«روزنامه‌نگاری ایران استاد تیترش را از دست داد»، «تیتر با قندی خداحافظی کرد»، «قندی را با تیترهای خلاقانه‌اش می‌شناسند»، «رودخانه دیگر راه نمی‌رود»،‌ «تیتر اول روزنامه‌نگاران ایران: قندی هم رفت»، «قناد تیتر ایران رفت» و …؛ اینها بخشی از تیترهایی است که اساتید ارتباطات به درخواست بخش رسانه ایسنا برای درگذشت حسین قندی که به «سلطان تیتر» روزنامه‌نگاری ایران مشهور است، انتخاب کردند.

فریدون صدیقی، مهدی فرقانی،‌ مجید رضاییان، وحید عقیلی، اکبر نصرالهی، علی اکبر فرهنگی، هادی خانیکی و بیژن نفیسی از جمله اساتید ارتباطات و روزنامه‌نگارانی هستند که در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا به توصیف شخصیت حرفه‌ای حسین قندی پرداختند.

برخی دیگر از اساتید ارتباطات هم که از شنیدن خبر درگذشت این استاد برجسته ارتباطات و روزنامه‌نگار پیشکسوت به شدت متاثر شده بودند، ضمن ابراز تاسف از این اتفاق، اینگونه بیان کردند که توان گفت‌وگو ندارند.

«رودخانه دیگر راه نمی‌رود»

فریدون صدیقی با عرض تسلیت برای درگذشت حسین قندی – استاد برجسته رشته ارتباطات که عصر روز گذشته دار فانی را وداع گفت – خاطرنشان کرد: حسین قندی به سبب کوشش‌ها و تقلا‌ها و دید و پرداخت متفاوتی که نسبت به کار ارتباطات داشت، از برجسته‌ترین و متمایزترین روزنامه‌نگاران هم‌نسل خودش محسوب می‌شد.

این روزنامه‌نگار، مدرس روزنامه‌نگاری و از دوستان دیرین و نزدیک مرحوم حسین قندی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تمایز سلیقه و نظر در روزنامه‌نگاری که با جنس گفتار و رفتار خاص قندی همراه بود، هم در روزنامه‌نگاری و هم در زمینه‌ی آموزش از او یک چهره‌ی متفاوت و محبوب ساخته است.

وی در پاسخ به این پرسش که شما برای مرحوم قندی که از بزرگان عرصه‌ی روزنامه‌نگاری و از برترین تیترنویسان ایران بود، چه تیتری را مناسب می‌دانید؟ گفت: من با این استاد بزرگوار به مدت ۴۰ سال دوست بودم و پنج سال هر روز پشت یک میز و رودررو با او کار کرده و سفرهای طولانی با او داشتم. در همان زمانی که ایشان دچار بیماری آلزایمر شد و از تدریس و کار کردن باز ماند، یک یادداشت با تیتر «رودخانه دیگر راه نمی‌رود» درباره‌ی او نوشتم و فکر می‌کنم مناسب‌ترین تیتر برای بیان این روزنامه‌نگار است.

قناد تیتر ایران رفت

رییس دانشکده ارتباطات اجتماعی و خبر با گرامیداشت یاد حسین قندی – روزنامه‌نگار فقید – گفت: قندی با پشتکار و ممارست و قریحه خود پدر تیتر ایران شد. قناد تیتر ایران رفت.

سید وحید عقیلی در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: پیش از هر چیز درگذشت مرحوم حسین قندی به همکاران مطبوعاتی تسلیت عرض می‌کنم. تنها چیزی که در مورد ایشان می‌توانم بگویم این است که مرحوم قندی قناد مطبوعات ایران بود.

او افزود: تیترهایی که ایشان نوشتند واقعا پر از قند، حلاوت، شیرینی و حرفه‌ای‌گری و تکنیک‌هایی بود که تمامش پر از درس و نکات آموزنده‌ای است که می‌توان به عنوان مرجع استفاده کرد.

