استراتژي غرب پس از حوادث پاريس  paris attack

سباستين باجن

احتمالاً اين همان لحظه اي است که بايد گامي به عقب برداشت و شکوه و درخشش استراتژيِ ضدتروريستي غرب را بازنگري کرد، تا سپس بتوانيم انسجام استراتژيک و تاکتيکي آن را تحسين کنيم:

  1. نبرد با جنگ و بمباران و قتل تصادفي شهروندان به ياري جنگ و بمبارمان و قتل تصادفي شهروندان.
  2. نبرد با حمله به آزادي هاي مدني به ياري حمله به آزادي هاي مدني؛
  3. نبرد با تلاش هاي جهادي ها در جهت رواج اين برداشت که دو اردوگاه آنتاگونستيک و سازش ناپذير وجود دارند – يعني اسلام و غرب – به ياري رواج اين برداشت که اسلام و غرب دو اردوگاه آنتاگونستيک و سازش ناپذير اند؛
  4. نبرد با تبليغات جهادي ها در مورد گسترش افسارگسيخته ي هراس از اسلام (islamophobia) در غرب به ياري تشويق  گسترش افسارگسيخته ي هراس از اسلام در غرب؛
  5. نبرد با شيوع شکلي ارتجاعي از اسلام سياسي از طريق معاملات تجاري و اتحاد سياسي با آن دولت هايي که بيش از همه دست اندرکار رواج شکلي ارتجاعي از اسلام سياسي اند.
  6. نبرد با اين تصور قدرت هاي غربي به سان قدرت هاي نواستعماري رفتار مي کنند و از فاسدترين و اقتدارگراترين و کثيف ترين دولت ها حمايت ها مي کنند، آن هم از طريق حمايت از فاسدترين و اقتدارگراترين و کثيف ترين دولت ها به شيوه اي نواستعماري.
  7. نبرد با فرافکني اين تصوير داعش از خود در مقام دولتي مشروع که در جنگ با قدرت هاي غربي است، آن هم با اعلام اين که قدرت هاي غربي در حال جنگ با دولتي هستند به نام (ISIS).
  8. نبرد با اين تبليغ داعش که غرب منطقه اي است فاسد، بي روح و بي برنامه و هدف که يگانه مشخصه اش دلبستگي به لذت پرستي است، آن هم با دفاع از لذت پرستي در مقام مشخصه ي بارز غرب که آن را ازداعش مجزا مي کند.
  9. نبرد با اين ادعاي جهادي ها که باور جريان هاي اسلام گراي رفرميست به قدرت گرفتن از طريق انتخابات اوج ساده لوحي است، آن هم با حمايت از کودتا عليه يک رئيس جمهور اسلام گراي رفرميست که از طريق انتخابات به قدرت رسيد.
  10. نبرد با ضديت جعلي جهادي هاي راديکال با صهيونيسم – که منشاء قدرتش اين استدلال است که غرب با سرريز کردن پول و اسلحه به اسرائيل، صرف نظر از رفتارش با فلسطيني ها، از معياري دوگانه تبعيت مي کند – آن هم با تبعيت از معيارهاي دوگانه و سرريز کردن پول و اسلحه به اسرائيل.

بر اساس اين توصيف، ديگر جاي چه نگراني است؟

 
داعش در پاريسparis-attacks-8-ap(1)

طارق علي

پس داعش ادعا کرده حملاتش پاسخي بوده به بمباران فرانسه عليه «خلافت» در خاورميانه. در اينکه فرانسوا اولاند و مانوئل والس جنگ‌طلب‌اند حرفي نيست. طرفه آنکه داشتند آماده انداختن رژيم اسد مي‌شدند (تا اينکه واشنگتن آن را به تأخير انداخت) و با اين کار به ائتلاف داعش در منطقه مي‌پيوستند. در واقع اکثر مخالفان در سوريه در وهله نخست با اسد مقابله مي‌کنند و دلشان هم مي‌خواست غرب رژيم ديگري را هم در منطقه تغيير دهد. اگر اين کار را کرده بودند يک جنگ داخلي ديگر ميان گروه‌هاي جهادي رقيب با يکديگر سر بر مي‌آورد و خدا مي‌داند ايالات متحد و اتحاديه اروپا طرف کدام گروه را مي‌گرفتند.

داعش پايتخت فرانسه را هدف گرفت و بيش از صد کشته و دويست زخمي برجا گذاشت. مي‌دانم غرب هم همين‌کار را مي‌کند و در واقع ده‌ها هزار تن را مي‌کشد، ولي اين نزاع ميان دو بنيادگرايي راه به جايي نمي‌برد. غرب برتري اخلاقي بر جهادي‌ها ندارد. که گفته اعدام با شمشير در ملأ عام (داعش) بدتر است از حمله کورکورانه هواپيماهاي بدون سرنشين؟ از هيچ‌کدام نمي‌توان و نبايد دفاع کرد.

اغلب گفته‌اند و به‌درستي هم گفته‌اند القاعده و داعش نتيجه جنگ‌هاي امپرياليستي در افغانستان و عراق است ولي اين کافي نيست. بايد از بين‌رفتن ناسيوناليسم سکولار به دست خود و ناتواني گروه‌هاي کوچک مترقي را هم در نظر گرفت که هم ناشي از سرکوب داخلي است و هم کاهش حمايت توده‌اي در سطح جهان. اين فرايند رژيم سعودي را جلو انداخته و القاعده و داعش، هر دو تحت نفوذ قوي وهابي‌گري‌اند؛ اقليتي بسيار کوچک درون اسلام سني.

سه پيش‌فرض براي بازگرداندن ثبات به منطقه لازم است: خاتمه‌دادن به حمايت غرب از خاندان سلطنتي سعودي و تخمه‌ترکه‌هاي آن؛ پايان همه مداخلات غرب در منطقه؛ يک دولت واحد اسرائيلي-فلسطيني با حقوق برابر براي همه شهروندان آن. مادام که اين اتفاق نيفتد هيولاهاي سياسي همين‌طور تکثير مي‌شوند. هيچ توجيهي براي کشتار بي‌گناهان در پاريس يا هر شهر ديگري در خاور عربي نيست.

 

منبع: سايت ورسو

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)