اعلامیه هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
کشتار نیروهای چپ و صلح طلب ترکیه را محکوم می کنیم!
سیاست های اردوغان، زمینه ساز حملات تروریستی است!

گردهمائی اعتراضی نیروهای چپ و صلح طلب در آنکارا به خون کشیده شد. در این گردهمائی دو انفجار به وقوع پیوست و ٨۶ نفر کشته و ١٢۶ نفر مجروح شده اند. این گردهمائی در اعتراض به سرکوب های اخیر در ترکیه و از جمله سرکوب کردها با شعار “صلح برای دمکراسی” برگزار شده بود. حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)، برخی احزاب چپ و سندیکاهای کارگری دعوت کننده این گردهمائی بودند. این دومین بار در ماه های اخیر است که گردهمائی مسالمت آمیز نیروهای چپ و کرد به خون کشیده می شود. انفجار در ماه ژولای در شهر عمدتا کردنشین سوروچ در جنوب این کشور، دست کم ٣٠ کشته گرفت و بیش از صد نفر مجروح شدند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها سیاست های دولت ترکیه را عامل بروز این گونه حملات دانسته و صلاح‌الدین دمیرتاش در گفتگو با رسانه ها، انفجار دو بمب را به شدت محکوم و آن را اقدامی “بربرمنشانه” و “قتل‌عام” خوانده است. این حزب در انتخابات پیشین برای ورود به مجلس رای کافی کسب کرد. ولی اردوغان نتوانست شکست را بپذیرد و به رای مردم تن دهد. بهمین دلیل تصمیم به تجدید انتخابات گرفت. انتخابات اول نوامبر برگزار خواهد شد.

اردوغان بعد از انتخابات مجلس و وارد شدن حزب دموکراتیک خلق‌ها به مجلس، چهره غیردمکراتیک خود را آشکارتر کرد. او با عنوان مبارزه با تروریسم آتش بس با پ کاکا را نقض نمود، مقر آنان  را در قندیل بمباران کرد، به دستگیری گسترده فعالین کرد روی آورد، به گردهمائی نیروهای صلح طلب و مخالف جنگ افروزی، حمله برد و تعدادی از آن ها را کشت. اردوغان دست نیروهای فاشیست برای حمله به دفاتر حزب دمکراتیک خلق ها و یورش به اجتماعات را باز گذاشته است. آن ها بدون واهمه از مجازات، دست به وحشی گری و کشتار می زنند. انفجار ماه ژولای در شهر کردنشین سوروچ، سه ماه بمباران هوایی مواضع پ‌کا‌کا و دو انفجار هم‌زمان روز گذشته در آنکارا، نشان داد که نیت دولت رجب طیب اردوغان از مبارزه با تروریسم چیست.

اردوغان که در انتخابات قادر نشده است رای اکثریت مردم ترکیه را اخذ کند، در همراهی با فاشیست ها، می خواهد حزب دمکراتیک خلق ها را از کسب رای کافی برای ورود به مجلس محروم سازد، دولت تک حزبی تشکیل دهد و برنامه خود را برای تغییر قانون اساسی و گذر از سیستم پارلمانی به سیستم ریاستی را فراهم سازد. اما جلوگیری از فتح کرسی‌های پارلمانی به‌دست حزب عدالت و توسعه، می تواند پاسخ درخور به اردوغان و موج ترور روزافزون در آن کشور باشد.

ما اقدام تروریستی آنکارا را محکوم می کنیم، سیاست های ضددمکراتیک اردوغان را زمینه ساز حملات تروریستی می دانیم، خواهان پایان دادن به کشتار کردها و نیروهای چپ و تامین حقوق کردها هستیم، از آتش بس بین پ کاکا و دولت ترکیه طرفداری می کنیم و براین باوریم که ترور، سرکوب و حذف، بر انبوه مشکلات ترکیه خواهد افزود و به دستآوردهای دمکراتیک مردم ترکیه ضربه جدی خواهد زد.

هیئت سیاسی ـ اجرائی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
١٨ مهر ١٣٩۴ (١٠ اکتبر ٢٠١۵)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com