رییس دانشکده خبر دانشگاه آزاد دلیل مرتبه بالا مرحوم قندی را ممارست وی دانست و گفت: به جرأت می‌توانیم بگوییم یکی از دلایلی که مرحوم قندی در تیتر به چنین مرتبه و در کار روزنامه‌نگاری به چنین موفقیتی رسیدند این است که ایشان خمیر مایه درونی و قریحه، همراه با پشتوانه ادبی و علمی روزنامه‌نگاری را با هم داشتند.

عقیلی در پایان گفت: این خمیر مایه ادبی و علمی همراه با تمرین و ممارست باعث شد تا ایشان به یکی از شاخص‌ترین چهره‌های ایرانی معاصر در حوزه روزنامه‌نگاری تبدیل شوند.

تیتر با قندی خداحافظی کرد

اکبر نصرالهی درباره گرامیداشت حسین قندی گفت: حسین قندی با کار، نگاه، سبک و قلم متفاوت، خودش را از دیگران متمایز کرد.

این استاد ارتباطات در گفت‌وگو با ایسنا گفت: قندی به ویژه در حوزه تیتر با نگاه متفاوتش و با تیترهای دو بخشی در روزنامه ابرار خودش را از سایر همکارانی که در حوزه روزنامه‌نگاری و مطبوعات دیده‌ام متمایز و نام خودش را ماندگار کرد.

وی ادامه داد: این باعث شد تا قندی نامش با تیترهای جذاب، گوش‌نواز و چشم نواز مترادف شود. این یکی از ویژگی‌هایی است که با رفتن قندی این تیترها را نیز ممکن است دیگر نداشته باشیم و جای خالی آنها را حس کنیم. رفتن آقای قندی نقطه پایانی بر دو تیترها خواهد بود. تیترهای ایشان رنگ، بو و اثرگذاری خاص خودش را داشت که در ذهن مخاطبان ماندگار می‌شد.

نصرالهی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اخلاق نیکو و خوش قولی مرحوم قندی اشاره کرد و گفت: کار رسانه‌ای و روزنامه‌نگاری مملو از استرس و هیاهو است؛ در عین حال زمان، امر بسیار باارزشی است. افراد باید تا زمان مشخصی صفحه روزنامه را ببندند و روزنامه را منتشر کنند، این ویژگی باعث می‌شود که معمولا افراد بداخلاق و جدی باشند اما قندی فردی بود که چه در زمان تدریس و چه زمان کار همواره در اوج استرس و کمبود زمان در عین حفظ کیفیت و دقت، در کار لبخند می‌زد.

این استاد ارتباطات حسین قندی را فردی متمرکز و متعهد در حوزه‌ی روزنامه‌نگاری دانست و بیان کرد: دیده می‌شود که برخی از همکاران برای مدتی جهت تامین معیشت کار می‌کنند و به راحتی اگر پیشنهاد بهتری داشته باشند کار روزنامه را رها می‌کنند و در شاخه دیگری مشغول می‌شوند. اما ما مرحوم قندی را از ابتدا با روزنامه‌نگاری، تیتر و خبر شناختیم و درحالی که در این حوزه بود ملکوت اعلا را بدرود گفت و از میان ما رفت.

وی همچنین در ادامه‌ی تعریف شخصیتی و کاری مرحوم قندی افزود: از ویژگی‌های بارز ایشان آمیختن و تلفیق تدریس با کار حرفه‌ای در رسانه بود. در پیچیدگی این کار و افزایش رقابت آن افرادی می‌توانند موفق باشند که در کنار اندوخته‌های تئوری در کنارش کار عملی انجام دهند و فعالیتشان تک بعدی نباشد که یا فقط در دانشگاه باشند یا صرفا کار عملی کنند. جناب آقای قندی کسی بود که در کنار تدریس در دانشگاه و نگارش کتاب‌های علمی و اندوخته‌های تئوریک خودشان، در روزنامه‌ها و مطبوعات مختلف کار می‌کرد.

