تا حالا فکر کردین که ناموس دقیقا به چه معناییه ؟
تا حالا کلمه ناموس روی در گوگل سرچ کردید؟
توی اینستاگرام یا توییتر چه طور؟
تا حالا مطالب هشتگ ناموس یا ناموس پرستی رو دیدید؟
تا حالا کسی شما رو ناموس خودش صدا زده ؟ خود شما چی ؟ تا حالا به کسی گفتید تو ناموس منی؟
اگر جواب شما به سوال های من نه هست پس بگذارید که من یکم به شما کمک کنم .
واژه ناموس در فرهنگ لغت ایرانیان در همهجا مترادف و به معنای غیرت،شرف و مردانگی تعریف شده است. از آنجایی که غیرت، شرف و مردانگی مردان همیشه ارتباط مستقیم با بدن زنان داشته، واژه غیرت نیز در ادبیات ما ناموسپرستی تعریف شده است. منظور از ناموس،زنان و فرزندان خانواده ای هستند که مرد بر آنها حس مالکیت دارد.

واژه ناموس در زبان عربی و فارسی که ازریشه یونانی نوموس به معنای اداره، دستور و قاعده معنا یافته بود به کلی تغییر کرد و به دستور و قاعده ای تبدیل شد که باید زیر فرمان میرفت و اداره می شد و به این معنا ناموس یعنی شیئ که باید در اختیار مرد قرار می گرفت تا اداره می شد و دفاع مرد از مالکیت بر شیئ (شرف) نامیده می شه. به عبارت دیگر این خود زن نبود که حرمت و شرفی مستقل داشته باشد بلکه حریم مرد به شمار می آمد و در حوزه مالکیت مرد بود.
در واقع رابطه و نزدیک شدن به مهم ترین دارایی یک مرد تعرض به زن محسوب نمی شود بلکه تعرض به مایملک مرد است ، ناموسپرستی خصیصهای مردانه است و شاهد این ادعا را می توان دشنام به خواهر ،همسر،مادردر میان فحاشی های مردان دانست.زمانی که یک زن این مالکیت بر بدنش را پس بزند وبخواهد پا را فراتر از قوانینی که مردان خانواده برای او تعیین کردند بگذارد و آزادیهای فردی سلب شدهاش را پس بگیرد، با او به نام دفاع از شرف با خشونت و قتل ناموسی و غیره برخورد می شود .
در نظام مردسالاری ناموس مفهومیه که آزادی جنسی زنان رو محدود می کند و کنترل زندگی جنسی زنان خانواده را وظیفه مردان آن خانواده می داند. در این تعریف هویت و مردانگی یک مرد به توانی او در کنترل بدن زنان خانواده یا همان ناموس او بستگی دارد و معنا می شود.

مردسالاری این تعریف را تحت عنوان حمایت از زنان در برابر مردان متجاوز جا می زند اما در واقعیت این تعریف خود مولد خشونت بی رویه علیه زن است.
معنی ناموس در فرهنگ فارسی معین: آبرو، نیکنامی، قانون و شریعت الهی، عصمت و شرف میباشد.

ناموس خط قرمز ماست
اگر مرد بودی جلو خواهر هرزت رو می گرفتی
شمع کج آخر بسوزاند پر فانوس را
قوم بیغیرت چه داند قیمت ناموس را
به سلامی سه تن رفیق ناموس وطن
زدم پای ناموسم زدم پاشم وایمیسم
غیرت داره مثل سیبزمینی نیست
ناموس رفیق ما ناموس خود ماست

این جمله ها برای شما آشنا نیست ؟همه اینها استفاده از کلمه ناموس در زندگی روزمره ماست و احتمالا خیلی از شما تجربه شنیدن این حرفا رو از مردان خانواده تان دارید. می دانید نتیجه ناموسپرستی واحساس مالکیت مردان نسبت به زنان خانوادهشان، فحشها و شوخیهای جنسی در کنار بمباران شدن با مولفه های مردسالاری از طریق رسانههای جمعی و استفاده گسترده از جمله های این چنینی در زندگی روزمره چه نتیجه ای دارد ؟ بله قتل رومینا،مونا،ریحانه و هزاران زن دیگر ناشی از همین تفکر و احساس مالکیت داشتن مردان نسبت به زنان است،قتل ناموسی شدیدترین و فجیع ترین نوع خشونت ناموسی است.

اگر مرد هستید و این ویدئو را میبینید شاید با خودتان فکر کنید که این تعاریف شامل شما نمیشود اما پیشنهاد میکنم به تعریفی که از مرد بودن و ناموسپرستی دارید،فکر کنید. شما چه اندازه برای زنان به ویژه همسر، خواهر و مادر خود حق و حقوقی برابر با مردان قائلید؟ چقدر در تصمیمگیری های آنها درباره زندگیشان دخالت میکنید؟ و تا چه اندازه فکر میکنید که از یک زن صلاحیت بیشتری برای داشتن آزادی جنسی دارید؟

منابع:
کتاب فاجعه خاموش نوشته پروین بختیار نژاد
مقاله چند قربانی به پای خدای مردسالاری؟ نوشته گلسا حسن زاده در رادیو زمانه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)