نرگس محمدی، فعال برجسته‌ی حقوق بشر در ایران و کنشگر کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام)، به سبب دوری ناگزیر از فرزندانش که در خارج از کشور به سر می‌برند، و محروم بودن از امکان تماس تلفنی با آنها، از روز دوشنبه ۷ تیرماه ۱۳۹۵، در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. متاسفانه مقامات قضایی و مسئولان زندان او را از برقرارکردن کمترین رابطه با فرزندانش، که حق طبیعی هرانسان درهر شرایط است، محروم نگه داشته‌اند.narges-m_hospital1

به تازگی نرگس محمدی را تنها به دلیل فعالیتهای حقوق بشری اش به ده سال حبس مجدد محکوم کرده‌اند و حال آنکه او به دلیل ابتلا به بیماری دشوارش که مسئولان زندان تا کنون کمتر به آن توجه کرده اند، استحقاق صدور حکم عدم تحمل کیفر را دارد.

با توجه به این شرایط ناروا به لحاظ جسمی و نیز دوری از فرزندان، اکنون بیش از دو هفته است که او به اعتصاب غذا روی آورده است که شرایط دشوارش را از آنچه هست نیز بمراتب دشوارتر می‌کند.

ما این گونه مجازاتها را که به واقع مجازات سیاسی است، اما مسئولان از پذیرش آن تحت این عنوان سر باز می‌زنند، مغایر با نص صریح قانون اساسی می‌دانیم که آزادی قلم، اندیشه و بیان و نیز آزادی تظاهرات و اعتراضات بدون حمل اسلحه را مجاز دانسته است.

ما از مسئولان و دولتمردان جمهوری اسلامی می‌خواهیم که هرچه زودتر به هرگونه مصداق تخلف از این بخش از قانون اساسی که همواره بر پایه‌ی تفسیر خود، به اجرای آن پرداخته‌اند پایان دهند و بیش از این به نمونه‌های پرشمار نقض حقوق بشر در ایران نیفزایند. در زمان کنونی رواست که آنان به وضعیت نرگس محمدی که در شرایطی این چنین دشوار قرار گرفته است توجه نشان داده و زندگی او را دریابند و به خواسته قانونی او که تماس با فرزندانش می‌باشد، عمل نمایند.

ما همچنین، با تقدیر از پایداری و شهامت نرگس محمدی، از او می‌خواهیم که با وجود شرایط تحمیل شده بر او به زندگی عادی بازگردد و فرزندانش را از مهر مادری و همراهانش در پهنه‌ی فعالیتهای حقوق بشری را از داشتن همراهی چنین با صلابت و پایدار محروم نکند و با پایان دادن به اعتصاب غذای خود موجب آرامش خاطر خانواده، فرزندان و دوستدارانش گردد.
۲۴ تیرماه ۱۳۹۵
احمدرضا احمدپور

بابک احمدی

جعفر پناهی

گیتی پورفاضل

علیرضا جباری

فریبرز رئیس دانا

نسرین ستوده

منصور فرجی

اصغر فرهادی

فریده مرادخانی

عبدالله مرادی

اسماعیل مفتی زاده

محمد ملکی

محمد نوریزاد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)