نصرالهی در ادامه گفت: همزمانی کار در رسانه و دانشگاه ایشان را به این موفقیت رساند. اگر صرفا کار تئوری باشد حفظ وضع موجود است و اگر تنها در مطبوعات کار شود روش آزمون و خطاست. یک استاد دانشگاه خوب صحبت می‌کند اما نمی‌تواند خوب کار کند. کسی که می‌خواهد خبرنویسی تدریس کند باید خودش هم خبر بنویسد.

وی همچنین به ثبت یافته‌ها توسط مرحوم قندی اشاره کرد و گفت: دوستانی که سال‌ها در رسانه‌ها هستند و یا در تحریریه‌ها کار می‌کنند اما یک مقاله یا کتاب ندارند، در واقع با رفتن از رسانه‌ها یا از دنیا، اندوخته‌هایشان را می‌برند. اما مرحوم قندی همه اطلاعات به دست آمده از سال‌های کاری‌اش را ثبت و ضبط کرد و برای افرادی که کار می‌کنند به یادگار گذاشت.

روزنامه‌نگاری ایران استاد تیترش را از دست داد

علی اکبر فرهنگی درگذشت حسین قندی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و روزنامه‌نگار باسابقه کشور را تسلیت گفت و جای خالی وی را در عرصه مطبوعات پرنشدنی دانست.

این استاد رشته ارتباطات و چهره ماندگار سال ۸۴ در گفت‌وگو با ایسنا گفت: روزنامه‌نگاری ایران استاد برجسته‌ای را از دست داد. امیدوارم دانشگاه‌های کشور این پتانسیل را داشته باشند که جای ایشان بتوانند کسی را تربیت کنند. اما بعید می‌دانم که بتوانند. ما سالیان سال این خلاء را خواهیم داشت.

وی با اشاره به ویژگی‌های تکنیکی حسین قندی در عرصه رسانه، ادامه داد: ایشان بسیار خوش فکر بود. مخصوصا از نظر کوتاه‌نویسی و تیتر زدن، یکی از بهترین تیترزن‌های رسانه‌های ما بود و در جای خودش بی‌بدیل بود. اگر بخواهم تیتری برای این مطلب انتخاب کنم می‌گویم:

«روزنامه‌نگاری ایران استاد تیترش را از دست داد»

پدر روزنامه‌نگاری مدرن ایران درگذشت

دکتر بیژن نفیسی ضمن طلب آمرزش برای روح مرحوم حسین قندی گفت: قندی یکی از زبده‌ترین روزنامه‌نگاران ایرانی بود که سعی کرد تئوری و عمل را توأمان در روزنامه‌نگاری ایران به کار بگیرد.

این مدرس ارتباطات و روزنامه‌نگار پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا افزود: اگر کسی بتواند تئوری و عمل را نزدیک کند حقیقتا کار بسیار مهمی انجام داده است که در حقیقت میزان موفقیت در عمل و آموزش را بالا می‌برد و مرحوم قندی در طول فعالیت روزنامه‌نگاری‌اش این کار را به خوبی انجام داد و شاگردانی را تربیت کرد که در حوزه‌ی عمل هم بتوانند مباحث تئوریک را پیاده کنند.

وی در بخش دیگر سخنان خود قندی را پایه‌گذار روزنامه‌نگاری مدرن ایران خواند و گفت: او پایه‌گذار مباحث جدیدی است که پس از

انقلاب اسلامی در روزنامه‌نگاری ایران مورد صحبت هستند.

دکتر نفیسی ادامه داد: قندی در زمانی که در کشور منابع آموزشی روزنامه‌نگاری غنی نبود در این راه زحمات زیادی کشید و تدوین و تالیف بسیاری از کتاب‌ها و مقالات را به عهده داشت.

