امیر دولاب (متولد روستای میته در استان بوشهر) جوانی است که در سال ۱۳۹۵ با خرابکاری در یک مقاله ویکی‌پدیای انگلیسی به منظور دست‌انداختن یک گزارشگر تلویزیونی یک جنجال رسانه‌ای را در ایران رقم زد و فقط در طول چند روز رسانه‌های متعددی به مصاحبه با او اقدام کردند.

alifar

سرهنگ علیفر

وی قبل از بازی دو تیم فوتبال لهستان و ایرلند شمالی در جام ملت‌های اروپای ۲۰۱۶ مقاله ورزشگاه آلیانز ریویرا محل برگزاری این بازی را تغییر داد و اسم خودش «دولاب امیر» را به عنوان معمار این ورزشگاه ثبت کرد تا گزارشگر مسابقه فوتبال در تلویزیون ایران سرهنگ علیفر را به اشتباه بیندازد و همین اتفاق نیز افتاد. امیر دولاب پس‌از وقوعِ این اتفاق، تصاویر مکالمهٔ خودش با یکی از دوستانش که طی آن اعلام کرده بود احتمال می‌دهد علی‌فر اطلاعاتش را از ویکی‌پدیا می‌گیرد و وی قصد دارد، با ویرایش و تغییر این اطلاعات علی‌فر را دچار اشتباه کند، منتشر کرد.[۱][۲][۳][۴][۵]

دولاب از دانشکده کشاورزی دشتستان فارع التحصیل شده و لیسانس دارد، قبلاً در یک موبایل‌فروشی شهر خورموج فعالیت می‌کرده و همزمان روی برنامه‌نویسی‌های کامپیوتری مسلط شده است و در زمان انجام این خرابکاری بیکار بود.

دولاب گفت که هدف او از این کار اعتراض همراه با شوخی به صداوسیما بوده است: «وقتی گزارشگری به خود اجازه می‌دهد در مسائل فنی فوتبال دخالت کند و مثلاً بگوید بهتر از مورینو مربیگری می‌داند، باید این حق را به من مخاطب هم بدهد که انتظار داشته باشم در کار گزارشگری وی مداخله کرده و مورد سنجش قرار دهم.»[۶][۷]

منابع[ویرایش]

  1. پرش به بالا  «گفت‌وگوی ایلنا با کسی که علیفر را دست انداخت»خبرگزاری ایلنا. ۲۰۱۶-۰۶-۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.
  2. پرش به بالا  «گفت‌وگو با امیر دولاب! + عکس»ایسنا. ۲۰۱۶-۰۶-۱۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.
  3. پرش به بالا  پارسی، گروه وردپرس. «دولاب: این کار من نوعی اعتراض به صدا و سیما بود»پایگاه خبری مند. ۲۰۱۶-۰۶-۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.
  4. پرش به بالا  «گاف تاریخی سرهنگ علیفر!»Fararu. ۲۰۱۶-۰۶-۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.
  5. پرش به بالا  «امیر دولاب!- هوش مخاطبان جوان ایرانی، جلوتر از کارشناسان صدا و سیمای انحصاری: ماجرای شوخی یک جوان در فضای مجازی، دردادن اطلاعات غلط، و اعلام آن در تلویزیون توسط سرهنگ علیفر+ ویدیو – اخبار»ویکی پی جی. ۲۰۱۶-۰۶-۱۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.
  6. پرش به بالا  «گفت‌وگوی ایلنا با کسی که علیفر را دست انداخت»خبرگزاری ایلنا. ۲۰۱۶-۰۶-۱۵. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.
  7. پرش به بالا  «گفت‌وگو با امیر دولاب! + عکس»ایسنا. ۲۰۱۶-۰۶-۱۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۶-۱۵.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)