌به اعدام نوشت؛ رد اعاده دادرسی این زندانی که از سال ۸۸ در زندان‌های مختلف به سر برده در حالی صورت گرفته است که وکیل وی با استناد به اینکه «شهرام احمدی» مرتکب عمل خشونت‌آمیزی نشده و عضویت در هیچ گروه مخالف نظامی را نپذیرفته این حکم را به چالش کشیده بود.

وکیل وی در متن درخواست اعاده دادرسی گفته بود موکل به جهت عدم استفاده از خشونت مشمول ماده ۲۷۸ و ۲۸۸ قانون مجازات اسلامی و بالطبع حکم اعدام نمی‌شود.

وکیل آقای احمدی معتقد است حتی با فرض پذیرش عضویت موکلش در یک گروه مخالف نظام حداکثر حکم صادره بر اساس ماده ۲۸۸ برای او پنج سال حبس تعزیری خواهد بود و نه حکم اعدام.

تارنگار حقوق بشر در ایران پیش‌تر، مختصری از وضعیت این زندانی محکوم‌به اعدام را گزارش کرده بود.

شهرام احمدی ﺩﺭ ﻣﻬﺮﻣﺎﻩ ١٣٩١، ﺩﺭ ﺷﻌﺒﻪ ٢٨ ﺩﺍﺩﮔﺎﻩ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺑﻪ ریاست ﻗﺎﺿﯽ ﻣﻘﻴﺴﻪ، ﺑﻪ ﺍﺗﻬﺎﻡ «ﻣﺤﺎﺭﺑﻪ» ﺑﻪ ﺍﻋﺪﺍﻡ ﻣﺤﻜﻮﻡ ﺷﺪ. این حکم در مردادماه ۱۳۹۴ از سوی دیوان عالی نقض و به شعبه صادرکننده رأی ارجاع شد اما بار دیگر قاضی مقیسه حکم اعدام را صادر کرد و در آبان ماه ۱۳۹۴، حکم وی در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفت.

پدر شهرام احمدی در رابطه با اتهام وی می‌گوید: او نه عضو هیچ گروه و حزبی بوده، نه دست به اسلحه برده و نه هیچ فعالیتی که مصداق محاربه باشد انجام داده، او فقط به خاطر تبلیغات مذهبی دستگیرشده است.

لازم به ذکر است این زندانی عقیدتی در زمان بازداشت از سوی مأموران امنیتی مورد اصابت گلوله قرار گرفت طی عمل جراحی یک کلیه و مقداری از روده‌اش را از دست داد. وی هم‌اکنون به دلیل ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﻋﻔﻮﻧﺖ ﻛﻠﻴﻪ ﻭ ﺭﻭﺩﻩ در وضعیت نامساعد جسمانی به سر می‌برد.

گفتنی است که در طول بازجویی‌ها جهت انجام اعتراف تلویزیونی او را تحت «شکنجه»، ازجمله استفاده از «شوکر الکتریکی» قرار داده‌اند.

لازم به یادآوری است که برادر او، بهرام احمدی هم که در زمان بازداشت تنها ۱۷ سال داشته، به اتهامی مشابه در تاریخ هفتم دی‌ماه سال ۱۳۹۱، بدون رعایت تشریفات قانونی و بدون اطلاع خانواده در زندان قزل‌حصار اعدام شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com