وی در پایان و در پاسخ به درخواست خبرنگار ایسنا در رابطه با انتخاب تیتری به مناسبت درگذشت حسین قندی گفت: قندی در انتخاب تیتر مطبوعات فردی برجسته بود و اعتقاد داشت انتخاب تیتر مانند کار یک شاعر در غزل‌سرایی است و باید ضرب آهنگ داشته باشد و همانطور سریع بتواند در ذهن مخاطب اثر بگذارد؛ بنابراین مناسب‌ترین تیتری که به ذهن من می‌رسد این است:

«پدر روزنامه‌نگاری مدرن ایران درگذشت»

زندگی قندی با روزنامه‌نگاری پیوند خورده بود

محمد مهدی فرقانی ضمن ابراز تاسف بابت درگذشت حسین قندی از ویژگی‌های حرفه‌ای این استاد و روزنامه‌نگار باسابقه کشورمان گفت.

استاد رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی، دوست و همکار قدیمی حسین قندی در گفت‌وگو با ایسنا، یادآور شد: من و حسین قندی سال ۱۳۵۰ رشته روزنامه‌نگاری را در دانشکده علوم ارتباطات آغاز کردیم. سال دوم دانشکده بود که ایشان به تحریریه کیهان هوایی رفتند. طی همه این سال‌ها که از کیهان هوایی رفت و در روزنامه‌های دیگر مشغول به فعالیت شد تا زمانی که در سال ۱۳۶۵ با هم برای تدریس به دانشکده رفتیم با هم بودیم. قندی یکی از نمونه‌های برجسته روزنامه‌نگاری حرفه‌ای بود. کسی که زندگیش را وقف روزنامه‌نگاری کرده بود و همه زندگیش چه به لحاظ حرفه‌ای و چه به لحاظ عملی با آن پیوند خورده بود.

فرقانی افزود: ایشان در رده های مختلفی کار کرده بودند، از خبرنگاری تا سردبیری برخی روزنامه‌ها. او کسی بود که خودش را وقف حرفه کرده بود و با تمام وجود به آن عشق می‌ورزید. قندی انسان خوش ذوقی بود،‌ به خصوص در زمینه خبر که آن را خوب می‌شناخت و تیترهای خوبی هم انتخاب می کرد. در تمام این سال‌ها شاگردپروری کرده بود و میراثی را ازخود به جاگذاشته است.

وی ادامه داد: قندی به تمام معنی یک روزنامه‌نگار بود؛ عنوانی که امروز خیلی ارزان شده است و به هرکسی اطلاق می‌شود. این عنوان را در مرحله تکامل حرفه‌ای یک انسان می‌شود اطلاق کرد.

این استاد ارتباطات گفت: روزنامه‌نگار، کسی است که بر همه فنون روزنامه‌نگاری مسلط است و به مسئولیت‌ها و تعهدات این رشته هم پایبند است و همه زندگیش با آن پیوند خورده است. متاسفم از این بابت که خیلی زود از میان ما رفت. ایشان سال‌های زیادی منشا خدمات در عرصه مطبوعات بودند. برای ایشان آرزوی مغفرت و برای خانواده شان هم آرزوی صبر از خداوند دارم.

قندی تبدیل به یک خبر شد

استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، تلفیق روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و دانش روزنامه‌نگاری را از ویژگی‌های بارز حسین قندی دانست.

هادی خانیکی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن گرامی‌داشت یاد حسین قندی، با اشاره به بارزترین ویژگی‌های وی گفت: قندی در عین اینکه یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای بود و کار خودش را در حوزه‌های مختلف روزنامه‌نگاری به خوبی انجام می‌داد، وارد حوزه تدریس و تعلیم هم شده بود و فاصله بین دانشگاه و روزنامه را کوتاه کرده و به دلیل ارتباط با دانشگاه و حوزه‌های نظری سعی می‌کرد این دانسته‌ها را به نحوی در روزنامه هم به کار ببرد.

