شهروند اهل ملکانی که دوشنبه گذشته در محوطه دادگستری شهر ملکان خودسوزی کرده بود، درگذشت و در شرایطی امنیتی تشییع و به خاک سپرده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  سیروس نیکخو، فرزند رستم، ۴۵ ساله ﺍﺯ ﺭﻭﺳﺘﺎﯼ ﻟﮑﺮﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﻣﻠﮑﺎﻥ که دوشنبه ششم مهرماه ﺑﺎ ﺭﯾﺨﺘﻦ ﺑﻨﺰﯾﻦ ﺑﺮ روی ﺧﻮﺩ ﺩﺭ ﻣﺤﻮﻃﻪ ﺩﺍﺩﮔﺴﺘﺮﯼ ملکان ﺍﻗﺪﺍﻡ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺳﻮﺯﯼ ﮐﺮﺩه بود عصر روز گذشته درگذشت و امروز در شرایطی امنیتی به خاک سپرده شد.

بنا به همین گزارش مراسم خاکسپاری وی ظهر روز امروز ۱۱ مهر ماه تحت تدابیر امنیتی و با حضور خودروها و نیروهای لباس شخصی اعم از زن و مرد برگزار شد.

ماموران امنیتی همچنین مانع از اطلاع رسانی نسبت به مراسم خاکسپاری شده و از نصب اعلامیه مرحوم جلوگیری به عمل آورده و همچنین مسیر های منتهی به روستای لکر را تحت کنترل خود داشته و رفت و امدها را به شدت کنترل می کردند.

همچنین و بنا بر همین گزارش ماموران امنیتی از این مراسم تشییع فیلمبرداری نیز کرده اند.

لازم به ذکر است که طبق گزارش های دریافتی از منابع موثق و شاهدان عینی حضور ماشین های آتش نشانی در محوطه دادگستری ملکان نیز به چشم می خورد و ماموران امنیتی و انتظامی، دادگستری ملکان را تحت پوشش خود قرار دادند.

گفتنی است که از ساعت اولیه صبح امروز درب دادگستری ملکان به روی ارباب رجوع بسته شده بود.

پیشتر گزارش شده بود که علت خودسوزی سیروس نیکخو عدم رسیدگی دادستانی ملکان به ریاست پیمان محمد پور و بازپرسی به ریاست بایزدی به پرونده ای است که در ارتباط با “فراری دادن دختر ۱۴ ساله این فرد توسط فرد دیگرى” تشکیل شده است.

اعتراض سیروس نیکخو به ﻋﺪﻡ ﺗﻮﺟﻪ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺫﯼ ﺭﺑﻂ ﻭ ﺍﻣﺘﻨﺎﻉ ﺍﺯ ﺟﻮﺍﺑﮕﻮﯾﯽ ایشان نسبت به این پرونده اعلام شده است.

سیروس نیکخو پس از خودسوزی ﺑﻪ ﺩﻟﯿﻞ ﻭﺧﺎﻣﺖ ﻭﺿﻌﯿﺖ ، ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ﺳﯿﻨﺎﯼ ﺗﺒﺮﯾﺰ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﺪ و با توجه به ﺍﻇﻬﺎﺭﺍﺕ ﻧﺰﺩﯾﮑﺎﻧﺶ مبنی بر سوختگی۷۰ ﺩﺭﺻد او، عصر روز گذشته در همین بیمارستان درگذشت.

گفته شده که ﺩﺍﺩﺳﺘﺎﻥ ﻣﻠﮑﺎﻥ پس از خودسوزی این شهروند ملکانی ﺑﺎ ﺍﺣﻀﺎﺭ ﺁﺷﻨﺎﯾﺎﻥ ﺳﯿﺮﻭﺱ ﻧﯿﮑﺨﻮ ایشان را در صورت اطلاع رسانی تهدید به بازداشت کرده بود.

31

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)