به تازگی ساخت و سازهایی در حریم دریاچه زیبای گهر و در فاصله چند متریِ حریم دریاچه صورت می‌گیرد.این درحالیست که هجوم گردشگران محلی ،ملی و بین المللی و معضل عدم مدیریت زباله ها نفس نگین فیروزه ای اشترانکوه را گرفته است گهر شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌باشد. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا و۲۳۵۰ مترارتفاع دارد.

wd
گویا احداث کنندگان در حال برپایی دو سوئیت هستند که این کار باعث نارحتی دوست‌داران طبیعت شده است.
شنیده می‌شود متولی این امر اداره محیط زیست بوده که با انجام کاری غیرکارشناسی و غیراصولی و بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی و رعایت اصول اقدام به ساخت و ساز در حریم دریاچه گهر کرده است.
این اقدام سبب واکنش شدید تشکل‌های مردمی، اساتید دانشگاه، کوه‌نوردان و دوست‌داران طبیعت دورودوالیگودرز شده و باعث شد طی چند روز اخیر با مراجعه به فرمانداری دورود، مراتب اعتراض خود را نسبت به این عمل ابراز دارند.
خوشبختانه با پی‌گیری ماشاء‌الله نعمتی فرماندار دورود عملیات ساخت و ساز موقتاً متوقف شده تا این پروژه مورد بررسی مجدد قرار گیرد!.شایسته است محیط زیست دولت تدبیرو امید به اندک دریاچه های باقی مانده کشور نگاه راهبردی داشته باشد تاناچارنباشد ماننددریاچه ارومیه بدنبال احیا آنها باشدانجمن حامیان سبزجوان و کانون پارس فرهنگ در اقداماتی مراتب اعتراض خودرا اعلام می نمایدشایان ذکر است مداخلات غیرمدیریت شده در زیست بوم آبشارآب سفید الیگودرز نیز این زیست بوم را درمعرض خطر قرار داده است.

w

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)