سردبیر نشریه‌های «آیین» و «آیین گفت‌وگو» با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان و روزنامه‌نگاران جوان که در کنار قندی حرفه و تکنیک‌های روزنامه‌نگاری را آموخته و به کار برده بودند امروز سخت سوگوارند، گفت: علت این سوگواری این است که کلاس‌های آن مرحوم انتزاعی نبود، بلکه کاربردی بود و در واقع مصداق‌ها و شواهد کار را از درون مطبوعات و نشریات مختلف به کلاس درس می‌آورد.

خانیکی ضمن اشاره به تلفیق روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و دانش روزنامه‌نگاری در دانشگاه به عنوان ویژگی‌های برجسته قندی، همچنین گفت: شاخص‌ترین تبحر و تاکیدی که قندی داشت، متمرکز کردن حرفه روزنامه‌نگاری به چگونه بهتر جلب کردن مخاطب به واسطه چگونه تیتر زدن بود.

وی با بیان اینکه قندی تبدیل به یک خبر شد، افزود: با توجه به خبرهایی که در عالم مطبوعات هست، ممکن است قندی تیتر اول نباشد، اما او در فضای روزنامه‌نگاران، تیتر اول شده است. مرگ او فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات را به خودش اختصاص داده و کسانی را که در ارتباط با ایشان بودند، سخت گداخته و تاثیرگذار کرده است.

حسین قندی در تنظیم خبر و ویراستاری صاحب سبک بود

بنیان‌گذار سبک روزنامه‌نگاری خبری – تحلیلی در ایران، تیترنویسی، پژوهش و آموزش را عرصه‌های شناخت حسین قندی دانست.

مجید رضاییان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حسین قندی در تنظیم خبر و ویراستاری صاحب سبک بود، گفت: سه عرصه شناخت فعالیت حرفه‌ای حسین قندی در فرم‌های روزنامه‌نگاری، تیترنویسی، پژوهش و آموزش بود.

رضاییان با ذکر اینکه حسین قندی را با تیترهایش می‌شناسند، ادامه داد: او اصرار داشت از درست‌نویسی‌ها و تنظیم‌های دقیق و حرفه‌ای چیزی کم نشود و به دلیل دقت خود به مرور زمان در این عرصه صاحب‌ سبک شد،‌ همچنین وقتی کاری به او سپرده می‌شد، تیترهایی در نهایت خلاقیت پیشنهاد می‌کرد.

نخستین معاون پژوهشی دانشکده خبر، با بیان اینکه عرصه دوم که می‌شود قندی را با آن شناخت،‌ پژوهش است، افزود: تالیف‌های روزنامه‌نگاری زمانی ارزش دارد که نو و متفاوت باشد. حسین قندی در روزنامه‌نویسی تخصصی کتاب دارد و ممکن است افراد دیگری در این زمینه کار کرده باشند، اما او به قسمت‌های ناگفته، بیشتر و قوی‌تر می‌پرداخت.

رضاییان عرصه سوم شناخت قندی را آموزش دانسته و بیان کرد: او کلاس‌های خبر، ویراستاری و مقاله‌نویسی را به موازات هم برگزار می‌کرد، همیشه با تمرین سر کلاس می‌رفت و در آموزش، اصرار حرفه‌ای و متعصبانه‌ای بر یادگیری دانشجو داشت.

به گزارش ایسنا، حسین قندی، روزنامه‌نگار پیشکسوت عصر روز پنجشنبه در سن ۶۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.

مراسم تشییع این استاد برجسته روزنامه‌نگاری کشورمان، روز شنبه – پنجم اردیبهشت ماه – ساعت ۹ صبح از مقابل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان پاکستان، کوچه دوم، شماره ۱۲ برگزار خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com