نویسندگان پرفروش: بیژن نجدی

یکشنبه, ۱۵ام فروردین, ۱۳۹۵

منبع این مطلب راهک

نویسنده مطلب: فرّخ اميرفريار
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

بيژن نَجدي از خانواده‌اي گيلاني‌تبار در سال ۱۳۲۰ در خاش متولّد شد. پدرش ستوان حسن نَجدي از گروه «افسران خراسان» بود و در جريان شورش اين گروه در تابستان ۱۳۲۴ کشته شد.

نجدي دانش‌آموختة رشتة رياضي از دانشسراي عالي در سال ۱۳۴۳ بود، دبير رياضي در دبيرستان‌هاي لاهيجان شد و در سال ۱۳۷۳ بازنشسته شد. وي داستان‌نويسي را از سال‌هاي دانشجويي (۱۳۳۹) آغاز كرد و داستان‌هايي در مجلة فردوسي با نام مستعار چاپ كرد. در سال ۱۳۵۷ پس از چند سال سكوت نخستين داستان جدّي خود را با عنوان «شبِ سهراب‌كُشان» در مجلة چيستا و سال‌ها بعد داستان «چشم‌هاي دکمه‌ای من» را در سال ۱۳۶۸ در كادِح منتشر كرد.

از نَجدي گرچه تا پيش از سال ۱۳۵۷ شُماري شعر در نشريه‌هاي ادبي درج شده بود اما پس از انتشار مجموعه داستان‌هاي يوز‌پلنگاني كه با من دويده‌اند (سال ۱۳۷۳) بود كه مشهور شد و اين مجموعه تا امروز ۲۳ بار چاپ شده است. هم زبان و هم زيرساخت داستان‌هاي او در اين مجموعه از معماري هنرمندانه‌اي برخوردار است. وي در اين داستان‌ها به حركتي متفاوت در شگردهاي داستان‌نويسي دست زده است. نويسنده در ماجراها دخالت چنداني نمي‌كند و موقعيّت‌هاي داستاني آن‌گونه خلق مي‌شوند كه مخاطب هم آن‌ها را حس مي‌كند و هم حس نمي‌كند؛ آن‌گونه تمهيداتي كه مخاطب خود را در ادامة منطقي داستان‌ها سهيم مي‌داند. نَجدي در اين داستان‌ها از مايه‌ها و بنيان‌هاي تاريخي و گذشته به سود حرف و حديث‌هاي امروزي بهره مي‌برد مانند «شب سهراب‌كُشان»، نيز در داستان «خاطرات پاره‌پارة ديروز» نگاهي مستقيم به نهضت جنگل دارد.

نجدي سال ۱۳۷۶ بر اثر بيماري سرطان در ۵۶ سالگي درگذشت، از همين رو فرصت تكميل شعرها و داستان‌هاي ناتمامش را نيافت. امّا سه سال پس از درگذشت او، همسرش پروانه محسني آزاد مجموعه داستان‌هاي ديگري از او با عنوان دوباره از همان خيابان‌هارا گردآوري و منتشر كرد. در سال ۱۳۸۰ نيز مجموعه داستان‌هايي با عنوان داستان‌هاي ناتمام از او منتشر شد. اين‌ها داستان‌هايي است كه در هنگام زندگي نويسنده كار نوشتن‌شان پايان نيافته بوده است، برخي ناتمام‌اند و برخي پرداخت نهايي نشده‌اند امّا شماري از آن‌ها نيز با پرداخت نهايي فاصلة چنداني ندارند. داستان‌هاي ناتمام مجموعه‌اي از يادداشت‌هاي نجدي است مربوط به سال ۱۳۶۷ كه او و چند تن از همكارانش داوطلبانه به لشكر قدس گيلان مستقر در سنندج اعزام مي‌شوند.

از بيژن نجدي علاوه بر اين سه مجموعه داستان كه هر سه را نشر مركز منتشر كرده است، كتاب‌هاي گزيدة ادبيات معاصر ــ مجموعه شعر (۱۳۸۰)، خواهران تابستان (۱۳۸۱) و واقعيت روياي من است (۱۳۹۲) كه هر سه مجموعه شعرند منتشر شده است. در اين بررسي ما فقط آمار نسخه‌هاي داستان‌هاي او را منظور كرده‌ايم.

آمارهاي كتاب‌هاي منتشر شدة شادروان نَجدي به لطف آقای عليرضا رمضاني، مدير محترم نشر مركز، در اختيار جهان كتاب قرار گرفته است. يادداشت مربوط به زندگي و آثار نَجدي گزيده‌اي است از آن‌چه در كتاب فرهنگ تحليلي آثار داستان‌نويسان گيلان ۱۳۸۸ ۱۲۸۸ تأليف شادروان بهزاد موسايي (رشت: فرهنگ ايليا، ۱۳۹۴) در صفحات ۵۴۳ تا ۵۴۵ ذيل نام نَجدي درج شده است.

  نام کتاب نوبت چاپ تیراژ (نسخه) سال چاپ
الف) يوزپلنگاني كه با من دويده‌انديوزپلنگاني كه با من دويده‌اند

جمع تيراژ: ۴۱۱۰۰ نسخه

اولبیست و سوم ۳۰۰۰۱۰۰۰ ۱۳۷۳۱۳۹۴
ب) دوباره از همان خيابان‌هادوباره از همان خيابان‌ها

جمع تيراژ: ۱۵۶۰۰ نسخه

اولیازدهم ۳۰۰۰۸۰۰ ۱۳۷۹۱۳۹۴
ج) داستان‌‌هاي ناتمامداستان‌هاي ناتمام

جمع تيراژ: ۱۰۲۰۰ نسخه

اولهفتم ۳۰۰۰۱۰۰۰ ۱۳۸۰۱۳۹۳

 

* جمع كل تيراژ كتاب‌هاي فوق‌الذكر تا آبان ۱۳۹۴: ۶۶،۹۰۰ نسخه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: تمام مطالب, فرهنگ, مطالب برگزیده

برچسب‌ها: | |

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.