واکسیناسیون کودک باید بر اساس جدول تنظیم شده ای که پس از تولد نوزاد، در کارت رشد او توسط بیمارستان به والدین داده می شود، سر موقع انجام شود. معمولا وقتی کودک را به خانه بهداشت می برند تا واکسن به او تزریق شود، نوبت واکسن بعدی در آنجا به والدین گفته می شود که باید با دقت آن را به خاطر بسپارند.
نوزادان ۱۲ ماهه در مریوان که باید واکسن تزریقی سرخک، سرخچه و اوریون (MMR) را دریافت کنند، به دلیل عدم وجود این واکسن در برخی مراکز بهداشتی این شهر در معرض خطر قرار دارند. والدینی که به مراکز بهداشتی مراجعه کرده اند نگران هستند.
تزریق سر موقع واکسن به کودک اهمیت زیادی دارد و نباید زودتر یا دیرتر از زمان تعیین شده واکسن لازم را تزریق کرد، زیرا تزریق زودتر از موعد، اثرات منفی بر روی نوزاد خواهد گذاشت و تزریق دیرتر از موعد نیز از اثرات واکسن به طور قابل ملاحظه ای کم می کند. به عنوان مثال وقتی باید یک واکسن کودک را در دو ماهگی او تزریق کرد، باید سر دو ماهگی او را به خانه بهداشت برد تا واکسن لازم به او تزریق شود.
ارتباط مستقیمی بین عدم واکسیناسیون نوزاد و بیماری های ناتوان کننده و گاهی کشنده و مرگبار وجود دارد .

شهلا از مریوان دختر ۱۲ ماهه اش را به مرکز بهداشتی برد تا واکسن ۱۲ ماهگی را دریافت کند، اما دست خالی به خانه بازگشت. او وقتی با دوستان و همسایگانی که کئدکان خردسال داشتند تماس گرفت و از آنها در این باره پرسید، دریافت که تنها فرزند او نیست که با نبود واکسن مواجه شده است.
این امر خانواده ها را نگران کرده و از مسئولین خواستار پاسخگویی در این زمینه شده است.
وی همچنین از نایاب شدن و نبود وسایل جلوگیری از بارداری گلایه می کند و این مسئله را تهدید جدی برای خود و دیگر زنان می داند.11351295_686080298186509_4153693252467004672_n

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)